OTP Bank boshqaruvidagi barqarorlik va yangilanish
O’ttiz uch yillik faoliyati davomida ikkala yo’nalishda ishlab kelgan doktor Shandor Chani, OTP Bank Boshqaruv raisi sifatida o'z faoliyatini davom ettiradi, Pyotr Chani esa Boshqaruv raisining o'rinbosari va OTP Bank Digital yo’nalishi rahbari hamda Boshqaruv a'zosi sifatida Boshqaruv raisi lavozimiga tayinlanadi. May oyidan boshlab, avval McKinsey&Company kompaniyasining hamkori hisoblangan Andras Sebek Digital OTP Bank yo’nalishi boshqaruvini egallaydi.
Joriy yilning 25-aprel kuni OTP Bankning har yili o‘tkaziladigan umumiy aksionerlar yig‘ilishida OTP Bank Boshqaruv kengashi raisi va Boshqaruv raisi doktor Shandor Chani rasmiy ravishda Boshqaruv kengashi 2025 yil 1-maydan boshlab, uning tashabbusi bilan OTP Bank Plc. Boshqaruv kengashi raisi va Boshqaruv raisi vazifalarini ajratish to’g’risida qaror qabul qilinganini ma’lum qildi. Doktor Shandor Chani, Boshqaruv raisi sifatida, OTP Groupning strategik yo‘nalishiga mas’ul bo‘lib qoladi, shu jumladan o‘sish va rivojlanish strategiyalarini belgilash, shuningdek, rahbariyat va filial banklarning rahbarlarini tayinlash va ishdan bo‘shatishni nazorat qilishni o‘z zimmasiga oladi.
Boshqaruv raisining o‘rinbosari, Pyotr Chani, OTP Bank Digital yo’nalishining rahbari va bank Boshqaruv a’zosi, 2025 yil 1-maydan boshlab, Vengriya Markaziy bankining tasdig‘i bilan Boshqaruv raisi lavozimini egallaydi.
Pyotr Chani 2016-yilda OTP Bankka Raqamli sotuvlar va rivojlanish departamenti boshqaruvi direktori sifatida qo‘shilgan. 2019-yildan 2021-yilgacha u agile rivojlanish va operatsiyalar jarayonlarini boshqarishni nazorat qilgan. 2021-yil mart oyidan boshlab u OTP Bank Boshqaruv raisining o‘rinbosari va OTP Bank Digital yo’nalishi rahbari lavozimlarini egallagan, shu bilan birga 2021-yil aprel oyidan boshlab, OTP Bank Boshqaruv a’zosi sifatida faoliyat ko’rsatgan. 2020-yildan Xorvatiyadagi OTP Bank Kuzatuv kengashi raisi, OTP Mobil Plc. Kuzatuv kengashi a’zosi, PortfoLion venchur kompaniyasining Boshqaruv a’zosi, Vengriya Banklar Assotsiatsiyasining raqamlashtirish bo‘yicha Ishchi guruhining rahbari, Mastercard’ning Yevropa maslahat kengashining a’zosi va Raqamli tadbirkorlik assotsiatsiyasining raqamli transformatsiya bo‘yicha vitse-prezidenti hisoblanadi.
Pyotr Chani 2006-yilda City University of London universitetida iqtisodiyot yo’nalishida bakalavr darajasiga, 2007-yilda Madrid shahridagi IE Business School’da moliya yo’nalishida magistratura darajasini va 2015-yilda Kellogg School of Management’da biznesni boshqarish (MBA) yo’nalishida magistratura darajasiga ega bo’ldi. Uning professional faoliyati 2006-yilda Londondagi Merrill Lynch kompaniyasida boshlangan. 2007-yildan 2011-yilgacha u Londondagi Deutsche Bank’da korporativ moliya sohasida analitik va keyinchalik moliyaviy maslahatchi sifatida faoliyat ko’rsatdi. 2011-yildan 2016-yilgacha u McKinsey & Company Inc. kompaniyasida bank sohasidagi loyihalar bo‘yicha maslahatchi bo’lib ishlagan.
«Men uchun OTP Bank Boshqaruvi Raisi lavozimini egallash katta sharaf. Bu allaqachon tekshirilgan va tartibga solingan ishni yangi institutsional darajaga ko‘taradi, chunki 2023 yildan buyon OTP Bankning Ijrochi boshqaruv rahbarlar qo‘mitasi raisi sifatida men kundalik faoliyatga ta’sir ko‘rsatuvchi ko‘plab qarorlarni muvofiqlashtirganman. Boshqaruv Raisi sifatida men qarorlar qabul qilishning yanada tezkor va sifatli bo‘lishiga hissa qo‘shishga umid qilaman, chunki operatsion va strategik boshqaruvni ajratish endi samarali boshqaruvga ko‘proq e’tibor qaratish imkonini beradi», — dedi Pyotr Chani, OTP Bank aksiyadorlarining umumiy yig‘ilishida.
