Tizim imkoniyatlari qanday?
Yangi tizim yo‘l holatini bir vaqtning o‘zida matn va tasvirlar orqali tahlil qilib, avtomobillarga insonga xos fikrlash, vaziyatni kontekst bilan tushunish va oqilona qarorlar qabul qilish imkonini yaratadi. Model Kaliforniyaning San-Diyego shahrida bo‘lib o‘tgan NeurIPS AI konferensiyasida ilk bor namoyish qilindi.
Yangi sun’iy ong haqida
Alpamayo-R1 — Nvidia tarixida avtonom boshqaruv uchun maxsus ishlab chiqilgan birinchi sun’iy intellekt modeli. U avvalgi Cosmos-Reason tizimi asosida yaratilib, oldindan tahlil qilish va qarorlarni prognozlash qobiliyati bilan ajralib turadi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, mazkur model haydovchisiz avtomobillarga murakkab yo‘l sharoitlarini chuqur anglash, xavfni aniqlash va vaziyatga mos to‘g‘ri qarorlar chiqarishda katta yordam beradi.
SI modellarini ma’lumot bilan ta’minlash loyihasi
Nvidia shuningdek, Cosmos Cookbook nomli yangi metodik qo‘llanmaga ham start berdi. Unda sun’iy intellekt modellarini ma’lumot bilan ta’minlash, ularni tayyorlash va testdan o‘tkazish bo‘yicha batafsil ko‘rsatmalar jamlangan. Alpamayo-R1 ham, ushbu qo‘llanma ham GitHub va Hugging Face’da ochiq tarzda taqdim etilgan.
Kompaniya rahbari Jensen Huangning aytishicha, fizik sun’iy intellekt — robototexnika va avtonom tizimlar rivojining asosiy yo‘nalishi bo‘lib, Nvidia kelajakda barcha robotlar uchun yagona “miya” yaratishni maqsad qilgan.
O‘zbekistonning Nvidia bilan hamkorligi
Noyabr oyining boshida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Nvidia rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazib, O‘zbekiston Nvidia bilan sun’iy intellekt hamda raqamli infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha yirik hamkorlik loyihalarini yo‘lga qo‘yilishi ma’lum qilingan edi.
Hamkorlik doirasida umumiy quvvati 1 MV bo‘lgan ikki hisoblash klasteri xarid qilinishi belgilangan. Unga ko‘ra klasterlarning biri ta’lim va ilmiy tadqiqotlar uchun, ikkinchisi esa davlat boshqaruvi, tibbiyot, bank sohasi va sanoatdagi SI loyihalariga xizmat qiladi. Hujjatlarni rasmiylashtirish 2026-yilda yakunlanishi kutilmoqda.
SI o‘quv dasturi va superkampyuter infratuzilmasi
Shuningdek, Nvidia texnologiyalariga asoslangan 3 million dollarlik AI Center of Excellence markazi tashkil etiladi. Unda SI bo‘yicha o‘qituvchilarni tayyorlash, malaka oshirish va yangi o‘quv dasturlarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, O‘zbekiston yetakchi oliygohlarda superkompyuter infratuzilmasini yaratish bo‘yicha Nvidia bilan hamkorlik qiladi. Uskuna xaridiga oid kelishuv yil yakuniga qadar imzolanishi rejalashtirilgan.

Осознанные автомобили: теперь машины могут мыслить как люди
Nvidia представила новую модель искусственного интеллекта для повышения уровня безопасности беспилотных транспортных средств — Alpamayo-R1.
Какие возможности у системы?
Новая система одновременно анализирует дорожную ситуацию через текст и изображения, что позволяет автомобилям мыслить по-человечески, понимать контекст и принимать разумные решения. Модель впервые была представлена на конференции NeurIPS AI в Сан-Диего, Калифорния.
О новом искусственном разуме
Alpamayo-R1 — первая модель искусственного интеллекта в истории Nvidia, разработанная специально для автономного управления. Она создана на основе предыдущей системы Cosmos-Reason и отличается способностью к прогнозированию и предварительному анализу решений.
По словам специалистов, эта модель помогает беспилотным автомобилям глубже понимать сложные дорожные условия, определять опасности и принимать корректные решения в соответствии с ситуацией.
Проект по обеспечению ИИ-моделей данными
Nvidia также запустила новую методическую инструкцию под названием Cosmos Cookbook. В ней собраны подробные рекомендации по обеспечению ИИ-моделей данными, их обучению и тестированию. И Alpamayo-R1, и это руководство выложены в открытом доступе на GitHub и Hugging Face.
Глава компании Дженсен Хуанг заявил, что физический искусственный интеллект — основное направление развития робототехники и автономных систем, и Nvidia в будущем стремится создать единый «мозг» для всех роботов.
Сотрудничество Узбекистана с Nvidia
В начале ноября министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провёл встречу с руководством Nvidia, на которой было объявлено о запуске крупных совместных проектов по развитию искусственного интеллекта и цифровой инфраструктуры в Узбекистане.
В рамках сотрудничества планируется закупка двух вычислительных кластеров общей мощностью 1 МВт. Один кластер будет использоваться для образования и научных исследований, второй — для проектов ИИ в государственном управлении, медицине, банковской сфере и промышленности. Оформление документов планируется завершить в 2026 году.
Программа по ИИ и инфраструктура суперкомпьютеров
Также будет создан центр AI Center of Excellence стоимостью 3 млн долларов, основанный на технологиях Nvidia. В нём будут готовить преподавателей по ИИ, повышать квалификацию специалистов и запускать новые образовательные программы.
Кроме того, Узбекистан будет сотрудничать с Nvidia в создании суперкомпьютерной инфраструктуры в ведущих вузах страны. Подписание соглашения о закупке оборудования планируется до конца года.