Yashil energiya ulushi 54 foizga yetadi
Shavkat Mirziyoyev 13-dekabr kuni Xalqaro kongress markazida bo‘lib o‘tgan energetika sohasidagi obyektlar va loyihalarni ishga tushirish marosimidagi nutqida energetika sohasi bo‘yicha yangi rejalarni ma’lum qildi.
Qayta tiklanuvchi energiya ulushi 54 foizga yetadi
Davlat rahbari marosimdagi nutqida mamlakatdagi energoislohotlarni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha rejalarga qisqacha to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, 2030-yilga qadar yana 19 ming megavatt “yashil quvvat”lar barpo etilib, qayta tiklanuvchi energiya ulushini 54 foizga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Xususan, 2025-yilda 3,4 ming megavattli 18 ta quyosh va shamol stansiyalari hamda 1,8 ming megavattli saqlash tizimlari ishga tushiriladi. Buning natijasida kelasi yilda “yashil energiya” ishlab chiqarish hajmlari 12 mlrd. kilovatt soatga yetadi.
Natija qanday bo‘ladi?
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bu 5 mln. xonadonning bir yillik iste’moliga teng va 6,5 mln. tonna zararli gazlarni atmosferaga chiqarishning oldi olinadi, deganidir.
“Kelgusi 2 yilda xususiy tadbirkorlar bilan birga 2 mingdan ortiq kichik va mikro-GESlar tashkil qilish bo‘yicha katta dastur amalga oshiriladi. Bundan keyin ham sohaga xususiy sektor kirib kelishini rag‘batlantirib, elektr energiyasi bozorini tashkil etish bo‘yicha katta qadamlar qo‘yiladi. Xususan, kelgusi yil yakuniga qadar raqobatli savdolar orqali elektr energiyasi ulgurji bozori yaratiladi”, — dedi prezident.
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasida bu ulush 40 foizga yetishi belgilangandi
Ma’lumot uchun, prezident farmoni bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida 2030-yilgacha mamlakatdagi qayta tiklanuvchi energiya manbalari quvvatini 25 ming MVt hamda ularning jami iste’moldagi ulushini 40 foizga yetkazish belgilangandi.
Yevropaga “yashil energiya” eksporti
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev davlat-xususiy sherikchiligi nafaqat yirik elektr stansiyalari bo‘yicha, balki sohaning boshqa yo‘nalishlariga ham keng joriy qilinishini ta’kidladi. Bundan tashqari, u “yashil energetika” yo‘nalishida mintaqaviy va xalqaro hamkorlik kengaytirilishini qayd etdi.
“Bu borada birinchi amaliy qadam sifatida COP29 doirasida Qozog‘iston, Ozarbayjon va Saudiyalik hamkorlar bilan “yashil energiya”ni Yevropa mintaqasiga eksport qilish bo‘yicha ilk bitim imzolandi. Mintaqaviy energiya tizimi barqarorligini ta’minlash maqsadida qo‘shni davlatlar bilan yagona platforma ishga tushiriladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Yashil loyiha”lar ulushini kelgusi 5 yilda 5 barobarga oshiriladi
Davlat rahbari aholi va mahalliy tadbirkorlar sohaga katta qiziqish bildirayotganiga ham to‘xtalib o‘tdi.
“Bunday korxonalarni rag‘batlantirish maqsadida hududlarni rivojlantirish dasturlarida “yashil loyiha”lar ulushini kelgusi 5 yilda 5 barobarga oshiriladi. Bu borada texnikumlarda sanoat korxonalari bilan dual ta’lim tizimi, 5 ta oliygohda ilg‘or muhandislik maktablari tashkil etilmoqda. Shuningdek, energetika, metallurgiya, kimyo, elektrotexnika sohalarida nufuzli kompaniyalar bilan birga izlanish va rivojlantirish yo‘nalishida hamkorlik kengaytiriladi”, — dedi prezident.
“Barchangizga ishontirib aytmoqchiman: yangi O‘zbekiston — investitsiyalarni har tomonlama kafolatlaydigan, sizlarning barcha loyiha va tashabbuslaringizni to‘la qo‘llab-quvvatlaydigan, xorijiy hamkorlarimiz manfaatlarini himoya qiladigan dunyoga ochiq mamlakatdir”, — dedi Shavkat Mirziyoyev so‘zining yakunida.

Доля зеленой энергии достигнет 54%
13 декабря на Международном конгресс-центре Шавкат Мирзиёев выступил с речью на церемонии запуска объектов и проектов энергетической отрасли, в ходе которой объявил новые планы в данной сфере.
Доля возобновляемой энергии достигнет 54%
Глава государства кратко остановился на планах вывода энергетических реформ на новый уровень. Согласно его заявлению, к 2030 году будет построено ещё 19 тысяч мегаватт «зеленой энергии», что позволит довести долю возобновляемой энергии до 54%.
В частности, в 2025 году будут введены в эксплуатацию 18 солнечных и ветряных электростанций мощностью 3,4 тысячи мегаватт, а также системы хранения энергии мощностью 1,8 тысячи мегаватт. Это позволит уже в следующем году довести объем производства «зеленой энергии» до 12 миллиардов киловатт-часов.
Каков результат?
По словам президента, этого объема достаточно для обеспечения годового потребления 5 миллионов домохозяйств и предотвращения выбросов 6,5 миллиона тонн вредных газов в атмосферу.
«В ближайшие два года совместно с частными предпринимателями будет реализована масштабная программа по созданию более 2 тысяч малых и микро-ГЭС. Мы будем продолжать стимулировать привлечение частного сектора в эту сферу и предпринимать большие шаги по созданию рынка электроэнергии. В частности, к концу следующего года через конкурентные торги будет создан оптовый рынок электроэнергии», — отметил президент.
В стратегии «Узбекистан — 2030» планировалась доля в 40%
Напомним, согласно утвержденной президентом стратегии «Узбекистан — 2030», к 2030 году мощность возобновляемых источников энергии в стране должна составить 25 тысяч мегаватт, а их доля в общем потреблении — 40%.
Экспорт «зеленой энергии» в Европу
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что государственно-частное партнерство будет внедряться не только в области крупных электростанций, но и в других направлениях отрасли. Кроме того, он отметил расширение регионального и международного сотрудничества в области «зеленой энергетики».
«В качестве первого практического шага в рамках COP29 было подписано соглашение с партнерами из Казахстана, Азербайджана и Саудовской Аравии по экспорту “зеленой энергии” в Европу. Для обеспечения стабильности региональной энергосистемы с соседними странами будет запущена единая платформа», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Доля «зеленых проектов» увеличится в 5 раз за 5 лет
Президент также отметил большой интерес к этой сфере со стороны населения и местных предпринимателей.
«Для стимулирования таких предприятий доля «зеленых проектов» в программах развития регионов будет увеличена в 5 раз в течение следующих 5 лет. В этом направлении внедряется дуальная система образования на базе техникумов в сотрудничестве с промышленными предприятиями, а также создаются передовые инженерные школы в 5 университетах. Кроме того, будет расширено сотрудничество с ведущими компаниями в области энергетики, металлургии, химии и электротехники для исследований и развития», — отметил президент.
«Уверенно заявляю: новый Узбекистан — это страна, открытая миру, которая всесторонне гарантирует инвестиции, полностью поддерживает ваши проекты и инициативы и защищает интересы наших зарубежных партнеров», — сказал Шавкат Мирзиёев в завершение своей речи.