AQSh Adliya vazirligi tomonidan amerikalik moliyachi Jeffri Epshteyn ishi bo‘yicha materiallar e’lon qilingach, Butunjahon iqtisodiy forumi bosh direktori va Norvegiyaning sobiq tashqi ishlar vaziri Byorge Brendega nisbatan tekshiruv boshlandi.
Tekshiruvga nima sabab bo‘ldi?
Ochiqlangan hujjatlarda Brendening Epshteyn bilan uch marta ishchi tushliklarda uchrashgani, shuningdek, u bilan elektron pochta va SMS orqali aloqada bo‘lgani ko‘rsatilgan. Ushbu faktlar forum doirasida ichki surishtiruv o‘tkazish uchun asos bo‘ldi.
Butunjahon iqtisodiy forumining qarori
Tashkilot bayonotida aytilishicha, Kuzatuv kengashi Audit va xatarlar bo‘yicha qo‘mitaga kelib tushgan ma’lumotlarni o‘rganishni topshirgan. Muhokamalar yakuniga ko‘ra, tashqi maslahatchilarni jalb qilgan holda mustaqil tekshiruv boshlash haqida qaror qabul qilindi. Forum rahbariyati ushbu qadam shaffoflik tamoyillariga rioya qilish va tashkilot nufuzini himoya qilishga qaratilganini ta’kidlamoqda.
Forum rahbarining pozitsiyasi
2017-yildan buyon forumni boshqarib kelayotgan Byorge Brende tekshiruv o‘tkazilishini to‘liq qo‘llab-quvvatlagani va ushbu tashabbus bilan shaxsan o‘zi chiqqani xabar qilinmoqda. Tergov jarayonida u bosh direktor lavozimidagi faoliyatini davom ettiradi.
Uchrashuv tafsilotlari
Brende o‘z bayonotida Epshteyn bilan ilk bor 2018-yilda Nyu-Yorkda, Norvegiya bosh vazirining sobiq o‘rinbosari Terye Ryod-Larsenning taklifiga binoan uchrashganini ma’lum qildi. 2019-yilda u diplomatlar va biznes vakillari ishtirok etgan yana ikkita uchrashuvda qatnashgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Epshteyn bilan barcha aloqalar faqatgina ushbu tushliklar hamda bir nechta elektron xat va SMS xabarlar bilan cheklangan.
“Men bilmagan edim”
Sobiq vazir o‘sha vaqtda Epshteynning o‘tmishi va jinoiy faoliyati haqida xabardor bo‘lmaganini, zaruriy tekshiruvlarni amalga oshirmaganini tan oldi. U bo‘lib o‘tgan voqealardan afsusda ekanini bildirib, agar ushbu ma’lumotlarga ega bo‘lganida, bunday uchrashuv va aloqalardan voz kechgan bo‘lishini ta’kidladi.
Epshteyn atrofidagi mojarolar turli mamlakatlarning siyosiy va ishbilarmon doiralari vakillariga daxl qilishda davom etmoqda. Ushbu yangi tekshiruv shuni ko‘rsatmoqdaki, hujjatlarning e’lon qilinishi shunchaki jinoiy ish doirasidan chiqib, xalqaro tashkilotlar va ularning rahbariyatiga ham ta’sir o‘tkazmoqda.

Бывший министр оказался под проверкой после публикации документов по делу Эпштейна
После публикации материалов Министерства Юстиции США по делу американского финансиста Джеффри Эпштейна началась проверка в отношении генерального директора Всемирного экономического форума и бывшего министра иностранных дел Норвегии Бёрге Бренде.
Что стало поводом?
В обнародованных документах указано, что Бренде трижды встречался с Эпштейном на деловых ужинах, а также поддерживал с ним связь по электронной почте и через SMS. Эти факты стали основанием для внутреннего разбирательства в рамках форума.
Решение Всемирного экономического форума
В заявлении организации говорится, что Наблюдательный совет поручил Комитету по аудиту и рискам изучить поступившую информацию. По итогам обсуждения было принято решение начать независимую проверку с привлечением внешних консультантов. В форуме подчёркивают, что этот шаг направлен на соблюдение принципов прозрачности и защиту репутации организации.
Позиция руководителя форума
Сообщается, что Бёрге Бренде, который возглавляет форум с 2017 года, полностью поддержал проведение проверки и сам выступил с инициативой её начала. На период расследования он продолжит исполнять обязанности генерального директора.
Обстоятельства встреч
В своём заявлении Бренде рассказал, что впервые встретился с Эпштейном в 2018 году в Нью-Йорке по приглашению бывшего заместителя премьер-министра Норвегии Теръе Рёд-Ларсена. В 2019 году он участвовал ещё в двух встречах, на которых присутствовали дипломаты и представители бизнеса. По его словам, все контакты с Эпштейном ограничивались этими ужинами и несколькими электронными письмами и SMS.
«Я не знал»6
Бывший министр заявил, что на тот момент не был осведомлён о прошлом и преступной деятельности Эпштейна и признал, что не провёл должной проверки. Он выразил сожаление и отметил, что отказался бы от участия во встречах и любых контактов, если бы обладал этой информацией.
История вокруг Эпштейна продолжает затрагивать представителей политических и деловых кругов в разных странах. Новая проверка показывает, что последствия публикации документов выходят за рамки уголовного дела и затрагивают международные организации и их руководство.