O‘zbekistonliklarga eski elektr hisoblagichlari bepul almashtirib beriladi
Iste’molchilar eskirgan hisoblagichlardan foydalanish elektr energiyasi uchun to‘lov va hisob-kitoblarda muammolar keltirib chiqarishi mumkinligi haqida ogohlantirildi.
Bepul almashtirish
“Hududiy elektr tarmoqlari” AJ jismoniy shaxslarga ASКUE tizimiga mos zamonaviy elektr hisoblagichlari eski qurilmalar o‘rniga bepul o‘rnatib berilayotganini ma’lum qildi.
Kimlar murojaat qilishi kerak
Xonadonida ASКUE tizimini qo‘llab-quvvatlamaydigan eski turdagi hisoblagichlar o‘rnatilgan fuqarolardan ularni almashtirish uchun tuman yoki shahar elektr ta’minoti bo‘limlariga murojaat qilish so‘raldi.
Xavf nimada?
Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, tizimga mos kelmaydigan hisoblagichlardan foydalanish elektr energiyasi uchun to‘lovlarni amalga oshirish va hisob-kitoblarni yuritishda muammolarga sabab bo‘lishi mumkin.

Узбекистанцам бесплатно заменят старые электросчётчики
Потребителей предупредили о возможных проблемах с оплатой электроэнергии при использовании устаревших приборов учёта.
Бесплатная замена
Компания «Региональные электрические сети» сообщила, что физическим лицам бесплатно устанавливают современные электросчётчики, совместимые с системой АСКУЭ, взамен устаревших приборов учёта.
Кому необходимо обратиться
Граждан, в домах которых до сих пор используются счётчики, не поддерживающие систему АСКУЭ, призвали обратиться в районные или городские подразделения электроснабжения для их замены.
В чём риск
В компании отметили, что использование приборов учёта, несовместимых с системой, может привести к проблемам при оплате электроэнергии и проведении расчётов.