Rossiya migrantlar uchun qoʻshimcha toʻlov joriy qilmoqchi
Rossiya Moliya vazirligi vizasiz mamlakatlardan kelgan mehnat migrantlarining Rossiyada bo‘lishi iqtisodiy shartlarini kuchaytiradigan qonun loyihalari to‘plamini tayyorladi. Ular nafaqat o‘zi uchun, balki voyaga yetmagan farzandlari uchun ham ishlash huquqini beruvchi patentga pul to‘lashga majbur qilinishi taxmin etilmoqda. Hukumat ushbu tashabbusni ko‘rib chiqmoqchi, deb yozdi “Kommersant”.
Patent qiymatining 50 foizi
Hukumat, xususan, patentga ega bo‘lgan chet elliklarni nafaqat o‘zi uchun, balki voyaga yetmagan oila a’zolari va qaramog‘idagilar uchun ham to‘lashga majbur qilishni rejalashtirmoqda. Har biri uchun — patent qiymatining 50 foizidan.
Patent qiymati mintaqaga qarab farq qiladi, bazaviy stavka 1,2 ming rublni tashkil etadi, unga deflyator va mintaqaviy koeffitsiyent qo‘shiladi. Mamlakat bo‘yicha patent qiymati 3,4 mingdan 27,3 ming rublgacha. Moskvada bu summa taxminan 10 ming rublni tashkil qiladi.
Doirani kengaytirish
Bunday migrantlarning farzandlari voyaga yetgach, o‘z patentini rasmiylashtirishi yoki mamlakatda bo‘lish uchun boshqa qonuniy asoslar bo‘lmasa, uni tark etishi kerak bo‘ladi.
Moliya vazirligi tashabbusi, shuningdek, patent uchun ushbu avans to‘lovini to‘lashi shart bo‘lgan vizasiz mamlakatlardan kelgan chet elliklar doirasini kengaytirishni taklif qiladi. Ushbu talab “shaxsiy, uy va boshqa shunga o‘xshash ehtiyojlar uchun jismoniy shaxslarda ishlaydigan migrantlarga nisbatan ham qo‘llanishi mumkin.

Россия планирует ввести дополнительный платёж для мигрантов
Министерство финансов России подготовило пакет законопроектов, ужесточающих экономические условия пребывания в стране для трудовых мигрантов из безвизовых государств. Предполагается, что они будут обязаны оплачивать патент на право работы не только за себя, но и за своих несовершеннолетних детей. Правительство намерено рассмотреть данную инициативу, сообщает «Коммерсантъ».
50 процентов от стоимости патента
В частности, власти планируют обязать иностранных граждан, имеющих патент, оплачивать его не только за себя, но и за несовершеннолетних членов семьи и иждивенцев. За каждого — в размере 50 процентов от стоимости патента.
Стоимость патента варьируется в зависимости от региона. Базовая ставка составляет 1,2 тысячи рублей, к которой добавляются коэффициент-дефлятор и региональный коэффициент. В целом по стране цена патента колеблется от 3,4 тысячи до 27,3 тысячи рублей. В Москве эта сумма составляет примерно 10 тысяч рублей.
Расширение круга лиц
После достижения совершеннолетия дети мигрантов должны будут оформить собственный патент либо покинуть страну, если у них нет иных законных оснований для пребывания.
Инициатива Минфина также предусматривает расширение круга иностранных граждан из безвизовых стран, обязанных уплачивать данный авансовый платёж за патент. Требование может быть распространено и на мигрантов, работающих у физических лиц для «личных, домашних и иных подобных нужд».