Green Card endi yo‘q: AQSh hukumatidan keskin qaror
AQSh hukumati keskin qaror bilan chiqdi. Unga ko‘ra, hukumat Green Card (Diversity Visa — turli millat vakillariga mo‘ljallangan dastur) loyihasini to‘xtatishga qaror qildi.
Sabab – universitetdagi otishma
Bunga sabab sifatida Braun universitetida sodir bo‘lgan otishmada gumonlanayotgan shaxs aynan shu dastur orqali mamlakatga kirib kelgani ko‘rsatildi, deya xabar berdi AQSh ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noem o‘zining X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida.
“Prezident Tramp topshirig‘iga binoan men darhol AQSh fuqarolik va immigratsiya xizmati (USCIS)ga ushbu xavfli dastur tufayli amerikaliklarga yana zarar yetmasligi uchun DV1 dasturlarini to‘xtatish bo‘yicha buyruq beraman”, — deyiladi Neom bayonotida.
Vazirning ta’kidlashicha, Braun universitetidagi otishmada ayblanayotgan Klaudio Nevis Valenti 2017-yilda ushbu dastur orqali AQShga kirib kelgan.
Green Card o‘zi nima?
Grin-karta – bu Amerika fuqaroligi bo‘lmagan, ammo mamlakatda doimiy yashash va ishlash huquqiga ega shaxsga beriladigan identifikatsiya hujjati. U orqali bemalol kelib-ketish, ishlash, ko‘chmas mulk sotib olish, bank kreditlaridan qulay shartlarda foydalanish, oliy ta’limda chegirmalar olish hamda ayrim imtiyozlarga ega bo‘lish mumkin. Grin-karta odatda 10 yilga beriladi va unga ega bo‘lgan shaxs 5 yildan so‘ng AQSh fuqaroligiga ariza topshirishi mumkin.
Lotereyada o‘zbeklar ishtiroki
Mazkur dastur AQShda 1990-yildan beri o‘tkaziladi. Grin-karta chet elliklarga har yili tasodifiy ravishda 50 mingta yashash guvohnomasi tarqatadi. Dastur g‘oliblari orasida o‘zbekistonliklar doim yuqori pog‘onada bo‘lib kelgan. Misol uchun, 2025-yil may oyida e’lon qilingan lotereya natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston saralab olingan g‘oliblar bo‘yicha mamlakatlar ro‘yxatida yetakchilik qilgan – 5564 kishi. Keyingi o‘rinlarda Jazoir (5526) va Rossiya (5519) qayd etilgan. Markaziy Osiyonign qolgan mamlakatlarida esa raqamlar anchagina kamroq: Qirg‘iziston – 3 ming, Tojikiston – 2,9 ming va Qozog‘iston – 2 ming nafar.
Green Card uchun ariza topshirish tartibidagi o‘zgarishlar va kechikish
AQSh Davlat departamenti 2025-yil 16-sentabrdan boshlab Green Card (Diversity Visa) lotereyasida ishtirok etish uchun $1 miqdorida yangi ro‘yxatdan o‘tish to‘lovi joriy qildi. Avvallari lotereya xarajatlari faqat g‘oliblar to‘laydigan $330 vizaga ariza haqqi hisobidan qoplanardi. Endilikda esa xarajatlarning bir qismi barcha nomzodlar tomonidan to‘lanadigan ushbu kichik to‘lov orqali moliyalashtiriladi.
Hukumat mazkur o‘zgarishni lotereya tizimini adolatliroq va shaffofroq qilish, shuningdek asossiz, ko‘p sonli arizalarni kamaytirish uchun deya izohlagan. Unga ko‘ra, to‘lov elektron shaklda AQSh hukumatining maxsus portalidan amalga oshiriladi. Green Card yutganlar uchun mavjud $330 ariza to‘lovi esa o‘z kuchida qoladi, ammo unda lotereya boshqaruvi xarajatlari hisobga olinmaydi.
Shu sababli har yili oktyabrda boshlanishi kerak bo‘lgan ariza topshirish haligacha kechikayotgan edi.
