MKBANK endi dunyoning uchta yirik reyting agentligi ro‘yxatida
S&P Global Ratings MKBANK’ka “BB-” darajasidagi uzoq muddatli va “B” qisqa muddatli kredit reytinglarini berdi. Prognoz — “Barqaror”. Shu tariqa bank S&P, Fitch va Moody’s — dunyoning uchta yirik xalqaro reyting agentligining barchasidan kredit reytingiga ega bo‘ldi.
S&P Global Ratings 11-avgust kuni O‘zbekistondagi MKBANK’ka ilk bor xalqaro kredit reytingini berdi. Agentlik bankning uzoq muddatli emitent kredit reytingini “BB-”, qisqa muddatli reytingini esa “B” darajasida baholadi. Reyting bo‘yicha prognoz — “Barqaror”.
Fitch MKBANK’ni “BB” darajasida baholamoqda
MKBANK uchun xalqaro reytinglar tarixi S&P’dan oldin boshlangan. Bank Fitch Ratings bahosiga bir necha yildan beri ega.
2025-yil iyunida Fitch MKBANK’ning uzoq muddatli kredit reytingini “BB-”dan “BB”ga oshirgan edi. 2026-yil iyunidagi navbatdagi baholashda agentlik “BB” reytingini tasdiqladi va prognozni “Ijobiy” deb belgiladi.
Fitch MKBANK reytingini O‘zbekistonning suveren reytingi bilan tenglashtiradi. Bunda bankning davlat uchun strategik ahamiyati va zarur holatda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi mumkinligi muhim omillardan biri sifatida baholanadi
Moody’s reytingi ham 2026-yilda yaxshilandi
MKBANK Moody’s bilan ham bir necha yildan beri ishlaydi. 2023-yilda agentlik bankning milliy va xorijiy valyutadagi uzoq muddatli depozit reytingini “Ba3” darajasida baholagan edi.
2026-yil 2-iyulda Moody’s Ratings MKBANK’ning uzoq muddatli depozit reytingini “Ba3”dan “Ba2”ga ko‘tardi. Prognoz esa “Ijobiy”dan “Barqaror”ga o‘zgartirildi.
Bank ma’lumotiga ko‘ra, Moody’s qarorida MKBANK’ning moliyaviy ko‘rsatkichlari mustahkamlanib borayotgani va O‘zbekistonda kichik hamda o‘rta biznesni moliyalashtirishdagi o‘rni inobatga olingan.
MKBANK’ning uchta xalqaro reytingi
2026-yil avgust holatiga MKBANK’ning asosiy xalqaro reytinglari quyidagicha:
— S&P Global Ratings — BB-/B, prognoz “Barqaror”;
— Fitch Ratings — BB, prognoz “Ijobiy”;
— Moody’s Ratings — Ba2, prognoz “Barqaror”.
Shunday qilib, 2026-yilning o‘zida MKBANK reytinglari bo‘yicha ikkita muhim voqea kuzatildi: Moody’s bank reytingini bir pog‘ona oshirdi, S&P Global Ratings esa bankni ilk bor baholab, unga “BB-” reytingini berdi.

MKBANK впервые получил рейтинг S&P Global Ratings
S&P Global Ratings присвоило MKBANK долгосрочный кредитный рейтинг на уровне «BB-» и краткосрочный кредитный рейтинг на уровне «B». Прогноз — «Стабильный». Таким образом, банк теперь имеет кредитные рейтинги от всех трёх крупнейших международных рейтинговых агентств — S&P, Fitch и Moody’s.
11 августа S&P Global Ratings впервые присвоило международные кредитные рейтинги MKBANK в Узбекистане. Агентство оценило долгосрочный кредитный рейтинг эмитента на уровне «BB-», а краткосрочный — на уровне «B». Прогноз по рейтингам — «Стабильный».
Fitch оценивает MKBANK на уровне «BB»
История международных рейтингов MKBANK началась ещё до получения оценки от S&P. Банк уже несколько лет имеет рейтинг Fitch Ratings.
В июне 2025 года Fitch повысило долгосрочный кредитный рейтинг MKBANK с «BB-» до «BB». В ходе очередной оценки в июне 2026 года агентство подтвердило рейтинг «BB». Прогноз — «Позитивный».
Fitch оценивает рейтинг MKBANK на уровне суверенного рейтинга Узбекистана. При этом одними из важных факторов являются стратегическое значение банка для государства и возможность получения государственной поддержки в случае необходимости.
Рейтинг Moody’s также улучшился в 2026 году
MKBANK уже несколько лет сотрудничает и с Moody’s. В 2023 году агентство оценило долгосрочные депозитные рейтинги банка в национальной и иностранной валютах на уровне «Ba3».
2 июля 2026 года Moody’s Ratings повысило долгосрочный депозитный рейтинг MKBANK с «Ba3» до «Ba2». При этом прогноз был изменён с «Позитивного» на «Стабильный».
По данным банка, при принятии решения агентство Moody’s учло укрепление финансовых показателей MKBANK, а также его роль в финансировании малого и среднего бизнеса в Узбекистане.
Три международных рейтинга MKBANK
По состоянию на август 2026 года основные международные рейтинги MKBANK выглядят следующим образом:
— S&P Global Ratings — «BB-/B», прогноз «Стабильный»;
— Fitch Ratings — «BB», прогноз «Позитивный»;
— Moody’s Ratings — «Ba2», прогноз «Стабильный».
Таким образом, в 2026 году в рейтингах MKBANK произошли два важных изменения: Moody’s повысило рейтинг банка на одну ступень, а S&P Global Ratings впервые присвоило банку рейтинг, оценив его на уровне «BB-».