Aziz Hakimovga nisbatan hukm 11-avgust kuni Toshkent shahridagi Shayxontohur tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudida e’lon qilingandi. Sud jarayoni yopiq tarzda o‘tkazilgan. Sud organlarining rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, Hakimov 1975-yilda tug‘ilgan, oliy ma’lumotli, ilgari sudlanmagan va ish ko‘rilayotgan vaqtda vaqtincha ishlamagan.
Sud uni O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 139-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan tuhmat, 140-moddasi 2-qismidagi haqorat hamda 156-moddasi 2-qismida ko‘rsatilgan milliy, irqiy, etnik yoki diniy adovat qo‘zg‘atishda aybdor deb topdi.
Ushbu moddalar bo‘yicha tayinlangan jazolar Jinoyat kodeksining 59 va 61-moddalarida belgilangan tartibda qisman qo‘shilib, yakuniy jazo 4 yil-u 2 oy ozodlikdan mahrum qilish etib belgilandi. Jazo muddatini 2025-yil 26-sentyabrdan hisoblash belgilangan.
Shu bilan birga, Hakimovga qo‘yilgan barcha ayblovlar sudda tasdiqlanmadi. Jinoyat kodeksining 150-moddasi — urushni targ‘ib qilish bo‘yicha sud uning harakatlarida jinoyat tarkibi mavjud emas degan xulosaga kelib, blogerni oqladi. Bu qaror Jinoyat-protsessual kodeksining reabilitatsiya uchun asoslarni nazarda tutuvchi 83-moddasi 2-bandi asosida qabul qilindi.
Rossiya TIV Hakimov haqida nima dedi?
Hukm e’lon qilinganidan keyin Rossiya Tashqi ishlar vazirligi ish yuzasidan o‘z munosabatini bildirdi. Mariya Zaxarovaning aytishicha, Rossiya tomoni Aziz Hakimovning faoliyatidan yaxshi xabardor va uni Rossiya hamda O‘zbekiston o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash tarafdori sifatida biladi.
Zaxarova Hakimov ikki davlat munosabatlarini rivojlantirish va umumiy tarixiy xotirani saqlash tarafdori bo‘lib kelganini ta’kidladi. Rossiya TIV pozitsiyasiga ko‘ra, bloger uzoq vaqt davomida Rossiya-O‘zbekiston aloqalarini mustahkamlashni qo‘llab-quvvatlagan.
Bu Rossiya tomonining Hakimov ishi yuzasidan birinchi bayonoti emas. Mariya Zaxarova iyul oyida, hali hukm chiqarilmasidan avval ham sud jarayoni haqida gapirib, “adolatli va insonparvar qaror” chiqarilishiga umid bildirgan edi. O‘shanda u Hakimovni ikki mamlakatning “qadimgi va ishonchli do‘sti” hamda ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish tarafdori sifatida ta’riflagan.
Avgustdagi bayonotda esa Rossiya TIV ohangi, ayniqsa, ishda jabrlanuvchi sifatida qatnashgan Nikita Makarenkoga nisbatan ancha keskinlashdi.
Zaxarova Nikita Makarenkoni keskin tanqid qildi
Rossiya TIV bayonotida Hakimovning hukmidan tashqari, jinoyat ishida jabrlanuvchi sifatida qatnashgan bloger Nikita Makarenkoga ham katta e’tibor qaratildi. Zaxarova uni Rossiyaga qarshi mazmundagi materiallarni tarqatishda aybladi.
Uning da’vo qilishicha, Makarenko millatlararo adovatni kuchaytiruvchi materiallarni tarqatishda davom etmoqda. Rossiya TIV vakili bunday faoliyat Rossiyaga nisbatan ishonchsizlikni shakllantirish va ikki mamlakatning umumiy tarixini salbiy ko‘rsatishga qaratilganini bildirdi.
Zaxarova Makarenkoni Hakimovga qarshi sud da’vosining asosiy tashabbuskori deb atab, u “rusofob feyklar” tarqatishda davom etayotganini aytdi. Uning fikricha, bunday materiallar nafaqat Rossiyaga bo‘lgan munosabatga, balki Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklikka ham salbiy ta’sir qilishi mumkin.
Rossiya TIV vakili bu kabi axborot faoliyati ortida tashqi kuchlar borligini ham da’vo qildi. U ayrim shaxslarning maqsadi tashqi kuratorlar ko‘rsatmasi bilan Rossiya-O‘zbekiston strategik sherikligiga soya solish, axborot maydoniga zararli mavzularni olib kirish va jamiyatdagi millatlararo totuvlikka putur yetkazish ekanini aytdi. Biroq e’lon qilingan bayonotda bunday “tashqi kuratorlar” mavjudligini tasdiqlovchi aniq dalillar keltirilmagan.
