Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik va minglab sud ishlari: Bolalar ombudsmaniga murojaatlar soni qariyb ikki baravarga ortdi
zo
O‘zbekistonda Bolalar masalalari bo‘yicha vakilga (bolalar ombudsmaniga) yo‘llangan murojaatlar keskin ko‘paydi. 2025-yil davomida bolalar huquqlarini himoya qilish masalasida 1934 ta shikoyat kelib tushgan bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan qariyb ikki baravar ko‘pdir. Shu bilan birga, sudlar voyaga yetmaganlarga nisbatan sodir etilgan zo‘ravonliklar, jumladan, ota-onalar ishtirokidagi yuzlab jinoyat ishlarini ko‘rib chiqdi.
Bir yilda qariyb 2 mingta murojaat
Oliy Majlisning Bolalar huquqlari bo‘yicha vakili Surayyo Rahmonovaning ma’lum qilishicha, 2025-yilda ombudsman devoniga 1934 ta murojaat kelib tushgan. Taqqoslash uchun: 2024-yilda bu ko‘rsatkich 1064 tani tashkil etgan edi.
Murojaatlarning natijasi:
• 509 tasi ijobiy hal etilgan;
• 708 ta holat bo‘yicha fuqarolarga huquqiy tushuntirishlar berilgan.
Eng ko‘p murojaat yo‘llangan hududlar:
• Toshkent shahri — 470 ta;
• Surxondaryo viloyati — 254 ta;
• Toshkent viloyati — 236 ta.
Jinoiy ishlar qo‘zg‘atildi
Shikoyatlarni o‘rganish va olib borilgan monitoringlar natijasida quyidagi choralar ko‘rildi:
• 3 ta ogohlantirish;
• 6 ta taqdimnoma;
• 25 ta xulosa;
• Sud qarorlariga protest keltirish bo‘yicha 3 ta iltimosnoma kiritildi.
Bundan tashqari:
• Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari yuzasidan 19 ta jinoiy va 26 ta ma’muriy ish qo‘zg‘atildi.
• Avvalroq jinoiy ish qo‘zg‘atish rad etilgan 20 ta holat bo‘yicha qarorlar bekor qilinib, materiallar qo‘shimcha tekshiruvga yuborildi.
Shuningdek, Bolalar ombudsmani internet tarmog‘idagi monitoring natijasida bolalar huquqlari buzilishi bilan bog‘liq yana 23 ta jinoiy va 28 ta ma’muriy ish qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi.
Pedagoglar va huquq-tartibot xodimlari jazolandi
Surayyo Rahmonovaga ko‘ra, bolalarga nisbatan jismoniy jazo qo‘llagani va o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan yondashgani uchun 15 nafar pedagog ma’muriy javobgarlikka tortilgan. Yana 6 nafar ta’lim sohasi xodimi bolalarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lgani uchun intizomiy jazo oldi.
Shuningdek, voyaga yetmaganlarga nisbatan qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘ygan ikki nafar huquq-tartibot idorasi xodimi ham intizomiy javobgarlikka tortildi.
Zo‘ravonlik bilan bog‘liq yuzlab sud ishlari
Senatning Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi raisi Orzigul Qozixonovaning ta’kidlashicha, o‘tgan yili sudlar bolalarga nisbatan zo‘ravonlik sodir etgan 937 nafar shaxsga nisbatan 666 ta jinoiy ishni ko‘rib chiqqan.
Senatorni ayniqsa, ushbu ishlarning 72 tasi ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarga tegishli ekani xavotirga solmoqda.
“Bu holat profilaktika choralari yetarli emasligidan va qonunchilikda hamon bo‘shliqlar mavjudligidan dalolat beradi”, — deya ta’kidladi senator.
Voyaga yetmaganlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar
Bolalar ombudsmanining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda 3301 nafar voyaga yetmagan shaxsga nisbatan 2584 ta jinoiy ish ko‘rilgan. Bu mamlakatdagi umumiy jinoyatlar sonining 4,09 foizini tashkil etadi.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki:
• 1917 nafar maktab o‘quvchisi tomonidan 1783 ta jinoyat sodir etilgan;
• Farzand tarbiyasiga mas’uliyatsizlik bilan yondashgani uchun qariyb 224,9 ming nafar ota-ona ma’muriy javobgarlikka tortilgan.
Senatda profilaktika ishlarini kuchaytirish, oilaviy muhitga, farzand tarbiyasi va nazoratiga ko‘proq e’tibor qaratish zarurligi alohida uqtirildi.

Насилие над детьми и тысячи дел: обращений к детскому омбудсману стало почти вдвое больше
В Узбекистане резко выросло число обращений к детскому омбудсману. В 2025 году поступило 1934 жалобы по вопросам прав детей — почти в два раза больше, чем годом ранее. Одновременно суды рассмотрели сотни дел о насилии над несовершеннолетними, в том числе с участием родителей.
Почти 2 тысячи обращений за год
Уполномоченная Олий Мажлиса по правам ребёнка Сурайо Рахмонова сообщила, что в 2025 году в офис детского омбудсмана поступило 1934 обращения. Для сравнения: в 2024 году их было 1064.
Из них:
— 509 обращений решены положительно;
— по 708 случаям гражданам дали правовые разъяснения.
Больше всего обращений поступило из:
— Ташкента — 470;
— Сурхандарьинской области — 254;
— Ташкентской области — 236.
Возбуждены уголовные дела
По итогам рассмотрения жалоб и мониторинга были внесены:
— 3 предупреждения;
— 6 представлений;
— 25 заключений;
— 3 ходатайства о внесении протеста на судебные решения.
— возбуждено 19 уголовных и 26 административных дел по фактам насилия над детьми;
— отменены отказы в возбуждении ещё 20 уголовных дел, материалы направлены на дополнительную проверку.
Отдельно детский омбудсман сообщила, что после мониторинга интернета были возбуждены ещё 23 уголовных и 28 административных дел, связанных с нарушением прав ребёнка.
Наказаны педагоги и сотрудники правоохранительных органов
По словам Сурайo Рахмоновой, за применение телесных наказаний и халатное отношение к детям административные наказания получили 15 педагогов. Ещё 6 работников сферы образования привлекли к дисциплинарной ответственности за жестокое обращение с детьми.
Также дисциплинарные взыскания получили двое сотрудников правоохранительных органов, допустивших нарушения законодательства в отношении несовершеннолетних.
Суды рассмотрели сотни дел о насилии над детьми
Председатель Комитета Сената по вопросам молодёжи, женщин, культуры и спорта Орзигул Козихонова заявила, что за прошлый год суды рассмотрели 666 уголовных дел в отношении 937 человек по фактам насилия над детьми.
По её словам, особенно тревожит то, что 72 дела касались родителей или лиц, заменяющих их.
«Это свидетельствует о недостаточности профилактических мер и наличии пробелов в законодательстве», — подчеркнула сенатор.
Тысячи дел против несовершеннолетних
По данным детского омбудсмана, в 2025 году суды также рассмотрели 2584 уголовных дела, возбуждённых в отношении 3301 несовершеннолетнего. Это составляет 4,09% от общего числа преступлений в стране.
Зафиксировано, что:
— 1917 школьников совершили 1783 преступления;
— к административной ответственности за ненадлежащее воспитание детей привлечены почти 224,9 тысячи родителей.
В Сенате подчеркнули необходимость усиления профилактической работы, а также большего внимания к семейной среде, воспитанию и контролю за детьми.