Saida Mirziyoyeva Buxoroda: Bir necha oyda nimalar o‘zgardi?
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva may oyida berilgan vazifalar ijrosini ko‘rish uchun yana Buxoroga bordi. Bu safar u bir necha oy ichida amalga oshirilgan ishlar va ularning natijalari bilan tanishdi.
“Jo‘yzar” kanali yangilandi
1938-yilda qurilgan “Jo‘yzar” kanalining 9 kilometri betonlashtirildi. Natijada kanalning suv o‘tkazish quvvati sekundiga 5 kub metrdan 8 kub metrgacha oshdi. Loyiha to‘liq yakunlangach, yiliga 12 million kub metr suvni tejash, 349 ta fermer xo‘jaligi va minglab xonadonlarning tomorqalarini suv bilan yaxshiroq ta’minlash imkoniyati yaratiladi. Kanal orqali 13,7 mingdan ortiq xonadonning ichimlik suvi ta’minoti ham yaxshilanadi.
Kanal bo‘yida zamonaviy baliqchilik xo‘jaligi ham ishga tushirildi. Hovuzga 2,5 ming dona sazan chavoqlari tashlanib, baliqlarni oziqlantirish va suvdagi kislorod miqdorini nazorat qilish jarayonlari avtomatlashtirilgan. Yil oxirigacha bu yerda 4 tonna baliq yetishtirish rejalashtirilgan.
Qariyb 50 yillik bog‘cha qayta qurildi
Saida Mirziyoyeva “Shayxoncha” mahallasidagi 1977-yilda qurilgan 21-sonli bog‘chada ham bo‘ldi. Qariyb 50 yil foydalanilgan bino eskirib, yaroqsiz holga kelgani sabab to‘liq rekonstruksiya qilindi.
Avval 140 o‘ringa mo‘ljallangan bog‘chada 193 nafar bola tarbiyalanayotgan edi. Endi muassasa 240 o‘ringa kengaytirilib, qo‘shimcha 100 ta yangi o‘rin yaratildi. Natijada mahalladagi 3–6 yoshli bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish darajasi 100 foizga yetdi.
Bog‘cha energiya tejamkor qilib yangilangan. Binoning tashqi devorlari issiqlikni saqlovchi materiallar bilan qoplangan, 40 kVt quvvatli quyosh panellarini o‘rnatish ham rejalashtirilgan.
Maqsad — Buxoroga yiliga 10 million sayyoh
Tashrif davomida Buxoroning turizm imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha yangi loyihalar ham muhokama qilindi. “Afshona” majmuasi, etno-uylar, mehmonxonalar va boshqa loyihalar orqali viloyatga yiliga 10 million sayyoh jalb qilish maqsad qilingan.

Саида Мирзиёева в Бухаре: Что изменилось за несколько месяцев?
Глава Администрации президента Саида Мирзиёева вновь посетила Бухару, чтобы проверить выполнение задач, поставленных в мае. На этот раз она ознакомилась с работами, проведёнными за последние несколько месяцев, и их результатами.
Канал «Джуйзар» обновили
Девять километров канала «Джуйзар», построенного в 1938 году, были забетонированы. В результате его пропускная способность увеличилась с 5 до 8 кубометров воды в секунду. После полного завершения проекта удастся экономить 12 млн кубометров воды в год, а также улучшить водоснабжение 349 фермерских хозяйств и приусадебных участков тысяч домохозяйств. Кроме того, улучшится обеспечение питьевой водой более 13,7 тысячи домохозяйств.
Вдоль канала также запустили современное рыбоводческое хозяйство. В пруд выпустили 2,5 тысячи мальков сазана. Процессы кормления рыбы и контроля уровня кислорода в воде автоматизированы. До конца года здесь планируется вырастить 4 тонны рыбы.
Почти 50-летний детский сад реконструировали
Саида Мирзиёева также посетила детский сад № 21 в махалле «Шайхонча», построенный в 1977 году. За почти 50 лет эксплуатации техническое состояние здания ухудшилось, и оно стало непригодным для использования, поэтому его полностью реконструировали.
Ранее детский сад был рассчитан на 140 мест, хотя фактически его посещали 193 ребёнка. Теперь вместимость учреждения увеличена до 240 мест — дополнительно создано 100 новых мест. В результате охват детей в возрасте от 3 до 6 лет дошкольным образованием в махалле достиг 100%.
Детский сад реконструирован с учётом современных требований энергоэффективности. Наружные стены здания утеплены теплоизоляционными материалами. Также планируется установить солнечные панели мощностью 40 кВт.
Цель — 10 миллионов туристов в год
В ходе визита также обсуждались новые проекты по развитию туристического потенциала Бухары. За счёт комплекса «Афшона», этнодомов, гостиниц и других проектов планируется увеличить туристический поток в регион до 10 млн человек в год.