Moskva O‘zbekiston hukumatiga murojaat qildi
Rossiya TIV bayonotining yakunida O‘zbekiston tomonidan Nikita Makarenkoning faoliyatiga huquqiy baho berilishi kutilayotgani bildirildi.
Mariya Zaxarova Rossiya bilan do‘st mamlakat bo‘lgan O‘zbekiston rasmiylari Makarenko faoliyatiga “nihoyat xolis huquqiy baho berishiga” umid qilishini aytdi. Shu tariqa Rossiya tomoni faqat Hakimovga chiqarilgan hukmga munosabat bildirish bilan cheklanmay, jinoyat ishida jabrlanuvchi bo‘lgan shaxslardan birining faoliyatini ham huquqiy jihatdan ko‘rib chiqishga chaqirdi.
Bunda Rossiya TIV bayonoti bilan O‘zbekiston sudining hukmini bir-biridan ajratish muhim. Hakimovga oid hukm O‘zbekiston sudi tomonidan jinoyat ishi doirasida ko‘rib chiqilgan dalillar va uning aniq harakatlariga berilgan huquqiy baho asosida chiqarilgan. Zaxarovaning bayonoti esa Rossiya tashqi siyosiy idorasining ushbu vaziyatga nisbatan rasmiy siyosiy pozitsiyasini ifodalaydi.
Ishda olti kishi jabrlanuvchi deb topilgan
Aziz Hakimovning jinoyat ishi bo‘yicha jami olti kishi jabrlanuvchi deb topilgan. Ular orasida Jurnalistika universiteti rektori Sherzod Qudratxo‘ja, sobiq deputat va Ekologiya qo‘mitasi raisi maslahatchisi Rasul Kusherbayev hamda bloger Nikita Makarenko tilga olingan.
Aynan Makarenkoning faoliyati Rossiya TIVning hukmdan keyingi bayonotida asosiy mavzulardan biriga aylandi. Makarenkoning o‘zi avvalroq Aziz Hakimovni O‘zbekiston suverenitetini tugatish va SSSRni qayta tiklash tarafdori sifatida ta’riflagan. Shuningdek, uning fikricha, Hakimov siyosiy qatag‘on qurbonlari xotirasini qoralagan.
Tomonlarning Hakimov haqidagi ochiq bayonotlari bir-biridan keskin farq qiladi. Makarenko unga yuqoridagi ayblovlarni qo‘ygan bo‘lsa, Rossiya TIV aksincha, Hakimovni Moskva va Toshkent o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash hamda ikki davlatning umumiy tarixiy xotirasini saqlash tarafdori sifatida ko‘rsatmoqda.
Comrade Aziz Telegram-kanali bloklanadi
Sud hukmi faqat Aziz Hakimovning jazosini belgilash bilan cheklanmagan. Sud bloger yuritgan Comrade_Aziz Telegram-kanalini ham bloklash to‘g‘risida qaror chiqardi.
O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi zimmasiga ushbu Telegram-kanalni bloklash vazifasi yuklatilgan. Bu talab jinoyat ishi bo‘yicha chiqarilgan sud qarori haqidagi rasmiy ma’lumotda ham ko‘rsatilgan.
Shu tariqa sud qarori Hakimovning ozodlikdan mahrum etilishi bilan birga, uning Telegram’dagi axborot platformasiga ham taalluqli bo‘ldi.
Jabrlanuvchilar kompensatsiya talab qilishi mumkin
Jinoyat ishi bo‘yicha hukm chiqarilgan bo‘lsa-da, ehtimoliy moddiy va ma’naviy zarar masalasi hali yakuniy yopilmagan. Sud ishda jabrlanuvchi deb topilgan olti kishining barchasiga fuqarolik ishlari bo‘yicha sudga alohida murojaat qilish huquqi borligini tushuntirdi. Agar ular bu huquqdan foydalanishga qaror qilsa, alohida fuqarolik ishi doirasida moddiy va ma’naviy zarar uchun tovon undirishni talab qilishi mumkin.
Demak, Hakimovga nisbatan jinoyat ishi hukm chiqarilishi bilan yakunlangan bo‘lsa-da, ushbu ish bilan bog‘liq fuqarolik nizolari keyinchalik ham davom etishi mumkin.
Hakimov hukm ustidan shikoyat qilishi mumkin
Aziz Hakimovga sud hukmi ustidan yuqori instansiyaga shikoyat qilish huquqi ham tushuntirilgan. Sudning rasmiy xabarida unga shikoyat topshirish muddati va uni ko‘rib chiqish tartibi tushuntirilgani qayd etilgan.