Doktor Shandor Chani 1992-yildan beri OTP Bank’ni Boshqaruv Raisi sifatida faoliyat ko’rsatmoqda. Uning rahbarligida OTP Group Markaziy va Sharqiy Yevropada ulkan yutuqlarga erishdi. OTP kompaniyasining bozor kapitalizatsiyasi 200 marttadan oshdi va kompaniya misli ko‘rilmagan xalqaro kengayishiga erishdi. Bugungi kunda OTP Group 40 000 nafar xodim bilan 11 mamlakatda 17 million mijozga xizmat ko‘rsatadi. Kompaniyaning jami aktivlari 100 milliard yevrodan oshadi, uning foydaliligi ajralib turadi va guruhning  moliyaviy barqarorligi Yevropada nufuzlilar qatoriga kiradi. Uning 33 yillik rahbarligi yutuqlari, shuningdek, OTP Bankning Yevropaning krizislariga bardoshliligi bo’yicha to‘rtinchi bank sifatida, Yevropa Banklari nazorati organining so‘nggi stress-test natijalariga ko‘ra va S&P Global Market Intelligence tomonidan 2024-yilgi moliyaviy samaradorlik reytingida Yevropada birinchi o‘rinni egallashida ko’rinadi.
«Men kelgusi yillarda OTP strategiyasini Boshqaruv Raisi sifatida amalga oshirishda davom etaman. Men sotib olishlar orqali o‘sish, shuningdek, samaradorligimizni oshirishga qaratilgan raqamli va an’anaviy texnologik takomillashtirishlarda katta potensial ko‘ryapman, va ushbu jarayonlarning yo‘nalishi Boshqaruv tomonidan belgilanishda davom etadi. So‘nggi to‘qqiz yil ichida Pyotr Chani rahbarligida OTP Bank raqamli texnologiyalar sohasidagi pozitsiyalarini mustahkamladi, va so‘nggi bir yarim yil davomida bankning Ijrochi rahbarlar qo‘mitasi raisi sifatida u OTP Groupning operatsiyalarini noaniq vaziyatlarda xavfsiz yo‘nalishda boshqarish qobiliyatini ko‘rsatdi», — dedi doktor Shandor Chani.
May oyidan boshlab, Digital yo’nalishi boshqaruvini egallaydigan Andrash Sebyok McKinsey kompaniyasidan OTP Bankka qo‘shildi va bank sohasida 14 yillik, konsaltingda 8 yillik tajribasi davomida olgan boshqaruv tajribasi, kuchli IT ekspertizasini amalda ko’rsatadi.
Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban OTP Bank Plc. aksiyadorlarning umumiy yig‘ilishida ishtirok etgan holda Boshqaruv raisi lavozimini tark etayotgan doktor Shandor Chanining yutuqlarini yuqori baholadi hamda birinchi bo‘lib Pyotr Chanini yangi Boshqaruv Raisi lavozimiga tayinlangani bilan tabrikladi.
OTP Group haqida
OTP Group Markaziy va Sharqiy Yevropadagi tez rivojlanayotgan va yetakchi bank guruhlaridan biri bo‘lib, yuqori daromadlilik, barqaror kapital va likvidlik ko‘rsatkichlariga ega. Markaziy va Sharqiy Yevropa hamda Markaziy Osiyodagi 11 mamlakatda deyarli 40 000 xodimi bilan guruh 17 million mijozga keng qamrovli moliyaviy xizmatlar ko‘rsatadi. Markaziy va Sharqiy Yevropa bank sektorining faol konsolidatorlaridan biri sifatida, OTP Group 2000-yillarning boshidan buyon 25 bankni muvaffaqiyatli xarid qilgan va ularni integratsiya qilgan. OTP Group Bosh ofisi Vengriyada joylashgan bo‘lib, guruh diversifikatsiyalashgan va shaffof mulkchilik tuzilmasiga ega. Bank 1995-yildan beri Budapesht fond birjasida ro‘yxatga olingan.

Стабильность и обновление в управлении OTP Bank
Будапешт, 25 апреля 2025 года – По инициативе доктора Шандора Чаньи, Совет директоров OTP Bank Plc. принял решение разделить функции председателя Совета директоров и генерального директора банка. После тридцати трех лет работы в обеих ролях доктор Шандор Чаньи продолжит свою деятельность в качестве председателя Совета директоров OTP Bank, а Петр Чаньи, заместитель генерального директора и глава Дивизиона Digital OTP Bank, а также член Совета директоров, займет пост генерального лиректора. С мая Андраш Себёк, ранее партнер McKinsey&Company, возглавит Дивизион Digital OTP Bank.
На ежегодном общем собрании акционеров OTP Bank 25 апреля 2025 года доктор Шандор Чаньи, председатель Совета директоров и генеральный директор OTP Bank, официально сообщил акционерам, что по его инициативе Совет директоров принял решение разделить функции председателя Совета директоров и генерального директора OTP Bank Plc. начиная с 1 мая 2025 года. Доктор Шандор Чаньи, как председатель Совета директоров, останется ответственным за стратегическое направление OTP Group, включая определение стратегий роста и развития, а также контроль за назначением и увольнением членов руководства и глав дочерних банков.
