O'zbekiston terma jamoasi 2026-yilgi Jahon chempionatidan qancha ishlab oladi? FIFAning rekord darajadagi to'lovlari va klub kompensatsiyasi.
FIFA Kengashi 2026-yilgi jahon chempionati yakunlari bo‘yicha rekord miqdordagi moliyaviy to‘lovlarni tasdiqladi. Ta’qsimlanadigan mablag‘larning umumiy hajmi 727 million dollarni tashkil etadi — bu 2022-yilda Qatarda bo‘lib o‘tgan jahon chempionatidagi ko‘rsatkichdan 50 foiz ko‘p.
Qaror Dohada, Qit’alararo kubok finali arafasida bo‘lib o‘tgan FIFA Kengashi yig‘ilishida qabul qilindi.
Terma jamoalar uchun mukofot pullari
Umumiy summaning 655 million dollari turnirda ishtirok etadigan 48 terma jamoaga mukofot sifatida taqsimlanadi. Mablag‘ quyidagi tartibda bo‘linadi:
• G‘olib — 50 mln dollar
• Finalchi — 33 mln dollar
• 3-o‘rin — 29 mln dollar
• 4-o‘rin — 27 mln dollar
• 5–8-o‘rinlar — har biri 19 mln dollar
• 9–16-o‘rinlar — har biri 15 mln dollar
• 17–32-o‘rinlar — har biri 11 mln dollar
• 33–48-o‘rinlar (guruh bosqichi) — har biri 9 mln dollar
Shuningdek, saralashdan o‘tgan har bir jamoa turnirga tayyorgarlik xarajatlarini qoplash uchun 1,5 million dollar oladi.
Shu tariqa, JCh-2026 ishtirokchisining minimal kafolatlangan daromadi 10,5 million dollarni tashkil etadi. Taqqoslash uchun, 2022-yilgi jahon chempionati g‘olibi Argentina 42 million dollar olgan edi.
FIFA prezidenti Janni Infantino shunday dedi:
“Jahon chempionati global futbol hamjamiyati uchun moliyaviy hissasi jihatidan mislsiz darajadagi voqea bo‘ladi”.
O‘zbekiston terma jamoasining moliyaviy ko‘rsatkichlari
Jahon chempionatiga ilk bor yo‘l olgan O‘zbekiston terma jamoasi guruh bosqichidayoq musobaqani tark etgan taqdirda ham kamida 10,5 million dollar daromad oladi — 9 million dollar mukofot puli va 1,5 million dollar tayyorgarlik xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiya.
O‘zbekiston qaysi guruhga tushdi?
5-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan qur’a natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston terma jamoasi K guruhiga tushdi. Raqiblar:
• Portugaliya
• Kolumbiya
• Qit’alararo pley-off g‘olibi
• (Kongo / Yamayka / Yangi Kaledoniya)
Turnir qayerda va qachon bo‘lib o‘tadi?
2026-yilgi jahon chempionati 11-iyundan 19-iyulgacha AQSh, Kanada va Meksikada o‘tkaziladi. Turnirda ilk bor 48 jamoa ishtirok etadi, jami 104 ta o‘yin o‘tkaziladi. Final Nyu-Jersi shtatidagi “MetLayf” stadionida bo‘lib o‘tadi.
Futbolchilar uchun klublarga to‘lanadigan kompensatsiyalar
Terma jamoalarga beriladigan mukofotlardan tashqari, FIFA jahon chempionatida ishtirok etadigan futbolchilar klub­lariga rekord miqdorda kompensatsiya to‘lashni tasdiqladi.
2026-yilda bu maqsadlar uchun 335 million dollar ajratiladi — bu 2010-yilda Klublar uchun imtiyozlar dasturi (CBP) yo‘lga qo‘yilgan davrdagidan qariyb 10 baravar ko‘p.
Taqqoslash uchun:
• JCh-2010 — 40 mln dollar
• JCh-2014 — 70 mln dollar
• JCh-2022 — 209 mln dollar
• JCh-2026 — 335 mln dollar
FIFA klublarga har bir futbolchi uchun klubdan tashqarida o‘tkazilgan har bir kun uchun taxminan 10 ming dollar to‘laydi. 2022-yilgi Argentina — Fransiya finaligacha yetib borgan futbolchilarning har biri o‘z klubiga, maydonda nechta daqiqa o‘ynaganidan qat’i nazar, qariyb 370 ming dollar daromad keltirgan. Umumiy hisobda 51 ta assotsiatsiyaga mansub 440 klub to‘lov olgan.