Shu sabab 11-avgust kuni chiqarilgan hukm belgilangan tartibda yuqori sud instansiyasida ko‘rib chiqilishi mumkin. Hakimov qonunchilikda nazarda tutilgan muddatlarda ushbu imkoniyatdan foydalanish huquqiga ega. Hozirgi holatga ko‘ra, Aziz Hakimov tuhmat, haqorat hamda milliy, irqiy, etnik yoki diniy adovat qo‘zg‘atishda aybdor deb topilib, 4 yil 2 oyga ozodlikdan mahrum etilgan. Urushni targ‘ib qilish ayblovi bo‘yicha esa oqlangan. Comrade_Aziz Telegram-kanalini bloklash belgilangan, olti nafar jabrlanuvchiga alohida fuqarolik da’volari bilan murojaat qilish huquqi tushuntirilgan. Rossiya TIV esa hukmdan keyin Hakimov Rossiya-O‘zbekiston munosabatlarini mustahkamlash tarafdori bo‘lganini bildirib, O‘zbekiston hukumatini Nikita Makarenko faoliyatiga huquqiy baho berishga chaqirdi.

Российская сторона вступилась за Азиза Хакимова: Захарова призвала проверить другого блогера
Министерство иностранных дел России выступило с отдельным заявлением после вынесения приговора узбекистанскому блогеру Азизу Хакимову, известному в Telegram как Comrade Aziz. Официальный представитель МИД России Мария Захарова сообщила, что Москва обратила внимание на решение Шайхантахурского районного суда Ташкента. Хакимов был приговорён к 4 годам и 2 месяцам лишения свободы, однако по одному из предъявленных ему обвинений был оправдан. Помимо приговора Хакимову, российская сторона также высказала претензии в отношении деятельности блогера Никиты Макаренко, проходившего потерпевшим по этому делу.
Азиз Хакимов приговорён к 4 годам и 2 месяцам лишения свободы
Приговор Азизу Хакимову был оглашён 11 августа в Шайхантахурском районном суде по уголовным делам Ташкента. Судебный процесс проходил в закрытом режиме. Согласно официальной информации судебных органов, Хакимов родился в 1975 году, имеет высшее образование, ранее не был судим и на момент рассмотрения дела временно не работал.
Суд признал его виновным по части 2 статьи 139 Уголовного кодекса Узбекистана, предусматривающей ответственность за клевету, по части 2 статьи 140 — за оскорбление, а также по части 2 статьи 156 — за возбуждение национальной, расовой, этнической или религиозной вражды.
Наказания, назначенные по этим статьям, были частично сложены в порядке, предусмотренном статьями 59 и 61 Уголовного кодекса. В результате окончательное наказание составило 4 года и 2 месяца лишения свободы. Срок отбывания наказания постановлено исчислять с 26 сентября 2025 года.
При этом не все обвинения, предъявленные Хакимову, были подтверждены судом. По статье 150 Уголовного кодекса, касающейся пропаганды войны, суд пришёл к выводу об отсутствии в его действиях состава преступления и оправдал блогера. Решение было принято на основании пункта 2 статьи 83 Уголовно-процессуального кодекса Узбекистана, предусматривающего основания для реабилитации.
Что МИД России заявил о Хакимове?
После оглашения приговора Министерство иностранных дел России высказало свою позицию по делу. По словам Марии Захаровой, российская сторона хорошо знакома с деятельностью Азиза Хакимова и считает его сторонником укрепления связей между Россией и Узбекистаном.
Захарова подчеркнула, что Хакимов последовательно выступал за развитие отношений между двумя государствами и сохранение общей исторической памяти. Согласно позиции МИД России, блогер на протяжении длительного времени поддерживал укрепление российско-узбекистанских отношений.
Это не первое заявление российской стороны по делу Хакимова. Ещё в июле, до вынесения приговора, Мария Захарова комментировала судебный процесс и выражала надежду на «справедливое и гуманное решение». Тогда она охарактеризовала Хакимова как «давнего и надёжного друга наших двух стран» и сторонника развития двусторонних отношений.
Однако в августовском заявлении тон МИД России стал заметно жёстче, особенно в отношении Никиты Макаренко, проходившего потерпевшим по уголовному делу.
Захарова резко раскритиковала Никиту Макаренко
В заявлении МИД России значительное внимание было уделено не только приговору Хакимову, но и блогеру Никите Макаренко, признанному потерпевшим по уголовному делу. Захарова обвинила его в распространении материалов антироссийского характера.
По её утверждению, Макаренко продолжает распространять материалы, способствующие разжиганию межнациональной розни. Представитель МИД России заявила, что подобная деятельность направлена на формирование недоверия к России и негативное освещение общей истории двух стран.
