Dunyoda depressiya va ruhiy tushkunlik holatlari tobora ko‘payib, global darajada katta muammo tug‘dirmoqda. Bu esa mehnat bozoriga tahdid solib, jahon iqtisodiyotiga har yili 1 trillion dollar zarar keltirmoqda. Bu haqda Financial Times nashri xabar berdi.
Yoshlar orasidagi vaziyat tashvishli
Yozilishicha, ayniqsa yoshlar orasida ruhiy salomatlik bilan bog‘liq muammolar jiddiy tashvish uyg‘otmoqda. Ba’zi mutaxassislarning fikricha, odamlar depressiya haqida ochiq gapira boshlagani sababli bu holatlar ko‘payib ko‘rinayotgandek tuyulishi mumkin. Ammo York universiteti epidemiologiya professori Keyt Pikett bu fikrga qo‘shilmaydi:
“Muammo shu darajada kattaki, ruhiy buzilishlarning haqiqatda ortib borayotganini inkor etib bo‘lmaydi,” – deydi u.
Ish kunlarining yo‘qotilishi
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, har yili depressiya va xavotir sababli dunyo bo‘ylab 12 milliard ish kuni yo‘qotiladi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) va Xalqaro mehnat tashkiloti bu yo‘qotishlarning jahon iqtisodiyotiga 1 trillion dollar zarar yetkazishini hisoblab chiqdi.
Bu holat ruhiy salomatlikni yaxshilash va depressiya bilan kurashish bo‘yicha kengroq choralar ko‘rishni talab etmoqda.

Рост депрессии наносит мировой экономике ущерб в 1 триллион долларов
Количество случаев депрессии и психических расстройств в мире стремительно растёт, что становится серьёзной глобальной проблемой. Это угрожает рынку труда и наносит ущерб мировой экономике в размере 1 триллиона долларов в год, сообщает издание Financial Times.
Особое беспокойство вызывает ситуация среди молодёжи
Как отмечается, особенно остро проблема стоит среди молодого поколения. Некоторые эксперты полагают, что рост числа случаев связан с тем, что люди стали более открыто говорить о своих психических проблемах. Однако профессор эпидемиологии Йоркского университета Кейт Пикетт с этим не согласна:
"Проблема настолько масштабна, что отрицать реальное увеличение психических расстройств невозможно," – подчеркнула она.
Потеря рабочих дней
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и Международной организации труда, ежегодно из-за депрессии и тревожности теряется 12 миллиардов рабочих дней. Этот ущерб оценивается в 1 триллион долларов для мировой экономики.
Ситуация требует немедленных мер для улучшения психического здоровья и борьбы с депрессией на глобальном уровне.