Husanovda yangi shartnoma, Karimov va O‘rozovning esa narxi oshdi: Yevropa klublari o‘zbekistonlik futbolchilarga jiddiy qaramoqda
O‘zbekiston futbolchilari Yevropada tobora ko‘proq e’tibor qozonmoqda. “Manchester City” Abduqodir Husanov bilan uzoq muddatli shartnoma tuzishga tayyorlanayotgan bo‘lsa, Jahon chempionatidan keyin Behruz Karimov va Jahongir O‘rozovning transfer narxi million yevrodan oshdi.
Manchester City” Husanovni uzoq yillarga saqlab qolmoqchi
“The Athletic” xabariga ko‘ra, “Manchester Siti” Abduqodir Husanov bilan shartnomani 2031-yilgacha uzaytirishga yaqin turibdi. Muzokaralar deyarli yakunlangan va futbolchi klub taklif qilgan yangi shartlarga rozilik bildirgan. Dastlab Husanov 2025-yil yanvar oyida Fransiyaning “Lans” klubidan Angliyaga ko‘chib o‘tganida u bilan 2029-yilgacha mo‘ljallangan shartnoma imzolangan edi. Oradan ko‘p o‘tmay klub rahbariyati uni jamoaning muhim futbolchilaridan biri sifatida ko‘ra boshladi. Shu sabab unga yaxshilangan shartlar asosida yangi bitim taklif qilinmoqda.
Manbaga ko‘ra, yangi shartnoma bilan Husanovning maoshi ham sezilarli darajada oshiriladi. Shuningdek, belgiyalik hujumchi Jeremi Doku bilan ham 2031-yilgacha amal qiladigan yangi shartnoma imzolanishi kutilmoqda. Yangi mavsumdan boshlab jamoani Enso Mareska boshqaradi.
Behruz Karimovning transfer narxi uch baravarga oshdi
Jahon chempionatidagi ishonchli o‘yin Behruz Karimovning transfer qiymatiga ham katta ta’sir ko‘rsatdi. “Transfermarkt” ma’lumotiga ko‘ra, 18 yoshli futbolchining narxi 350 ming yevrodan 1 million yevroga yetdi. Bu uning qiymati qariyb uch baravar oshganini anglatadi. Karimov mundialda ikki uchrashuvda maydonga tushdi va o‘zining xotirjam hamda ishonchli harakatlari bilan mutaxassislar e’tiborini tortdi.
O‘rozov ham million yevrolik futbolchilar safiga qo‘shildi
Jahon chempionatidan keyin transfer narxi oshgan yana bir futbolchi Jahongir O‘rozov bo‘ldi. Mundialgacha uning bozor qiymati 600 ming yevro deb baholangan bo‘lsa, hozir bu ko‘rsatkich 1,2 million yevroga yetdi. O‘rozov ham Jahon chempionatida ikki uchrashuvda maydonga tushib, barqaror va ishonchli o‘yin namoyish etdi. Natijada uning transfer narxi deyarli ikki baravar oshdi.

У Хусанова — новый контракт, у Каримова и Урозова — рост трансферной стоимости: Европейские клубы всё серьёзнее интересуются футболистами из Узбекистана
Узбекские футболисты продолжают привлекать всё больше внимания в Европе. Пока «Манчестер Сити» готовится продлить долгосрочный контракт с Абдукодиром Хусановым, после чемпионата мира трансферная стоимость Бехруза Каримова и Джахонгира Урозова превысила 1 млн евро.
«Манчестер Сити» хочет сохранить Хусанова
По данным The Athletic, «Манчестер Сити» близок к продлению контракта с Абдукодиром Хусановым до 2031 года. Переговоры практически завершены, а футболист уже согласился на предложенные клубом новые условия.
Изначально, после перехода из французского «Ланса» в январе 2025 года, Хусанов подписал контракт до 2029 года. Однако за короткое время руководство клуба стало рассматривать его как одного из ключевых игроков команды, поэтому ему предложили новое соглашение на улучшенных условиях.
Источник сообщает, что вместе с новым контрактом значительно увеличится и заработная плата защитника. Кроме того, ожидается, что бельгийский нападающий Жереми Доку также подпишет новое соглашение с клубом до 2031 года. С нового сезона команду возглавит Энцо Мареска.
Трансферная стоимость Бехруза Каримова выросла почти втрое
Уверенная игра Бехруза Каримова на чемпионате мира заметно повлияла и на его рыночную стоимость. По данным Transfermarkt, стоимость 18-летнего футболиста выросла с 350 тысяч до 1 млн евро, то есть почти втрое.
На чемпионате мира Каримов принял участие в двух матчах и привлёк внимание специалистов спокойной и уверенной игрой.
Урозов также вошёл в число футболистов стоимостью более миллиона евро
Ещё одним игроком, чья трансферная стоимость выросла после чемпионата мира, стал Джахонгир Урозов. До турнира его рыночная стоимость оценивалась в 600 тысяч евро, а теперь составляет 1,2 млн евро.
На мировом первенстве Урозов также сыграл в двух матчах, продемонстрировав стабильную и уверенную игру. В результате его трансферная стоимость увеличилась почти вдвое.