“Kimga yoqmasa, o‘qimasin” – Sherzodxon Qudratxo‘ja
Kecha ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekiston Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti binosi kirish qismida turgan talabalar aks etgan video tarqaldi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, ular kechikkanliklari hamda belgilangan kiyinish tartibiga rioya qilmagani sababli darslarga kiritilmagan.
Talabalardan biri intervyuda ma’lum qilishicha, u galstuksiz kelgani uchun universitetga kiritilmagan. Uning aytishicha, undan dress-kodga rioya qilish talab qilingan va binoga kirishiga ruxsat berilmagan.
Mazkur holat keng jamoatchilik rezonansiga sabab bo‘ldi. E’lon ostidagi izohlarda ko‘plab foydalanuvchilar kiyim-kechak ta’lim jarayoniga daxldor bo‘lmasligi kerakligini ta’kidlab, darslarga kiritilmaganini adolatsizlik deb baholashdi.
Rektorning pozitsiyasi
Muhokamalardan so‘ng universitet rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja keng qamrovli bayonot bilan chiqdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, professor-o‘qituvchilar ishga juda erta — tonggi soat 5–6 lardayoq kelishadi. Shu bois u talabalarning kechikishini hurmatsizlik belgisi deb hisoblaydi.
“Menimcha, bunday masalalar maktabdan, eng avvalo oiladan boshlanadi. Ammo ayrim talabalarimiz populizmga berilib, o‘zlarini qahramon qilib ko‘rsatishga urinishdi.
Birinchidan, oliy ta’lim ishlariga aralashishga kimning haqqi bor? Agar zargar uzuk yasasa, hech kim unga buni qanday qilishni o‘rgatmaydi. Agar kulol ko‘za tayyorlasa, unga ham hech kim maslahat bermaydi. Bugun esa maslahatchilar juda ko‘payib ketgan. Hokimlarga ham, rektorlarga ham maslahat berishadi. Lekin gap hozir bu haqda emas.
Bizning axloq kodeksimizda hammasi belgilab qo‘yilgan. Har yili professor-o‘qituvchilar, xodimlar, talabalar va doktorantlar ushbu shartnomani ixtiyoriy ravishda imzolaydi. Hech kim hech kimni majburlamaydi. Kechagi talabalar ham bu shartnomani imzolagan.
Agar kimdadir e’tiroz bo‘lsa, agar universitet bosim o‘tkazmoqda deb hisoblasa, unda o‘qimasin. Ammo yana bir bor ta’kidlayman, universitetimiz liberal va erkin oliygohdir”, — dedi rektor.
Ertasi kuni olingan surat
Voqeadan bir kun o‘tib, ijtimoiy tarmoqlarda ayni talabaning universitet hududida belgilangan forma kiygan holdagi surati paydo bo‘ldi.

Галстук стал поводом для скандала: студента не пустили на занятия
Накануне в социальных сетях распространилось видео из Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, на котором студенты стоят у входа в здание. По их словам, их не допустили к занятиям из-за опоздания и отсутствия установленной формы.
Один из студентов сообщил в интервью, что его не пустили в университет, поскольку он пришёл без галстука. По его словам, от него потребовали соблюдать дресс-код и отказали во входе.
Ситуация вызвала широкий общественный резонанс. В комментариях под публикацией многие пользователи отметили, что одежда не должна иметь отношения к образовательному процессу, а недопуск к занятиям назвали несправедливым.
Позиция ректора
После обсуждений ректор университета Шерзодхон Кудратходжа выступил с развернутым заявлением.
По его словам, преподаватели приходят на работу очень рано, уже к 5–6 часам утра. В этой связи он считает, что опоздание студентов является проявлением неуважения.
«Я думаю, что такие вещи начинаются со школы, прежде всего в семье. Но некоторые наши студенты занялись популизмом и попытались сделать из себя героев.
Во-первых, кто имеет право вмешиваться в высшее образование? Если ювелир делает кольцо, его никто не учит, как это делать. Если гончар изготавливает кувшин, ему тоже никто не даёт советов. Сегодня у нас очень много советчиков. Советуют хокимам, советуют ректорам. Но сейчас я не об этом.
В нашем кодексе этики всё прописано. Каждый год преподаватели, сотрудники, студенты и докторанты добровольно подписывают договор. Никто никого не заставляет. Вчерашние студенты тоже подписали этот контракт.
Если кому-то не нравится, если университет оказывает давление, пусть не учится. Но ещё раз повторю, наш университет является либеральным и свободным», — заявил ректор.
Фото на следующий день
Спустя день после инцидента в социальных сетях появилось фото того же студента уже в установленной форме на территории университета.