Tibbiy maslahatni cheklagan ChatGPT yangi tibbiyot bo‘limini ishga tushirdi
OpenAI ChatGPT platformasida sog‘liq mavzusiga bag‘ishlangan alohida bo‘limni ishga tushirdi. Ushbu yangilik foydalanuvchilarga tibbiy va sog‘lom turmush tarziga oid savollarni qulayroq muhitda muhokama qilish imkonini beradi.
Hozircha cheklangan kirish
Ayni paytda yangi imkoniyatdan faqat maxsus kutish ro‘yxatiga kiritilgan foydalanuvchilar foydalanishi mumkin. Shunga qaramay, kompaniya bu bo‘limni yaqin kelajakda barcha uchun ochishni rejalashtirmoqda.
Sog‘liq bo‘yicha savollarga ortib borayotgan ehtiyoj
OpenAI kuzatuvlariga ko‘ra, har hafta yuz millionlab foydalanuvchilar ChatGPT orqali tibbiyotga oid savollar beradi. Yangi bo‘lim aynan shu talabni hisobga olgan holda yaratilgan bo‘lib, sun’iy intellekt imkoniyatlarini sog‘liq haqidagi ma’lumotlar bilan uyg‘unlashtiradi.
Kundalik sog‘liqni boshqarishda yordamchi
ChatGPT Health foydalanuvchilarga o‘z kasalliklar tarixini tartibga solish, tahlil natijalarini anglash va shifokor qabuliga puxta tayyorlanishda ko‘maklashadi. Bundan tashqari, jismoniy faollik rejalari tuzish, ovqatlanish rejimini moslashtirish hamda tibbiy sug‘urta masalalarida tavsiyalar olish mumkin bo‘ladi.
Sog‘liq servislariga integratsiya
Yangi bo‘lim mashhur sog‘liq platformalari bilan bog‘lanadi. Ayrim hududlarda foydalanuvchilar o‘z tibbiy kartalariga cheklangan kirish huquqini ham berishlari mumkin, bu esa yanada aniq tavsiyalar olishga yordam beradi.
Maxfiylik va xavfsizlik ustuvor yo‘nalishda
Kompaniya sog‘liqka oid ma’lumotlar alohida himoyalanishini ta’kidlaydi. Ushbu ma’lumotlar umumiy chatlardan ajratilgan holda saqlanadi va sun’iy intellekt modellarini o‘qitishda ishlatilmaydi.
Tibbiy xizmatni emas, tayyorgarlikni kuchaytiradi
ChatGPT Health shifokor o‘rnini bosuvchi vosita sifatida emas, balki foydalanuvchini muhim tibbiy suhbatlarga ongli va tayyor holda kirishiga yordam beruvchi raqamli yordamchi sifatida taqdim etilmoqda.
Tibbiy maslahatlar cheklovi
Noyabr oyi boshida OpenAI kompaniyasi ChatGPT’ning foydalanish qoidalarini yangilab, sun’iy intellekt endilikda tibbiy yoki huquqiy maslahatchi sifatida javob bera olmasligini belgilagan edi. Bu o‘zgarish haqida dastlab Reddit foydalanuvchilari xabar bergan.
Yangi qoidalarga ko‘ra, ChatGPT faqat internetda ochiq mavjud bo‘lgan umumiy ma’lumotlarni taqdim etadi va tibbiy yoki huquqiy masalalarda foydalanuvchilarni litsenziyaga ega mutaxassislarga murojaat qilishga undashi belgilangandi. Shuningdek, u endi tibbiy tasvirlar, jumladan rentgen, MRI yoki inson tanasiga oid fotosuratlarni tahlil qilmay, faraziy ssenariylar orqali cheklovlarni chetlab o‘tishga urinishlarga yo‘l qo‘ymasligi ta’kidlangan edi.
Shundan so‘ng, foydalanuvchilar ChatGPT avval boshlangan tibbiy yoki huquqiy suhbatlarni ham davom ettirishdan bosh tortayotganini ta’kidlagan edi. Mutaxassislar bu o‘zgarishlarni OpenAI’ning huquqiy xavflarni kamaytirish strategiyasi bilan izohlagan, chunki so‘nggi paytlarda ayrim foydalanuvchilar ChatGPT’dan tibbiy tashxis qo‘yish yoki sud jarayonlarida dalil sifatida foydalanishga harakat qilgan.

ChatGPT запустил новый медицинский раздел после ограничения медицинских консультаций
OpenAI запустила на платформе ChatGPT отдельный раздел, посвящённый вопросам здоровья. Эта новинка позволяет пользователям обсуждать медицинские и вопросы здорового образа жизни в более удобной среде.
Пока ограниченный доступ
В данный момент новой возможностью могут пользоваться только пользователи, внесённые в специальный список ожидания. Однако компания планирует в ближайшем будущем открыть раздел для всех.
Растущая потребность в вопросах здоровья
По наблюдениям OpenAI, каждую неделю сотни миллионов пользователей задают ChatGPT вопросы, связанные с медициной. Новый раздел создан именно с учётом этого спроса, объединяя возможности искусственного интеллекта и медицинской информации.
Помощь в ежедневном управлении здоровьем
ChatGPT Health помогает пользователям систематизировать историю болезней, понимать результаты анализов и готовиться к приёму у врача. Кроме того, раздел предоставляет рекомендации по планам физической активности, коррекции питания и вопросам медицинского страхования.
Интеграция со службами здравоохранения
Новый раздел будет связан с популярными медицинскими платформами. В некоторых регионах пользователи смогут предоставить ограниченный доступ к своим медицинским картам, что поможет получать более точные рекомендации.
Конфиденциальность и безопасность — приоритет
Компания подчёркивает особую защиту медицинских данных. Эти данные хранятся отдельно от общих чатов и не используются для обучения моделей искусственного интеллекта.
Не замена врачу, а помощь в подготовке
ChatGPT Health позиционируется не как замена медицинской консультации, а как цифровой помощник, который помогает пользователю сознательно и подготовленно подходить к важным медицинским беседам.
Ограничение медицинских консультаций
В начале ноября OpenAI обновила правила использования ChatGPT, запретив искусственному интеллекту выступать в роли медицинского или юридического консультанта. Об этом первыми сообщили пользователи Reddit.
Согласно новым правилам, ChatGPT предоставляет только общедоступную информацию из интернета и рекомендует обращаться к лицензированным специалистам по медицинским и юридическим вопросам. Кроме того, теперь он не анализирует медицинские изображения — рентген, МРТ или фотографии человеческого тела, а также не позволяет обходить эти ограничения с помощью гипотетических сценариев.
После этого пользователи отметили, что ChatGPT перестал продолжать начатые ранее медицинские или юридические беседы. Эксперты объяснили эти изменения стратегией OpenAI по снижению юридических рисков, поскольку недавно некоторые пользователи пытались использовать ChatGPT для постановки медицинских диагнозов или в качестве доказательств в судебных процессах.