AQShga kirishda 12 ta mamlakat uchun taqiq
Shuningdek, iyun oyida Donald Tramp 12 davlat fuqarolarining AQShga kirishini to‘liq cheklovchi farmon imzoladi. Ushbu taqiq Afg‘oniston, Myanma, Chad, Kongo Respublikasi, Ekvatorial Gvineya, Eritreya, Gaiti, Eron, Liviya, Somali, Sudan va Yaman fuqarolariga nisbatan qo‘llanadi. Biroq AQShning qonuniy doimiy rezidentlari va amaldagi vizaga ega shaxslar bu cheklovdan mustasno.
Ta’kidlanishicha, mazkur ro‘yxat AQSh Davlat departamenti yil boshidan buyon olib borgan tahlillar asosida shakllantirilgan.
19 ta davlatdan kelganlarning grin-kartalari qayta ko‘rib chiqilishi
Bundan tashqari, noyabr oyi oxirida AQSh prezidenti ma’muriyati xavfsizlik bilan bog‘liq voqeadan so‘ng 19 davlat fuqarolarining grin-karta holatini qayta ko‘rib chiqishni boshlanganini ma’lum qilgan edi. Qaror Oq uy yaqinida afg‘onistonlik shaxs tomonidan sodir etilgan otishmada Milliy gvardiya askarlaridan biri halok bo‘lgach qabul qilingan. Hujum uyushtirgan shaxs 2021-yilda afg‘onlar uchun mo‘ljallangan maxsus viza dasturi orqali AQShga kirgani, viza muddati tugaganidan keyin esa noqonuniy yashab kelgani aniqlangan.
Shu voqealardan so‘ng prezident xavotir uyg‘otuvchi davlatlardan kelgan barcha grin-karta egalari bo‘yicha to‘liq tekshiruv o‘tkazishni buyurdi. AQSh Fuqarolik va immigratsiya xizmati bu jarayon boshlanganini tasdiqladi.
Tekshiruv qamrab olgan 19 davlat ro‘yxatiga Afg‘oniston, Myanma, Chad, Kongo Respublikasi, Ekvatorial Gvineya, Eritreya, Gaiti, Eron, Liviya, Somali, Sudan, Yaman, Burundi, Kuba, Laos, Serra-Leone, Togo, Turkmaniston va Venesuela kiritilgan.
Braun universitetidagi holat
Ma’lumot uchun 13-dekabr kuni AQShning Rod-Aylend shtatidagi Braun universitetida qurolli hujum bo‘lgan edi. Otishma imtihonlar paytida qora kiyimdagi noma’lum shaxs tomonidan amalga oshirilgan bo‘lib, ikki kishi halok bo‘lgan va yana sakkiz kishi yaralangandi. Halok bo‘lganlar orasida o‘zbekistonlik talaba Muhammadaziz Umurzoqov ham bor edi.
Dastlab gumonlanuvchi qo‘lga olinmagan deb xabar qilingan, biroq keyinchalik uning o‘lik holda topilgani ma’lum qilindi. AQSH prokuraturasi vakillarining bildirishicha, u Braun universitetidagi otishmadan tashqari, ikki kun o‘tib MIT professori o‘ldirilgan voqeaga ham aloqador bo‘lishi ehtimoli ko‘rib chiqilmoqda.

Green Card больше не будет: резкое решение правительства США
Правительство США приняло резкое решение — программа Green Card (Diversity Visa, предназначенная для представителей разных национальностей) будет приостановлена.
Причина — стрельба в университете
Поводом для такого шага стало то, что подозреваемый в стрельбе, произошедшей в Университете Брауна, въехал в страну именно по этой программе. Об этом сообщила министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм на своей странице в социальной сети X.
«По поручению президента Трампа я немедленно отдаю распоряжение Службе гражданства и иммиграции США (USCIS) приостановить программы DV1, чтобы из-за этой опасной программы американцам больше не был причинён вред», — говорится в заявлении Ноэм.
По словам министра, обвиняемый в стрельбе в Университете Брауна Клаудио Невис Валенти въехал в США по данной программе в 2017 году.
