Google endi o‘zining sun’iy intellektidan qurol yoki kuzatuv vositasi sifatida foydalanishi mumkin
Google o‘zining sun’iy intellekt (AI) bo‘yicha etik tamoyillarini yangilab, ilgari texnologiyani qurol-yarog‘ va kuzatuv uchun ishlatmaslik haqidagi va’dasini olib tashladi. Bu haqda CNN axborot agentligi ma’lum qildi.
SI bo‘yicha me’yorlar hali tartibga solinmagan
OpenAI 2022-yilda ChatGPT suhbatdoshini ishga tushirganidan beri sun’iy intellekt poygasi bosh aylantiradigan tezlikda rivojlanib bormoqda. Sun’iy intellektdan foydalanish keng tarqalgan bo‘lsa-da, undagi shaffoflik va axloq bo‘yicha qonunchilik hamda me’yorlar hali yetib kelmagan. Endi esa Google o‘zi belgilagan cheklovlarni yumshatganga o‘xshaydi.
Bungan demokratik davlatlar tomonidan e’lon qilingan SI asoslari sabab bo‘lgan
Seshanba kuni tadqiqotlar, laboratoriyalar, texnologiyalar va jamiyat bo‘yicha katta vitse-prezident Jeyms Manyka va Google DeepMind rahbari Demis Xassabis blog yozuvida demokratik mamlakatlar tomonidan e’lon qilingan sun’iy intellekt asoslari Google’ning “sun’iy intellektning imkoniyatlari va xavflarini tushunishini” chuqurlashtirgani haqida ma’lum qilishdi.
“Tobora murakkablashib borayotgan geosiyosiy vaziyatda sun’iy intellekt yetakchiligi uchun global raqobat mavjud. Bizning fikrimizcha, demokratiyalar erkinlik, tenglik va inson huquqlarini hurmat qilish kabi asosiy qadriyatlarga asoslanib, sun’iy intellektni rivojlantirishda yetakchilik qilishlari lozim”, – deya ta’kidlandi blogda.
Oldin kompaniya bu Pentagon bilan 10 milliard dollarlik shartnomadan voz kechgan
Unga ko‘ra, 2018-yilda kompaniya AI’ni insonlarga zarar yetkazishi yoki xalqaro normalardan tashqari kuzatuv uchun ishlatmaslikni kafolatlagan edi. Hatto o‘sha yili Google Pentagon bilan 10 milliard dollarlik shartnomadan voz kechgan va minglab xodimlar harbiy texnologiyalar yaratishga qarshi petitsiya imzolagan edi.
Google o‘z tamoyillarini qayta ko‘rib chiqdi
Biroq, AI texnologiyalarining jadal rivojlanishi fonida Google o‘z tamoyillarini qayta ko‘rib chiqdi. Kompaniya rahbarlari demokratik mamlakatlarning AI bo‘yicha tamoyillari ularga texnologiyaning imkoniyat va xavflarini yaxshiroq tushunishga yordam berganini ta’kidlamoqda. Endi Google AI’ni “odamlarni himoya qilish, global taraqqiyot va milliy xavfsizlikni qo‘llab-quvvatlash” maqsadida rivojlantirishga chaqirmoqda.
Bu o‘zgarish Google’ning AI sohasidagi kelajakdagi siyosatiga qanday ta’sir qilishi hozircha noma’lum, ammo bu qaror sun’iy intellektdan foydalanish bo‘yicha global bahs-munozaralarni yanada kuchaytirishi aniq.

Google теперь может использовать свой искусственный интеллект как оружие или инструмент наблюдения
Компания Google обновила свои этические принципы в отношении искусственного интеллекта (ИИ), отказавшись от своего предыдущего обещания не использовать эту технологию в военных целях и для слежки. Об этом сообщило информационное агентство CNN.
Регулирование норм в сфере ИИ пока не завершено.
С момента запуска чат-бота ChatGPT компанией OpenAI в 2022 году гонка искусственного интеллекта развивается с головокружительной скоростью. Несмотря на широкое распространение ИИ, законодательные и этические нормы, регулирующие его прозрачность и использование, пока не успевают за технологическим прогрессом. Теперь же Google, похоже, ослабил ранее установленные им ограничения.
Основы ИИ, объявленные демократическими странами, стали причиной этого
Во вторник старший вице-президент по исследованиям, лабораториям, технологиям и обществу Джеймс Маника и глава Google DeepMind Демис Хассабис в своем блоге сообщили, что принципы искусственного интеллекта, объявленные демократическими странами, помогли Google глубже понять «возможности и риски искусственного интеллекта».
«В условиях все более сложной геополитической ситуации существует глобальная конкуренция за лидерство в области искусственного интеллекта. По нашему мнению, демократические страны должны возглавить развитие ИИ, опираясь на такие ключевые ценности, как свобода, равенство и уважение к правам человека», — отмечается в блоге.
Ранее компания отказалась от контракта с Пентагоном на 10 миллиардов долларов
В 2018 году компания гарантировала, что не будет использовать ИИ для нанесения вреда людям или для слежки, выходящей за рамки международных норм. В том же году Google отказался от контракта с Пентагоном на 10 миллиардов долларов, а тысячи сотрудников подписали петицию против разработки военных технологий.
Google пересмотрел свои принципы
Однако на фоне стремительного развития технологий ИИ Google пересмотрел свои принципы. Руководство компании утверждает, что принципы, сформулированные демократическими странами в сфере ИИ, помогли им лучше понять возможности и риски технологии. Теперь Google призывает развивать ИИ для «защиты людей, глобального прогресса и поддержки национальной безопасности».
Как именно это изменение повлияет на будущую политику Google в сфере ИИ, пока неизвестно, однако очевидно, что это решение усилит глобальные дискуссии о применении искусственного интеллекта.