Har uch yo‘lovchining biri defitsit sabab poyezd chiptalarini sotib ololmayapti
O‘zbekistonda har uch yo‘lovchidan biri poyezd chiptasini xarid qila olmayapti. Bu haqda 3-iyun kuni bo‘lib o‘tgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi majlisida Transport vaziri Ilhom Mahkamov ma’lum qildi.
Tizimli muammolar bor
Vazir temir yo‘l transporti sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarga qaramay, tizimli muammolar va kamchiliklar saqlanib qolayotganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda yo‘lovchi poyezdlari tarkibini to‘ldirish uchun 120 ta vagonga ehtiyoj mavjud.
“Aholi tomonidan tez-tez ko‘tariladigan muammolardan biri — harakat tarkibining yetishmasligi. Ma’nan eskirgan vagonlarning xizmat ko‘rsatishi va ulardagi salbiy sanitar holatlar, yuqori tezlikdagi poyezdlarga talab yuqoriligi sababli chipta yetishmovchiligi mavjud. Tahlillarga ko‘ra, chipta xarid qilish istagini bildirgan fuqarolarning kamida 30 foizi defitsit sabab chipta xarid qilish imkoniyatiga ega emas”, — dedi Mahkamov.
Yoʻl infratuzilmasi yetishmaydi
Shu bilan birga, transport vaziri qo‘shimcha yo‘lovchi poyezdlar qatnovini tashkil etish uchun yo‘l infratuzilmasi yetishmasligi muammosi ham mavjud ekanligini qayd etdi.
Bundan tashqari, hozirgi vaqtda Toshkent-Samarqand yo‘nalishi eng tirband qatnovga ega temir yo‘l uchastkasi bo‘lib, bu yerda yuk va yo‘lovchi poyezdlari harakati maksimal darajada tashkil etilgan. Shu sababli qo‘shimcha qatnovlarni yo‘lga qo‘yishda muntazam qiyinchiliklar vujudga kelmoqda.
Mahkamov mamlakatning ayrim hududlarida shahar atrofi poyezdlari qatnovi yo‘lga qo‘yilmagani hamda temir yo‘l vokzallarida yo‘lovchilar uchun taklif etiladigan servis xizmatlari sifati ham yetarli darajada emasligini ta’kidladi.

Каждый третий пассажир не может купить железнодорожный билет из-за дефицита
В Узбекистане каждый третий пассажир не может приобрести билет на поезд. Об этом 3 июня на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса сообщил министр транспорта Илхом Махкамов.
Системные проблемы
Министр отметил, что, несмотря на проводимые реформы в сфере железнодорожного транспорта, сохраняются системные проблемы и недостатки. По его словам, в настоящее время существует потребность в 120 вагонах для полного обеспечения пассажирских поездов.
«Одна из наиболее часто поднимаемых населением проблем — нехватка подвижного состава. Из-за эксплуатации морально устаревших вагонов и неудовлетворительного санитарного состояния, а также высокого спроса на скоростные поезда наблюдается дефицит билетов. Согласно анализу, как минимум 30% граждан, желающих приобрести билет, не могут этого сделать из-за дефицита», — заявил Махкамов.
Недостаток инфраструктуры
Кроме того, министр транспорта отметил, что одной из проблем является недостаточная железнодорожная инфраструктура для организации дополнительных пассажирских поездов.
Также он подчеркнул, что в настоящее время участок Ташкент — Самарканд является самым загруженным железнодорожным направлением, где движение грузовых и пассажирских поездов организовано на пределе возможностей. В связи с этим возникают постоянные трудности при запуске дополнительных рейсов.
Махкамов добавил, что в некоторых регионах страны до сих пор не организовано пригородное железнодорожное сообщение, а качество сервисных услуг для пассажиров на железнодорожных вокзалах остаётся недостаточным.