Netanyahu oilasiga og‘ir ayblovlar qo‘yildi: Sobiq xizmatchi jismoniy zo‘ravonlik va haqoratlar haqida gapirdi
netanyahu
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning rasmiy qarorgohida ishlagan sobiq xodim bosh vazir oilasiga nisbatan jiddiy ayblovlar bilan chiqdi. Shaxsini oshkor qilmagan va faqat “Y” harfi bilan tanishtirilgan sobiq xodimning iddaolariga ko‘ra, bosh vazirning rafiqasi Sara Netanyahu va o‘g‘li Yair Netanyahu uy xizmatchilariga nisbatan haqorat, kamsitish va hatto jismoniy zo‘ravonlik qilgan.
Sobiq xodim Sara Netanyahuni zo‘ravonlik va kamsitishda aybladi
Sobiq xodimning aytishicha, Sara Netanyahu xodimlarga nisbatan muntazam qo‘pol munosabatda bo‘lgan va ayrim hollarda jismoniy kuch ishlatgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, tozalash sifati yoqmagan paytlarda Sara uni uch marta itarib yuborgan. Shuningdek, u xorijlik ishchilar va sharqiy kelib chiqishga ega yahudiylarga nisbatan kamsituvchi munosabatda bo‘lgani aytilmoqda. Sobiq xodim og‘ir autizm bilan yashovchi o‘g‘li borligini aytganda esa, Sara Netanyahu uni haqorat qilgani va “aslida autizm sizning o‘zingizda” degan mazmunda gapirganini da’vo qilgan.
Xizmatchilar og‘ir sharoitda ishlagan
Guvohning so‘zlariga ko‘ra, qarorgohdagi talablar odatiy mehnat sharoitidan ancha og‘ir bo‘lgan. U pollarni bolalar uchun mo‘ljallangan nam salfetkalar bilan artishga majbur qilinganini, gilam ustida yurishga ruxsat berilmaganini aytgan. Sara Netanyahuning qariyb 400 juft poyabzali bo‘lib, ularning barchasi alohida parvarish qilingan. Hatto yuvish vaqtida tasodifan singan piyola yoki stakan uchun ham xodimning o‘zi pul to‘lashi talab qilingan. Afrikalik yana bir xodim esa har safar binoga kirishda kiyimini almashtirishga majbur qilingani, hatto suv ichish uchun ham tanaffus berilmaganini bildirgan.
Ayblovlar Yair Netanyahuga ham tegishli
Sobiq xodim bosh vazirning o‘g‘li Yair Netanyahuni ham jismoniy zo‘ravonlikda aybladi. Uning ta’kidlashicha, Yair yuvilmagan choyshab sabab jahl qilib, uni itarib yuborgan. Bundan tashqari, qarorgoh xodimlari mehnat qonunchiligiga zid ravishda uzoq vaqt ishlashga majbur bo‘lgani aytilmoqda. Guvohning ma’lum qilishicha, u faqat oktyabr oyining o‘zida 169 soat, noyabr oyida esa 143 soat qo‘shimcha ishlagan. Yair Netanyahu bu ayblovlarni rad etib, ularni tovlamachilik maqsadidagi fitna deb atadi. Isroil bosh vaziri devoni ham barcha da’volarni asossiz deb baholadi.

Семье Нетаньяху предъявили серьёзные обвинения: Бывший сотрудник рассказал о физическом насилии и оскорблениях
Бывший сотрудник официальной резиденции премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху выступил с серьёзными обвинениями в адрес семьи главы правительства. По словам бывшего работника, пожелавшего сохранить анонимность и представленного лишь буквой «Y», супруга премьер-министра Сара Нетаньяху и их сын Яир Нетаньяху оскорбляли, унижали и даже применяли физическое насилие в отношении домашнего персонала.
Бывший сотрудник обвинил Сару Нетаньяху в насилии и унижении
По словам бывшего сотрудника, Сара Нетаньяху регулярно грубо обращалась с работниками и в некоторых случаях применяла к ним физическую силу. Он утверждает, что, когда её не устраивало качество уборки, она трижды толкнула его. Кроме того, по его словам, Сара Нетаньяху пренебрежительно относилась к иностранным работникам и евреям восточного происхождения. Бывший сотрудник также заявил, что, когда он рассказал о своём сыне, страдающем тяжёлой формой аутизма, Сара Нетаньяху оскорбила его заявив, что «на самом деле аутизмом страдаете вы сами».
Домашний персонал работал в тяжёлых условиях
По словам свидетеля, условия работы в резиденции значительно отличались от обычных. Он рассказал, что был вынужден мыть полы влажными салфетками для детей, а ходить по коврам ему запрещалось. По его словам, у Сары Нетаньяху около 400 пар обуви, каждая из которых требовала отдельного ухода. Более того, если во время мытья случайно разбивалась чашка или стакан, сотрудник был обязан возместить их стоимость. Ещё один работник из Африки сообщил, что при каждом входе в здание его заставляли переодеваться, а также не позволяли даже делать перерывы, чтобы выпить воды.
Обвинения коснулись и Яира Нетаньяху
Бывший сотрудник также обвинил сына премьер-министра Яира Нетаньяху в применении физического насилия. По его словам, Яир разозлился из-за непостиранной простыни и толкнул его. Кроме того, утверждается, что сотрудники резиденции были вынуждены работать сверх нормы с нарушением трудового законодательства. Свидетель сообщил, что только в октябре он отработал 169 часов сверхурочно, а в ноябре — ещё 143 часа. Яир Нетаньяху отверг все обвинения, назвав их попыткой вымогательства. Канцелярия премьер-министра Израиля также заявила, что все эти обвинения являются необоснованными.