Global miqyosda tarqalish ehtimoli past bo‘lishiga qaramay, Nipah virusi dunyodagi eng xavfli infeksiyalardan biri bo‘lib qolmoqda. Ekspertlarning ogohlantirishicha, eng katta xavf ostida tibbiyot xodimlari va bemorlarni parvarish qilayotgan shaxslar turibdi.
Tibbiyot xodimlari — asosiy xavf guruhida
Sharqiy Angliya universiteti qoshidagi Norvich tibbiyot maktabi professori Pol Xanter “RIA Novosti”ga bergan izohida, Nipah virusi ko‘pincha infeksiyalangan odam bilan yaqin muloqotda bo‘lganda yuqishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dastlab infeksiya odamdan odamga o‘tmaydi deb hisoblangan, biroq hozirda uning yuqishi, asosan bemorlarni parvarish qilish jarayonida sodir bo‘lishi o‘z tasdig‘ini topgan.
Shu bilan birga, ekspert virusning yuqumlilik darajasi nisbatan past ekanini qayd etdi. Kasallanish holatlarining aksariyati yo zararlangan hayvonlar bilan bevosita aloqa qilish, yoki ko‘rshapalaklar tomonidan ifloslantirilgan meva va mahsulotlarni iste’mol qilish bilan bog‘liq.
Virusning Osiyo chegaralaridan chiqish ehtimoli bormi?
Professorning baholashicha, virusning Yevropada barqaror tarqalishi ehtimoldan yiroq. Biroq, ayrim chetdan olib kirilish holatlarini butunlay inkor etib bo‘lmaydi. Italiyadagi qishki Olimpiya o‘yinlari vaqtida yuqtirish xavfi haqidagi savolga javob berar ekan, ekspert ehtimol minimal ekanini, ammo nolga teng emasligini ta’kidladi. O‘z navbatida, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti virusning global miqyosda tarqalish xavfini past deb baholamoqda.
Hindistonda ikkinchi o‘lim holati
Ekspertlarning bayonotlari fonida Hindistonda Nipah virusi bilan bog‘liq ikkinchi o‘lim holati tasdiqlandi. Bu haqda “NDTV” telekanali xabar berdi.
Ommaviy axborot vositalari ma’lumotlariga ko‘ra, 25 yoshli hamshira o‘zi ishlayotgan shifoxonadagi bemordan virus yuqtirib olgan. U deyarli bir oy davomida og‘ir ahvolda, koma holatida bo‘lgan. Dastlabki Nipah testi manfiy natija ko‘rsatgan bo‘lsa-da, keyinchalik unda og‘ir o‘pka infeksiyasi rivojlangan. Bemor sun’iy nafas oldirish apparatiga ulangan edi.
Ahvolni barqarorlashtirish choralariga qaramay, ayolning immuniteti keskin zaiflashgan va yurak to‘xtashi natijasida vafot etgan. U yil boshida infeksiya yuqtirgani tasdiqlangan ikki tibbiyot xodimidan biri edi.
Nipah virusi haqida nimalar ma’lum?
Virus ilk bor qariyb 30 yil avval aniqlangan. O‘shandan beri har yili, asosan Hindiston va Bangladeshda bir-ikki marotaba kasallik chaqnashi kuzatiladi. Infeksiya hayvonlardan — ko‘pincha ko‘rshapalaklar va cho‘chqalardan — odamga o‘tadi. Kasallik nafas yo‘llarini zararlaydi va ensefalitga (miya yallig‘lanishi) sabab bo‘lishi mumkin. O‘lim ko‘rsatkichi 40 foizdan 75 foizgacha o‘zgarib turadi. Bugungi kunda unga qarshi maxsus davolash usuli yoki vaksina mavjud emas.
Yanvar oyida Kalkutta shahri yaqinida kasallik tarqalishi qayd etilgan edi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, besh kishi kasallangan, ular bilan aloqada bo‘lgan yuzga yaqin kishi karantinga olingan. Ko‘plab Osiyo mamlakatlari sanitariya nazoratini kuchaytirdi.
Vaziyat xalqaro tashkilotlar nazorati ostida qolmoqda. Keng ko‘lamli tarqalish ehtimoli past bo‘lishiga qaramay, mutaxassislar epidemiologik xavfsizlik choralariga, ayniqsa, tibbiyot xodimlari orasida qat’iy rioya qilish zarurligini uqtirmoqdalar.

Вирус Нипах под контролем, но риск остаётся: в Индии умерла медсестра, эксперты предупреждают о главной группе угрозы
*
Несмотря на низкую вероятность глобального распространения, вирус Нипах остаётся одной из самых опасных инфекций в мире. Эксперты предупреждают: наибольшему риску подвержены медицинские работники и лица, ухаживающие за больными.
Наибольшая опасность — для медиков
Профессор медицины Медицинской школы Нориджа при Университете Восточной Англии Пол Хантер в комментарии для РИА Новости заявил, что вирус Нипах чаще всего передаётся при тесном контакте с инфицированным человеком.
По его словам, первоначально считалось, что инфекция не распространяется от человека к человеку, однако теперь подтверждено, что передача возможна — главным образом при уходе за больными.
При этом эксперт отметил, что степень заразности вируса относительно невысока. Большинство случаев инфицирования связано либо с прямым контактом с заражёнными животными, либо с употреблением фруктов и продуктов, загрязнённых летучими мышами.
Возможен ли выход вируса за пределы Азии?
По оценке профессора, устойчивое распространение вируса в Европе маловероятно. Однако отдельные завозные случаи полностью исключать нельзя. Отвечая на вопрос о рисках заражения во время зимних Олимпийских игр в Италии, эксперт подчеркнул, что вероятность минимальна, но не равна нулю. В свою очередь, Всемирная организация здравоохранения оценивает риск глобального распространения вируса как низкий.
Второй смертельный случай в Индии
На фоне заявлений экспертов в Индии подтверждён второй летальный исход, связанный с вирусом Нипах. Об этом сообщил телеканал NDTV.
По данным СМИ, 25-летняя медсестра заразилась от пациента в больнице, где работала. Почти месяц она находилась в коме в тяжёлом состоянии. Первоначальный тест на Нипах оказался отрицательным, однако позже развилась тяжёлая лёгочная инфекция. Пациентка была подключена к аппарату искусственной вентиляции лёгких.
Несмотря на попытки стабилизации состояния, её иммунитет резко ослаб, и в результате остановки сердца женщина скончалась. Она была одной из двух медработников, у которых в начале года подтвердили заражение.
Что известно о вирусе Нипах
Вирус был впервые выявлен почти 30 лет назад. С тех пор ежегодно фиксируются одна–две вспышки, преимущественно в Индии и Бангладеш. Инфекция передаётся от животных — чаще всего летучих мышей и свиней — к человеку. Болезнь поражает дыхательную систему и может вызывать энцефалит (воспаление мозга). Уровень летальности варьируется от 40 до 75%. Специфического лечения и вакцины на сегодняшний день не существует.
В январе вспышка была зафиксирована в районе города Калькутта. По официальным данным, заболели пять человек, около ста контактировавших были помещены на карантин. Многие страны Азии усилили санитарный контроль.
Ситуация остаётся под наблюдением международных организаций. Несмотря на низкую вероятность масштабного распространения, эксперты подчёркивают необходимость строгого соблюдения мер эпидемиологической безопасности — особенно среди медицинского персонала.