Bu yil deputatlar “qishki uyqu”ga ketishmadimi?
So‘nggi saylovlardan keyin deputatlar faolligida sezilarli o‘zgarish kuzatilmoqda. Ijtimoiy va iqtisodiy masalalarda qator deputatlik so‘rovlari yuborilmoqda, bu jamiyatdagi haqli e’tirozlar va noroziliklarni hal qilishga urinish sifatida qaralmoqda. Ammo bu faollikning natijalari qanchalik samarali?
Bir qator muhim masalalar yuzasidan so‘rovlar yuborilgan
Iqtisodchi Otabek Bakirovning fikricha, so‘nggi haftalarda bir qator muhim masalalar yuzasidan so‘rovlar yuborilgan bo‘lsa-da, ular bo‘yicha natijalar jamoatchilikka ma’lum qilinmagan.
Masalan:
1. Nodavlat oliygohlar uchun 4% “ixtiyoriy soliq” masalasi bo‘yicha so‘rov yuborilgan, ammo natijalar ochiqlanmagan.
2. Farg‘onadagi AYQShda yuz bergan avariya yuzasidan aniqlik kiritish uchun deputat so‘rovi yuborildi, ammo bunday vaziyat qaytarilmasligi uchun qanday choralar ko‘rilgani haqida aniq ma’lumot yo‘q.
3. Propan narxining ikki baravar oshishi bilan bog‘liq deputatlik so‘rovlari hali natija bermagan.
Byurokratik to‘siqlar
Bakirov deputatlik so‘rovlari ko‘p hollarda “otpiska”ga aylanib qolayotganini tanqid qildi. Unga ko‘ra, byurokratiya vaqtni cho‘zish orqali muammolarni jamoatchilik e’tiboridan chetlatishni mahorat bilan o‘ynaydi. Masalan, energetika yoki transport kabi sohalarda deputatlik so‘rovlariga maxsus yopiq konvertda javoblar berilishi hollari uchrab turadi. So‘rovlarga qanday javob berilgani, qanday ko‘rinishda berilgani, so‘rovdan keyin nima o‘zgargani byurokratik pardalar ortida qolib ketaveradi. “Shu bilan qarabsizki, qachonlardir ko‘tarilgan og‘riqli muammo ijtimoiy xotiradan so‘nadi. Vaqt o‘tib aktualligi yo‘qolmasada, jamoaviy qo‘l siltanadi. Byurokratiya buni juda yaxshi bilgani uchun ko‘p foydalanadi ham,” — deb yozmoqda iqtisodchi.
Nima qilish kerak?
Bakirov deputatlar faqat so‘rov yuborish bilan cheklanmasliklari kerakligini ta’kidlamoqda. Rezonansli masalalarda mas’ul rahbarlarni parlamentga chaqirish, jonli efirda savol berish va hisob talab qilish amaliyotini joriy qilish zarur. Bu nafaqat muammolarni hal qilishga, balki jamiyat oldida mas’uliyatni oshirishga ham xizmat qiladi. “Shu ma’noda deputatlarimiz so‘rov yuborish bilan cheklanmay, rezonansli va og‘riqli muammolar ko‘tarilganida mas’ul vazir va rahbarlarni parlamentga chaqirish, jonli efirda savol qo‘yish, hisob va hisobot so‘rashni boshlash samaraliroq bo‘lardi. Konstitutsiya siz deputatlarga shunday vakolat bergan,” — deydi u.

Депутаты в этом году не впали в «зимнюю спячку»?
После последних выборов наблюдаются значительные изменения в активности депутатов. Отправка депутатских запросов по важным социальным и экономическим вопросам стала регулярной практикой. Тем не менее, возникает вопрос: насколько действенными оказываются результаты этой активности?
Запросы по важным вопросам
По мнению экономиста Отабека Бакирова, за последние недели были отправлены депутатские запросы по ряду важных тем, но их результаты не были доведены до общественности.
Примеры таких запросов:
1. Добровольный налог для негосударственных вузов в размере 4% – запрос отправлен, но результаты не опубликованы.
2. Авария на автозаправочной станции в Фергане – депутатский запрос был отправлен, однако о принятых мерах для предотвращения подобных инцидентов нет конкретной информации.
3. Удвоение цен на пропан – по этому вопросу депутатские запросы пока не дали результатов.
Бюрократические препятствия
Бакиров критикует, что депутатские запросы зачастую превращаются в формальные отписки. По его словам, бюрократия умело использует затягивание времени, чтобы отвлечь внимание общества от проблем.
Например, в таких сферах, как энергетика или транспорт, ответы на депутатские запросы могут приходить в закрытых конвертах, что затрудняет контроль над тем, какие меры были приняты. «В результате поднятая острая проблема со временем стирается из общественной памяти, даже если она не теряет своей актуальности. Бюрократия прекрасно осведомлена об этом и умело этим пользуется», — пишет экономист.
Что нужно делать?
Бакиров подчеркивает, что депутаты не должны ограничиваться отправкой запросов. По резонансным вопросам необходимо вызывать ответственных руководителей в парламент, задавать вопросы в прямом эфире и требовать отчётов.
«В этом плане нашим депутатам стоило бы не только отправлять запросы, но и в случае острых и резонансных вопросов вызывать ответственных министров и руководителей в парламент, задавать им вопросы в прямом эфире и требовать отчётов. Конституция предоставляет депутатам такие полномочия», — отмечает Бакиров.
Вывод
Повышение активности депутатов — это положительный знак, но дальнейшие действия требуют большей прозрачности и ответственности. Вызов руководителей в парламент и открытая дискуссия могли бы стать эффективным шагом для решения социальных и экономических проблем.