Ucell ko‘magida: IT sohasidagi xalqaro cho‘qqilar sari
Bugun, 16-iyul kuni Germaniyaning Bonn shahrida xotin-qizlar o‘rtasida informatika bo‘yicha Yevropa olimpiadasining (EGOI 2025) birinchi turi bo‘lib o‘tmoqda.
57 ta davlatdan 228 nafar ishtirokchi
O‘zbekistonlik o‘quvchi qizlar jamoasi xalqaro musobaqada, jumladan, mamlakatning eng yirik mobil operatori - yoshlar o‘rtasida ta’lim va raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirishga faol hissa qo‘shayotgan Ucell kompaniyasi ko‘magida ishtirok etmoqda. O‘zbekistonlik qizlar Yevropa va Markaziy Osiyoning 57 ta davlatidan kelgan jami 228 nafar ishtirokchilar bilan birgalikda xalqaro darajadagi algoritmik masalalarni yechmoqda.
5 soat uzliksiz kompyuter oldida
Ikki kun davomida ham ishtirokchilar besh soat uzluksiz kompyuterda ishlaydilar - bu jarayon maksimal diqqat-e’tibor va IOI-format qoidalariga qat’iy rioya qilishni talab etadi. Ular binar qidiruv, ma'lumotlar strukturasi, kombinatorika, dinamik dasturlash, graflar nazariyasi va boshqa sohalarida chuqur bilim talab qiladigan to'rtta masalani hal qilishlari kerak.
Oysha Mirzatillayeva, Malika Xo‘jamuratova, Soliha Dagarova va Durdona Akramovalardan iborat O‘zbekiston terma jamoasi xalqaro maydonda munosib ishtirok etmoqda. Barcha ishtirokchilar uchun bu nafaqat bilimlarini ko‘rsatish imkoniyati, balki kasbiy o‘sish va IT sohasidagi qizlarning yangi avlodlari uchun ilhom manbayi bo‘lish yo‘lidagi muhim qadamdir.
Ertangi dastur qanday?
Ertaga dasturga ko‘ra ekskursiya va dam olish kuni, 18-iyulda esa ikkinchi musobaqa kuni o‘tkaziladi, uning yakuniga ko‘ra g‘olibalar aniqlanadi.
Ishtirokchilarning natijalarini real vaqt rejimida rasmiy platformada kuzatish mumkin: scoreboard.egoi2025.de
Ucell bugungi kunda axborot texnologiyalari olamiga dadil qadam qo‘yayotgan qizlarni qo‘llab-quvvatlash orqali mamlakatning raqamli kelajagini rivojlantirishga hissa qo‘shishda davom etmoqda.

С поддержкой Ucell: к международным вершинам в IT
Сегодня, 16 июля, в Бонне (Германия) проходит первый тур Европейской женской олимпиады по информатике (EGOI 2025).
228 участников из 57 стран
Команда школьниц из Узбекистана принимает участие в международном соревновании в том числе и благодаря поддержке крупнейшего мобильного оператора страны — компании Ucell, активно содействующей развитию образования и цифровых навыков среди молодёжи. Девушки из Узбекистана вместе с 228 участниками из 57 стран Европы и Центральной Азии решают алгоритмические задачи международного уровня.
5 часов за компьютером без перерывов
В течение двух дней участники будут непрерывно работать за компьютером по пять часов - этот процесс требует максимальной концентрации внимания и строгого соблюдения правил формата IOI. Им предстоит решить четыре задачи, требующие глубоких знаний в области бинарного поиска, структур данных, комбинаторики, динамического программирования, теории графов и других сферах.
Сборная Узбекистана, в состав которой входят Ойша Мирзатиллаева, Малика Ходжамуратова, Солиха Дагарова и Дурдона Акрамова, достойно проявляет себя на международной арене. Для всех участниц это не только возможность продемонстрировать знания, но и важный шаг к профессиональному росту и вдохновению для новых поколений девушек в IT.
Что будет завтра?
Завтра по программе — день экскурсий и отдыха, а 18 июля состоится второй соревновательный день, по итогам которого определяются победительницы.
Результаты участников можно отслеживать в режиме реального времени на официальной платформе: scoreboard.egoi2025.de
Ucell продолжает вносить вклад в развитие цифрового будущего страны, поддерживая девушек, которые сегодня уверенно идут в мир информационных технологий.