2026-yilda kompensatsiyalar saralash bahslarida ishtirok etgan futbolchilar uchun ham hisoblanadi. Turnirning 48 jamoaga kengaytirilgani bois, 1200 dan ortiq klub to‘lov olish huquqiga ega bo‘ladi.
Klublarni himoya qilish dasturi va jarohatlar
2012-yildan buyon FIFA Klublarni himoya qilish dasturi (CPP)ni amalga oshirib keladi. U milliy terma jamoalar o‘yinlarida jarohat olgan futbolchilarning maoshini qoplashga qaratilgan.
2023–2026-yillar uchun amal qiluvchi tartibga ko‘ra:
• kompensatsiya futbolchi 28 kundan ortiq safdan chiqqan taqdirda to‘lanadi;
• bir jarohat bo‘yicha maksimal to‘lov — 8,8 mln dollar (7,5 mln yevro ekvivalenti);
• maksimal kunlik to‘lov — 24 ming dollar;
• dastur yillik budjeti — 93,6 mln dollar.
Dastur futbolchining asosiy maoshini qoplaydi, biroq bonuslar, tibbiy xarajatlar va imidj to‘lovlari kiritilmaydi. CPP milliy terma jamoalar o‘yinlariga taalluqli, ammo U-21 yoshlar jamoalari uchun amal qilmaydi.
Jarohatlar ko‘payishi va huquqiy kelishmovchiliklar
CIES Football Observatory ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda dunyo futbolida eng katta o‘yin yuklamasiga ega futbolchilar klub va terma jamoadagi o‘yinlarini birgalikda o‘tkazgan quyidagi sportchilardir:
• Jyul Kunde (“Barselona” / Fransiya terma jamoasi) — 69 o‘yin, 5872 daqiqa
• Jon Arias (“Fluminense” / Kolumbiya terma jamoasi) — 67 o‘yin, 5599 daqiqa
• Federiko Valverde (“Real” / Urugvay terma jamoasi) — 66 o‘yin, 5573 daqiqa
Ularning o‘rtacha yoshi — 26,5.
Howden kompaniyasi tadqiqotiga ko‘ra, 2023/24-yilgi mavsumda Yevropaning besh eng kuchli ligasida 4123 ta jarohat qayd etilgan — bu avvalgi mavsumga nisbatan 4 foiz ko‘p. Klublarning futbolchilar davolanishiga sarflagan xarajatlari 5 foizga oshib, 857 million dollarga yetgan. 2020/21-mavsumi boshidan buyon kuchli beshlik klublarining jarohatlar bilan bog‘liq umumiy xarajatlari 2,7 milliard dollarni tashkil etmoqda.
Yuklama va jarohatlar ko‘payib borayotgani fonida, 2024-yil kuzida 37 ta Yevropa futbol ligasi va FIFPro futbolchilar kasaba uyushmasi Yevropa komissiyasiga shikoyat bilan murojaat qildi. Ular FIFAni xalqaro turnirlarni tashkil etishda vakolatlaridan suiiste’mol qilish va futbolchilar mehnat huquqlarini buzishda aybladilar. FIFA bu e’tirozlarga izoh bermagan.

Сколько получит сборная Узбекистана на ЧМ-2026: рекордные выплаты FIFA и компенсации клубам
Совет Международной федерации футбола (FIFA) утвердил рекордный объём финансовых выплат по итогам чемпионата мира 2026 года. Общая сумма распределяемых средств составит $727 млн, что на 50% больше, чем на чемпионате мира 2022 года в Катаре.
Решение было принято на заседании Совета FIFA в Дохе накануне финала Межконтинентального кубка.
Призовые для сборных
Из общей суммы $655 млн будут направлены на призовые выплаты 48 сборным-участникам турнира. Распределение средств утверждено следующим образом:
• Победитель — $50 млн
• Финалист — $33 млн
• 3-е место — $29 млн
• 4-е место — $27 млн
• 5–8-е места — по $19 млн
• 9–16-е места — по $15 млн
• 17–32-е места — по $11 млн
• 33–48-е места (групповой этап) — по $9 млн
Кроме того, каждая команда, прошедшая квалификацию, получит $1,5 млн на покрытие расходов по подготовке к турниру.
