O‘zbekistonda 2025-yilda tuzilgan davlat organlari va tashkilotlari ochiqlik indeksida Andijon viloyati va Toshkent shahar hokimliklari eng yomon natija qayd etdi. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi maʼlum qildi.
84 ta mezon
Agentlik tahliliga ko‘ra, Ochiqlik indeksi 2022-yildan beri har yili eʼlon qilib kelinmoqda. 2025-yil yakunlari bo‘yicha o‘tkazilgan baholashda 97 ta vazirlik, idora, muassasa va mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati qamrab olingan. Baholash jarayoni 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan sakkizta indikator asosida amalga oshirilgan.
Natijalar
Yakuniy natijalarga ko‘ra, 66 ta davlat organi “yashil”, 22 tasi “sariq” va to‘qqiztasi “qizil” samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan.
2022-yildagi, yaʼni ilk baholash ko‘rsatkichlari bilan taqqoslaganda “yashil” toifadagilar 3,5 barobarga ko‘paygan bo‘lsa, “sariq” toifadagilar ikki barobar va “qizil” toifadagilar 3 barobarga kamaygan, deyiladi agentligi tahlilida.
Ochiqlik bo‘yicha eng yuqori samaradorlik ko‘rsatkichlari “Navoiy kon-metallurgiya kombinati”, “O‘zbekgidroenergo” va “O‘zavtosanoat” AJlari, Transport nazorati inspeksiyasi, “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ, Raqamli texnologiyalar vazirligi va Adliya vazirligi tomonidan qayd etilgan.
Respublika darajasidagi tashkilotlardan — O‘rmon va yashil hududlarni ko‘paytirish, cho‘llanishga qarshi kurashish agentligi va “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ, hududiy miqyosda esa Andijon viloyati va Toshkent shahar hokimliklari eng past ko‘rsatkichlarni qayd etib, “qizil” toifada baholangan.

Хокимияты Андижанской области и города Ташкента показали худшие результаты в Индексе открытости
В Узбекистане в Индексе открытости государственных органов и организаций за 2025 год хокимияты Андижанской области и города Ташкента показали самые низкие результаты. Об этом сообщило Агентство по противодействию коррупции.
84 критерия оценки
По данным агентства, Индекс открытости ежегодно публикуется с 2022 года. В оценке за 2025 год была охвачена деятельность 97 министерств, ведомств, учреждений и органов местной государственной власти. Процесс оценки проводился на основе восьми индикаторов, включающих 84 критерия.
Результаты
Согласно итоговым данным, 66 государственных органов получили «зелёный» уровень эффективности, 22 — «жёлтый», и 9 — «красный».
По сравнению с показателями 2022 года, когда индекс был опубликован впервые, число организаций в «зелёной» категории увеличилось в 3,5 раза, в «жёлтой» — в два раза, а количество организаций в «красной» категории сократилось в три раза, отмечается в анализе агентства.
Наиболее высокие показатели открытости продемонстрировали Навоийский горно-металлургический комбинат, «Узбекгидроэнерго», АО «Узавтосаноат», Инспекция транспортного контроля, АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», Министерство цифровых технологий и Министерство юстиции.
Среди республиканских организаций также выделились Агентство по расширению лесных и зелёных зон и борьбе с опустыниванием, а также АО «Узбекистон темир йуллари». На региональном уровне худшие результаты показали хокимияты Андижанской области и города Ташкента, которые были отнесены к «красной» категории.