Захарова назвала Макаренко главным инициатором разбирательства в отношении Хакимова и заявила, что он продолжает распространять «русофобские фейки». По её мнению, подобные материалы могут негативно влиять не только на отношение к России, но и на стратегическое партнёрство между Россией и Узбекистаном.
Представитель российского МИД также заявила, что за подобной информационной деятельностью якобы стоят внешние силы. По её словам, целью некоторых лиц является стремление по указанию внешних кураторов бросить тень на российско-узбекистанское стратегическое партнёрство, внедрить в информационное пространство вредоносную повестку и нанести ущерб межнациональному согласию в обществе. При этом в опубликованном заявлении не были приведены конкретные доказательства существования таких «внешних кураторов».
Москва обратилась к властям Узбекистана
В завершение заявления МИД России выразил надежду, что в Узбекистане будет дана правовая оценка деятельности Никиты Макаренко.
Мария Захарова заявила, что рассчитывает на то, что власти дружественного России Узбекистана «наконец дадут объективную правовую оценку» деятельности Макаренко. Таким образом, российская сторона не ограничилась реакцией на приговор Хакимову, но также призвала рассмотреть с правовой точки зрения деятельность одного из потерпевших по уголовному делу.
При этом важно разграничивать заявление МИД России и приговор узбекистанского суда. Решение в отношении Хакимова было вынесено судом Узбекистана на основании рассмотренных в рамках уголовного дела материалов и правовой оценки его конкретных действий. Заявление Захаровой, в свою очередь, отражает официальную политическую позицию российского внешнеполитического ведомства по данной ситуации.
По делу признаны потерпевшими шесть человек
По уголовному делу Азиза Хакимова потерпевшими были признаны в общей сложности шесть человек. Среди них упоминались ректор Университета журналистики Шерзод Кудратходжа, бывший депутат и советник председателя Комитета по экологии Расул Кушербаев, а также блогер Никита Макаренко.
Именно деятельность Макаренко стала одной из центральных тем заявления МИД России, последовавшего после вынесения приговора. Сам Макаренко ранее характеризовал Азиза Хакимова как сторонника ликвидации суверенитета Узбекистана и возвращения СССР. Кроме того, по его мнению, Хакимов очернял память жертв политических репрессий.
Публичные оценки деятельности Хакимова со стороны участников ситуации существенно расходятся. Макаренко выдвигал в его адрес вышеуказанные обвинения, тогда как МИД России, напротив, представляет Хакимова как сторонника укрепления отношений между Москвой и Ташкентом и сохранения общей исторической памяти двух государств.
Telegram-канал Comrade_Aziz будет заблокирован
Судебный приговор не ограничился назначением наказания Азизу Хакимову. Суд также постановил заблокировать Telegram-канал Comrade_Aziz, который вёл блогер.
На Министерство цифровых технологий Узбекистана была возложена обязанность заблокировать этот Telegram-канал. Данное требование также указано в официальной информации о судебном решении по уголовному делу.
Следовательно, решение суда касается не только лишения Хакимова свободы, но и его информационной площадки в Telegram.
Потерпевшие могут потребовать компенсацию
Несмотря на вынесение приговора по уголовному делу, вопрос о возможном материальном и моральном ущербе окончательно не закрыт.
Суд разъяснил всем шести признанным потерпевшими лицам их право отдельно обратиться в суд по гражданским делам. Если они решат воспользоваться этим правом, то смогут в рамках отдельного гражданского производства потребовать возмещения материального и морального вреда.
Таким образом, хотя уголовное дело в отношении Хакимова завершилось вынесением приговора, связанные с ним гражданские споры могут последовать в дальнейшем.
Хакимов может обжаловать приговор
Азизу Хакимову также было разъяснено право обжаловать приговор в вышестоящей судебной инстанции. В официальном сообщении суда отмечается, что ему разъяснили сроки подачи жалобы и порядок её рассмотрения.
В связи с этим, вынесенный 11 августа приговор может быть пересмотрен вышестоящей судебной инстанцией в установленном законом порядке. Хакимов имеет право воспользоваться этой возможностью в предусмотренные законодательством сроки.
На данный момент Азиз Хакимов признан виновным в клевете, оскорблении и возбуждении национальной, расовой, этнической или религиозной вражды и приговорён к 4 годам и 2 месяцам лишения свободы.
По обвинению в пропаганде войны он был оправдан. Суд постановил заблокировать Telegram-канал Comrade_Aziz, а шести потерпевшим разъяснено право обратиться с отдельными гражданскими исками. После вынесения приговора МИД России заявил, что Хакимов выступал за укрепление российско-узбекистанских отношений, и призвал власти Узбекистана дать правовую оценку деятельности Никиты Макаренко.