Toshkent bozorlarida bo‘yalgan pomidorlar sotilyaptimi?
Toshkent shahar hokimligi poytaxt bozorlarida kimyoviy bo‘yoqlar bilan ishlov berilgan pomidorlar ommaviy sotilayotganini rad etdi.
Ma’lum qilinishicha, ijtimoiy tarmoqlarda shu haqda xabarlar tarqalgach Toshkent shahar Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi boshqarmasi xodimlari tomonidan poytaxtdagi barcha oziq-ovqat bozorlarida holat o‘rganildi. Tekshiruv yakunlariga ko‘ra, kimyoviy bo‘yoqlar bilan ishlov berilgan sabzavotlar sotilayotgani holatlari aniqlanmadi.
Hokimlik faol fuqarolik pozitsiyasi hamda oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi masalalariga e’tibori uchun aholiga minnatdorlik bildirdi.
Shu bilan birga ma’lumotlarni tarqatishdan oldin vakolatli organlardan aniqlashtirish lozimligini, noto‘g‘ri ma’lumotlarni tarqatish qonunchilikka muvofiq javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkinligini eslatdi.

Продаются ли на рынках Ташкента крашеные помидоры?
Хокимият Ташкента опроверг информацию о массовой продаже на столичных рынках помидоров, обработанных химическими красителями.
Сообщается, что после распространения подобных сообщений в социальных сетях сотрудники Ташкентского городского управления санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья провели проверки на всех продовольственных рынках столицы. По итогам проверок фактов продажи овощей, обработанных химическими красителями, выявлено не было.
В хокимияте поблагодарили жителей за активную гражданскую позицию и внимание к вопросам безопасности пищевой продукции.
Вместе с тем гражданам напомнили, что перед распространением информации необходимо уточнять её у уполномоченных органов, а распространение недостоверных сведений может повлечь ответственность в соответствии с законодательством.