Что такое Green Card
Грин-карта — это удостоверение личности, выдаваемое лицам, не являющимся гражданами США, но имеющим право на постоянное проживание и работу в стране. Она даёт возможность свободно въезжать и выезжать из США, работать, приобретать недвижимость, пользоваться банковскими кредитами на льготных условиях, получать скидки на высшее образование и пользоваться рядом других привилегий. Обычно грин-карта выдается сроком на 10 лет, а её обладатель может подать заявление на получение гражданства США через 5 лет.
Участие узбекистанцев в лотерее
Программа действует в США с 1990 года. Ежегодно в рамках лотереи иностранцам случайным образом выдается 50 тысяч разрешений на постоянное проживание. Граждане Узбекистана традиционно занимали высокие позиции среди победителей. Так, по итогам лотереи, объявленным в мае 2025 года, Узбекистан возглавил список стран по числу отобранных победителей — 5 564 человека. Далее следуют Алжир (5 526) и Россия (5 519). В других странах Центральной Азии показатели значительно ниже: Кыргызстан — 3 тысячи, Таджикистан — 2,9 тысячи, Казахстан — 2 тысячи человек.
Изменения и задержки в подаче заявок
Госдепартамент США с 16 сентября 2025 года ввёл новый регистрационный сбор в размере 1 доллара для участия в лотерее Green Card. Ранее расходы покрывались исключительно за счёт сбора в размере 330 долларов, который оплачивали только победители при подаче визового заявления. Теперь часть расходов будет финансироваться за счёт небольшого взноса всех участников.
Власти объяснили это решение стремлением сделать систему лотереи более справедливой и прозрачной, а также сократить количество необоснованных и массовых заявок. Оплата должна производиться в электронном виде через специальный портал правительства США. Сбор в размере 330 долларов для победителей сохраняется, однако расходы на администрирование лотереи в него не включены.
По этой причине ежегодная кампания по приёму заявок, которая обычно начинается в октябре, до сих пор откладывалась.
Запрет на въезд граждан 12 стран
Кроме того, в июне Дональд Трамп подписал указ о полном запрете на въезд в США для граждан 12 стран. Ограничения касаются Афганистана, Мьянмы, Чада, Республики Конго, Экваториальной Гвинеи, Эритреи, Гаити, Ирана, Ливии, Сомали, Судана и Йемена. При этом законные постоянные резиденты США и лица с действующими визами не подпадают под эти ограничения.
Отмечается, что данный список был сформирован на основе анализа, проведённого Госдепартаментом США с начала года.
Пересмотр грин-карт граждан 19 стран
В конце ноября администрация президента США также сообщила о начале пересмотра статуса грин-карт граждан 19 стран после инцидента, связанного с безопасностью. Решение было принято после того, как возле Белого дома в результате стрельбы, устроенной гражданином Афганистана, погиб один из военнослужащих Национальной гвардии. Установлено, что нападавший въехал в США в 2021 году по специальной визовой программе для афганцев и после истечения срока визы находился в стране нелегально.
После этих событий президент распорядился провести полную проверку всех обладателей грин-карт, прибывших из государств, вызывающих обеспокоенность. Служба гражданства и иммиграции США подтвердила начало данной проверки.
В список 19 стран вошли Афганистан, Мьянма, Чад, Республика Конго, Экваториальная Гвинея, Эритрея, Гаити, Иран, Ливия, Сомали, Судан, Йемен, Бурунди, Куба, Лаос, Сьерра-Леоне, Того, Туркменистан и Венесуэла.
Ситуация в Университете Брауна
Для справки: 13 декабря в Университете Брауна в штате Род-Айленд произошла вооружённая атака. Нападение было совершено неизвестным лицом в чёрной одежде во время экзаменов. В результате стрельбы погибли два человека, ещё восемь получили ранения. Среди погибших был и студент из Узбекистана — Мухаммадазиз Умурзаков.
Изначально сообщалось, что подозреваемый не был задержан, однако позднее стало известно, что его нашли мёртвым. По данным представителей прокуратуры США, также рассматривается версия о его возможной причастности к убийству профессора Массачусетского технологического института (MIT), произошедшему двумя днями позже.