Петер Чаньи, заместитель генерального директора, глава Дивизиона Digital OTP Bank и член Совета директоров банка, с 1 мая 2025 года займет пост генерального директора, с одобрения Национального банка Венгрии.
Петер Чаньи присоединился к OTP Bank в 2016 году в качестве управляющего директора Дирекции цифровых продаж и развития. В период с 2019 по 2021 год он руководил и контролировал процессы agile разработки и операций. С марта 2021 года он занимает должность заместителя генерального директора и главы Дивизиона Digital OTP Bank, а с апреля 2021 года является членом Совета директоров OTP Bank. С 2020 года он является председателем Наблюдательного совета OTP Banka d.o.o. в Хорватии, членом Наблюдательного совета OTP Mobil Plc., членом Совета директоров венчурной компании PortfoLion, главой Рабочей группы по цифровизации Венгерской банковской ассоциации, членом Европейского консультативного совета Mastercard и вице-президентом по цифровой трансформации Ассоциации цифровых предприятий.
Петер Чаньи получил степень бакалавра экономики в City University of London в 2006 году, затем степень магистра финансов в IE Business School в Мадриде в 2007 году и степень магистра делового администрирования (MBA) в Kellogg School of Management в 2015 году. Его профессиональная карьера началась в 2006 году в Merrill Lynch в Лондоне. С 2007 по 2011 год он работал аналитиком, а затем финансовым консультантом в области корпоративных финансов в Deutsche Bank в Лондоне. В период с 2011 по 2016 год он работал старшим консультантом в McKinsey & Company Inc., специализируясь на проектах в банковском секторе.
«Для меня большая честь занять пост генерального директора OTP Bank. Это поднимет уже проверенную и налаженную работу на новый институциональный уровень, поскольку с 2023 года, в качестве председателя Исполнительного руководящего комитета OTP Bank, я координировал значительную часть решений, влияющих на повседневную деятельность. Я ожидаю, что на посту генерального директора смогу способствовать еще более быстрому и качественному принятию решений для эффективной работы, так как разделение операционного и стратегического управления теперь позволит сосредоточиться на более эффективном управлении», — сказал Петер Чаньи на общем собрании акционеров OTP Bank по случаю назначения на пост генерального директора.
Доктор Шандор Чаньи возглавляет OTP Bank в качестве генерального директора с 1992 года. Под его руководством OTP Group добилась выдающихся успехов в Центральной и Восточной Европе. Рыночная капитализация OTP увеличилась более чем в 200 раз, а компания достигла беспрецедентной международной экспансии. Сегодня OTP Group со штатом 40 000 сотрудников обслуживает 17 миллионов клиентов в 11 странах. Общие активы компании превышают 100 миллиардов евро, ее прибыльность является выдающейся, а стабильность группы входит в число лучших в Европе. Достижения его 33-летнего руководства ярко отражаются в том, что OTP Bank занимает четвертое место среди самых устойчивых к кризисам банков континента по результатам последнего стресс-теста Европейского органа банковского надзора, а также первое место в Европе в Рейтинге финансовой эффективности 2024 года по версии S&P Global Market Intelligence, основанном на объективных показателях.
«Я продолжу воплощать в жизнь стратегию OTP в ближайшие годы в качестве председателя Совета директоров. Я вижу большой потенциал в дальнейшем росте через приобретения, а также в цифровых и традиционных технологических улучшениях, направленных на повышение нашей эффективности, и направление этих процессов будет по-прежнему определяться Советом директоров. За последние девять лет под руководством Петра Чаньи OTP Bank укрепил свои позиции в области цифровых технологий, а за последние полтора года, в качестве председателя Исполнительного руководящего комитета банка, он продемонстрировал свою способность направлять операции OTP Group в безопасное русло в условиях турбулентной обстановки», — сказал доктор Шандор Чаньи при объявлении акционерам OTP Bank.
Андраш Себёк, который с мая возглавит Дивизион Digital, пришел в OTP из компании McKinsey, привнося значительный опыт в управлении, сильную ИТ-экспертизу, а также 14 лет опыта работы в банковской сфере и 8 лет в консалтинге.
Премьер-министр Виктор Орбан посетил Общее собрание акционеров OTP Bank Plc., где он высоко оценил достижения доктора Шандора Чаньи, который покидает пост генерального директора, и первым поздравил Петра Чаньи с назначением на должность нового генерального директора.
О группе OTP
OTP Group является одной из самых быстрорастущих и ведущих банковских групп в Центральной и Восточной Европе, с выдающейся прибыльностью и стабильным капиталом и ликвидностью. С почти 40 000 сотрудниками в 11 странах Центральной и Восточной Европы и Центральной Азии, группа предоставляет универсальные финансовые услуги 17 миллионам клиентов. Будучи наиболее активным консолидатором в банковском секторе Центральной и Восточной Европы, группа успешно приобрела и интегрировала 25 банков с начала 2000-х годов. Штаб-квартира OTP Group расположена в Венгрии, группа имеет диверсифицированную и прозрачную структуру собственности. Банк входит в листинг на Будапештской фондовой бирже с 1995 года.