Millionlar keltiruvchi o‘yinlar: Kibersport dunyoni qanday egallab oldi?
Kibersport allaqachon oddiy sevimli mashg‘ulot doirasidan chiqib ketgan. Bugun u butun dunyo bo‘ylab millionlab muxlislarga ega ulkan industriyaga aylangan. Counter-Strike 2, Dota 2, Valorant, PUBG Mobile va boshqa shunga o‘xshash o‘yinlar bo‘yicha musobaqalar ko‘p million dollarlik sovrin jamg‘armalarini hamda striming platformalarida millionlab tomoshabinlardan iborat auditoriyani jalb qiladi. Eng yaxshi o‘yinchilar va jamoalar shartnomalar, homiylar va muxlislar armiyasiga ega haqiqiy yulduzalarga aylangan.
O‘zbekiston jahon kibersport xaritasida
O‘zbekiston xalqaro kibersport maydonida o‘zini tobora dadil namoyon etib, asta‑sekin yirik musobaqalar va dunyoning eng kuchli jamoalari uchrashuvlari uchun maydonga aylanib bormoqda. Xalqaro turnirlarning o‘tkazilishi mamlakat global kibersport industriyasiga integratsiyalashishga va bu yo‘nalishni tizimli darajada rivojlantirishga tayyor ekanini ko‘rsatuvchi muhim ishora bo‘ldi.
Xalqaro turnirlar va dastlabki yirik yutuqlar
2025‑yil aprel oyida Toshkentda PUBG MOBILE Global Open xalqaro turniri bo‘lib o‘tdi, u mamlakatdagi eng e’tiborga molik kibersport voqealaridan biriga aylandi. Musobaqada dunyoning turli mintaqalaridan jamoalar nufuzli unvon va 100 ming dollarlik sovrin jamg‘armasi uchun kurashdi. Turnir tomoshabinlar orasida katta qiziqish uyg‘otdi va O‘zbekistonning xalqaro darajadagi kibersport tadbirlarini qabul qilishga tayyorligini tasdiqladi.
Bundan tashqari, o‘zbekistonlik o‘yinchilar ilk bor dunyodagi eng yirik chempionatlardan biri — PUBG MOBILE Global Championship turniriga saralashdan muvaffaqiyatli o‘tishdi. Musobaqaning final bosqichi 2025‑yil noyabr oyi oxiridan dekabrgacha Tailandning Bangkok shahrida bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekiston vakillari Osiyo va dunyoning eng kuchli jamoalari bilan bahs olib bordilar. Bu milliy sahna uchun muhim qadam bo‘lib, mahalliy o‘yinchilarning yuqori raqobatga tayyor ekanini ko‘rsatdi.
Ta’lim, qo‘llab-quvvatlash va sohaning kelajagi
O‘zbekistonda kibersport alohida sport turi sifatida rasman tan olingan bo‘lib, bu sohaga rivoj topishi uchun muhim qadam bo‘ldi. Davlat ko‘magi doirasida O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab “Sport faoliyati: kibersport” yo‘nalishi ochildi. Dastur o‘yinchilardan tortib murabbiylar, tahlilchilar va sharhlovchilargacha bo‘lgan turli yo‘nalishlardagi mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.
Bugungi kunda kibersport nafaqat o‘yin, balki yuzlab ish o‘rinlarini yaratadigan butun bir industriya hisoblanadi. U texnologiyalar rivojini rag‘batlantiradi, yangi kasblar paydo bo‘lishiga turtki beradi va nafaqat O‘zbekistonda, balki butun dunyo bo‘ylab yoshlarni birlashtiradi.

Игры, которые приносят миллионы: как киберспорт захватил мир?
Киберспорт давно вышел за рамки обычного хобби. Сегодня это огромная индустрия с миллионами фанатов по всему миру. Соревнования по таким играм, как Counter-Strike 2, Dota 2, Valorant, PUBG Mobile и другим, собирают многомиллионные призовые фонды и аудиторию в миллионы зрителей на стриминговых платформах. Лучшие игроки и команды стали настоящими звёздами с контрактами, спонсорами и армиями фанатов.
Узбекистан на мировой киберспортивной карте
Узбекистан уверенно заявляет о себе на международной киберспортивной арене, постепенно превращаясь в площадку для крупных соревнований и встреч сильнейших команд мира. Проведение международных турниров стало важным сигналом того, что страна готова интегрироваться в глобальную киберспортивную индустрию и развивать это направление на системном уровне.
Международные турниры и первые большие успехи
В апреле 2025 года в Ташкенте состоялся международный турнир PUBG MOBILE Global Open, который стал одним из самых заметных киберспортивных событий в стране. В соревновании приняли участие команды из разных регионов мира, сражаясь за престижный титул и призовой фонд в размере $100 000. Турнир вызвал высокий интерес у зрителей и подтвердил готовность Узбекистана принимать киберспортивные мероприятия международного уровня.
Кроме того, узбекские игроки впервые прошли отбор на крупнейший мировой чемпионат PUBG MOBILE Global Championship. Финальный этап турнира прошёл с конца ноября по декабрь 2025 года в Бангкоке (Таиланд), где представители Узбекистана состязались с сильнейшими командами Азии и мира. Это стало важным шагом для национальной сцены и показало готовность местных игроков к высокой конкуренции.
Образование, поддержка и будущее отрасли
Киберспорт в Узбекистане официально признан как отдельная спортивная дисциплина, что стало важным шагом для развития отрасли. В рамках государственной поддержки в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта было открыто направление «Спортивная деятельность: киберспорт», действующее с 2023/2024 учебного года. Программа направлена на подготовку специалистов в различных сферах — от игроков до тренеров, аналитиков и комментаторов.
Киберспорт сегодня — это не только игры, но и целая индустрия с сотнями рабочих мест. Он стимулирует развитие технологий, формирует новые профессии и объединяет молодёжь не только в Узбекистане, но и по всему миру.