Таким образом, минимальная гарантированная сумма для каждого участника ЧМ-2026 составляет $10,5 млн.
Для сравнения: победитель чемпионата мира 2022 года, сборная Аргентины, получила $42 млн.
Президент FIFA Джанни Инфантино заявил:
«Чемпионат мира станет прорывным событием с точки зрения его финансового вклада в мировое футбольное сообщество».
Финансовые показатели сборной Узбекистана
Для сборной Узбекистана, впервые квалифицировавшейся на чемпионат мира, участие в турнире гарантирует доход не менее $10,5 млн даже в случае вылета на групповом этапе — $9 млн призовых и $1,5 млн компенсации расходов.
В какую группу попала сборная Узбекистана
По итогам жеребьёвки, состоявшейся 5 декабря, сборная Узбекистана попала в группу K. Соперниками Узбекистана станут:
• Португалия
• Колумбия
• Победитель межконтинентального плей-офф
• (Конго / Ямайка / Новая Каледония)
Где и когда пройдет турнир
Чемпионат мира 2026 года пройдет с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. В турнире впервые примут участие 48 сборных, будет сыграно 104 матча. Финал состоится на стадионе «Метлайф» в штате Нью-Джерси.
Выплаты клубам за игроков
Помимо призовых сборным, FIFA утвердила рекордные компенсации клубам, чьи футболисты будут задействованы на чемпионате мира.
В 2026 году на эти цели будет выделено $335 млн, что почти в 10 раз превышает объём выплат на момент запуска Программы клубных льгот (CBP) в 2010 году.
Для сравнения:
• ЧМ-2010 — $40 млн
• ЧМ-2014 — $70 млн
• ЧМ-2022 — $209 млн
• ЧМ-2026 — $335 млн
FIFA выплачивает клубам около $10 000 за каждого игрока за каждый день, проведённый вне клуба. На ЧМ-2022 каждый футболист, дошедший до финала Аргентина — Франция, принёс своему клубу около $370 000, независимо от количества сыгранных минут. Всего выплаты получили 440 клубов из 51 ассоциации.
На ЧМ-2026 компенсации будут начисляться также за игроков, участвующих в отборочных матчах, а с учётом расширения турнира до 48 команд право на выплаты получат более 1200 клубов.
Программа защиты клубов и травматизм
С 2012 года FIFA реализует Программу защиты клубов (CPP), направленную на компенсацию зарплат игроков, получивших травмы в матчах национальных сборных.
Согласно действующей версии программы (2023–2026):
• компенсация выплачивается при отсутствии игрока более 28 дней;
• максимальная сумма компенсации — $8,8 млн за одну травму (эквивалент €7,5 млн);
• максимальная дневная ставка — $24 000;
• годовой бюджет программы — $93,6 млн.
Программа покрывает базовую заработную плату игрока, но не включает бонусы, медицинские расходы и имиджевые выплаты. CPP распространяется на матчи национальных сборных, но не действует для молодежных команд (U-21).
Рост травматизма и юридические споры
По данным CIES Football Observatory, в 2024 году наибольшую игровую нагрузку в мировом футболе получили игроки, выступавшие одновременно за клубы и национальные сборные. Суммарно во всех официальных матчах они провели:
• Жюль Кунде («Барселона» / сборная Франции) — 69 матчей, 5 872 минуты
• Джон Ариас («Флуминенсе» / сборная Колумбии) — 67 матчей, 5 599 минут
• Федерико Вальверде («Реал» / сборная Уругвая) — 66 матчей, 5 573 минуты
Средний возраст этих футболистов составил 26,5 года.
Согласно исследованию компании Howden, в сезоне-2023/24 в пяти ведущих европейских лигах было зафиксировано 4 123 травмы, что на 4% больше, чем в предыдущем сезоне. Совокупные расходы клубов на лечение игроков выросли на 5% и достигли $857 млн. С сезона-2020/21 общие затраты клубов топ-5 лиг на лечение травмированных футболистов составили $2,7 млрд.
На фоне роста нагрузки и травматизма осенью 2024 года 37 европейских футбольных лиг и профсоюз игроков FIFPro подали жалобу в Европейскую комиссию, обвинив FIFA в злоупотреблении полномочиями организатора международных турниров и нарушении трудовых прав футболистов. FIFA данные претензии не комментирует.