Banklar trillionlab mablag‘ yo‘qotmoqda: muammoli kreditlar hajmi bir oyda qariyb 8 foizga o‘sdi
Bir oy ichida muammoli kreditlar hajmi birdaniga 1,7 trillion so‘mga ko‘paydi. Umumiy qarzdorlikning qariyb 71 foizi davlat banklari hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Muammoli kreditlar keskin ko‘paydi
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yilning may oyida O‘zbekiston bank tizimidagi muammoli kreditlar hajmi 1,7 trillion so‘mga yoki 7,7 foizga oshgan.
1-iyun holatiga ko‘ra, muddati o‘tgan va muammoli kreditlarning umumiy hajmi 23,6 trillion so‘mdan oshdi, vaholanki bir oy muqaddam bu ko‘rsatkich 21,9 trillion so‘mni tashkil etayotgan edi.
Asosiy zarba davlat banklariga to‘g‘ri keldi
Muammoli kreditlar umumiy summasining 16,7 trillion so‘mi davlat ishtirokidagi banklar hissasiga to‘g‘ri keladi. Bir oy ichida ushbu ko‘rsatkich birdaniga 1,6 trillion so‘mga o‘sgan.
Xususiy banklarda esa muammoli kreditlar hajmi bor-yo‘g‘i 100 milliard so‘mga ko‘payib, 6,9 trillion so‘mga yetdi.
Qaysi banklar yetakchilik qilmoqda?
Davlat banklari orasida eng ko‘p muammoli kreditlar quyidagi moliya muassasalarida qayd etilgan:
• O‘zbekiston Milliy banki (NBU) — 3,54 trillion so‘m;
• Agrobank — 3,1 trillion so‘m;
• O‘zsanoatqurilishbank — 2,1 trillion so‘m;
• Asaka bank — 1,94 trillion so‘m;
• Mikrokreditbank — 1,78 trillion so‘m;
• Xalq banki — 1,75 trillion so‘m;
• Biznesni rivojlantirish banki — 1,1 trillion so‘m.
Xususiy banklar o‘rtasida Kapitalbank 1,3 trillion so‘mlik muammoli kredit bilan birinchi o‘rinni egallab turibdi. Ikkinchi o‘rinda esa muddati o‘tgan qarzdorlik hajmi 1 trillion so‘mdan oshgan Ipoteka-bank joy olgan.
O‘sish yil boshidan buyon davom etmoqda
2025-yil yakunlariga ko‘ra muammoli kreditlar hajmi 18,05 trillion so‘mgacha qisqargan bo‘lsa, 2026-yilga kelib vaziyat yana yomonlasha boshladi:
• Yanvar — 19,3 trillion so‘m;
• Fevral — 20,2 trillion so‘m;
• Mart — 19,86 trillion so‘m;
• Aprel — 21,9 trillion so‘m;
• May — 23,6 trillion so‘m.
Besh yil ichida ko'rsatkich to‘rt baravardan ziyodroqqa o‘sdi
2021-yilning boshida O‘zbekistondagi muammoli kreditlar hajmi 5,8 trillion so‘mni tashkil etgan edi. Oradan bir yil o‘tib, bu raqam 17 trillion so‘mga yetdi. Shundan so‘ng ham ko‘rsatkich yuqoriligicha qoldi: 2023-yil boshida 14 trillion, 2024-yil boshida 16,6 trillion va 2025-yil boshida 21 trillion so‘mdan oshdi.
2026-yilning dastlabki besh oyi yakunlariga ko‘ra, muammoli kreditlar hajmi 23,6 trillion so‘mga yetdi. Bu esa banklarning kredit portfeli sifati yomonlashishda davom etayotganidan dalolat beradi.

Банки теряют триллионы: объем проблемных кредитов за месяц вырос почти на 8%
За один месяц объем проблемных кредитов увеличился сразу на 1,7 трлн сумов. Почти 71% всей задолженности приходится на государственные банки.
Проблемные кредиты резко выросли
По данным Центрального банка, в мае 2026 года объем проблемных кредитов в банковской системе Узбекистана увеличился на 1,7 трлн сумов или 7,7%.
По состоянию на 1 июня общий объем просроченных и проблемных кредитов превысил 23,6 трлн сумов, тогда как месяцем ранее составлял 21,9 трлн сумов.
Основной удар пришёлся на государственные банки
Из общей суммы проблемных кредитов 16,7 трлн сумов приходится на государственные банки. За месяц этот показатель вырос сразу на 1,6 трлн сумов.
В частных банках объем проблемных кредитов достиг 6,9 трлн сумов, увеличившись лишь на 100 млрд сумов.
Какие банки оказались в лидерах?
Наибольший объем проблемных кредитов среди государственных банков зафиксирован у:
• Национального банка Узбекистана — 3,54 трлн сумов;
• Agrobank — 3,1 трлн сумов;
• Узпромстройбанка — 2,1 трлн сумов;
• Asaka Bank — 1,94 трлн сумов;
• Микрокредитбанка — 1,78 трлн сумов;
• Народного банка — 1,75 трлн сумов;
• Банка развития бизнеса — 1,1 трлн сумов.
Среди частных банков первое место занимает Kapitalbank с 1,3 трлн сумов проблемных кредитов. На втором месте — Ipoteka-bank, где объем просроченной задолженности превысил 1 трлн сумов.
Рост продолжается с начала года
Если по итогам 2025 года объем проблемных кредитов сократился до 18,05 трлн сумов, то в 2026 году ситуация вновь начала ухудшаться:
* январь — 19,3 трлн сумов;
* февраль — 20,2 трлн сумов;
* март — 19,86 трлн сумов;
* апрель — 21,9 трлн сумов;
* май — 23,6 трлн сумов.
За пять лет показатель вырос более чем в четыре раза
В начале 2021 года объем проблемных кредитов в Узбекистане составлял 5,8 трлн сумов. Уже через год он вырос до 17 трлн сумов. Затем показатель оставался высоким: 14 трлн в начале 2023 года, 16,6 трлн — в начале 2024-го и более 21 трлн сумов — в начале 2025 года.
По итогам первых пяти месяцев 2026 года объем проблемных кредитов достиг 23,6 трлн сумов, что свидетельствует о продолжающемся ухудшении качества кредитного портфеля банков.