20-23-yanvar kunlari Samarqandda O‘zbekistonning raqamli rivojlanish sohasidagi eng yirik loyihalardan biri — National AI Xakatonning navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tadi. Ushbu loyiha butun mamlakatdan sun’iy intellekt bo‘yicha yosh mutaxassislar o‘zini ko‘rsatishi uchun xizmat qiladi.
Mazkur milliy Xakatonning ikkinchi bosqichi samarqandliklar uchun o‘tkazilmoqda. Xakaton yil davomida respublikaning barcha hududlarida o‘tkazilib yakunda barcha viloyatlardan saralanganlar finalga jamlanadi.
Xakaton o‘zi nima?
AI Hackaton — bu qisqa muddatli (odatda 24–72 soat) innovatsion musobaqa bo‘lib, unda ishtirokchilar sun’iy intellekt (AI) texnologiyalaridan foydalangan holda real muammolarga amaliy yechimlar ishlab chiqadilar.
Samarqand viloyati doirasida o‘tkazilayotgan joriy xakatonda ishtirokchilar mamlakatning Uzum kabi yetakchi IT-kompaniyalari ekspertlaridan yordam olgan holda tibbiyot, kiberxavfsizlik, ta’lim, tadbirkorlik va sun’iy intellekt texnologiyalari yordamida taqiqlangan moddalar aylanishini nazorat qilish kabi sohalardagi loyihalar ustida ishlaydilar.
Finalga yo‘l olish
Milliy Xakatonning me’zoniga ko‘ra, musobaqa 3 bosqichda o‘tkazilmoqda:
·     Check Point 1
·     Check Point 2
·     Final
Birinchi bosqichda ishtirokchilar loyihalarining boshlang‘ich variantlarini ishlab chiqib, belgilangan me’zonlar asosida mentorlardan ball oladi. Ikkinchi bosqichda esa jamoalar o‘z loyihasini mustahkamlab, finalga chiqish uchun kurashishadi. Ikki kunlik jarayon davomida jamoalar ballar yig‘ib, yakunda o‘z loyihasini himoya qiladi. Jamoalar to‘plagan ballariga qarab, 25 tasi finalda ishtirok eta oladi. Yakunda esa faqat 5 ta jamoani respublika bosqichi kutib turibdi.
Vazirlikdan Uzum milliy ekotizimigacha
Loyiha Raqamli texnologiyalar vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi, IT Park Uzbekistan, AICA, ML Community va Uzinfocom ishtirokida amalga oshirilmoqda. Xakatonning bosh homiysi va hamkori Uzum milliy raqamli ekotizimi va mamlakatning boshqa IT-kompaniyalari bo‘ldi.
Xakatonning milliy vazifasi
Mazkur National AI Xakaton O‘zbekistonda sun’iy intellekt sohasini tizimli rivojlantirish, iqtidorli yosh mutaxassislarni aniqlash va ularni real davlat hamda biznes muammolarini hal etishga jalb qilish uchun platforma vazifasini bajaradi. Natijada, xakaton O‘zbekiston uchun yangi texnologik g‘oyalar, raqobatbardosh kadrlar va kelajakda ishga tushadigan innovatsion mahsulotlar manbai bo‘lib xizmat qiladi.

За 72 часа создаётся будущее Чего ожидать от AI Hackathon в Самарканде?
С 20 по 23 января в Самарканде пройдёт очередной этап Национального AI Hackathon — одного из крупнейших проектов в сфере цифрового развития Узбекистана. Проект служит платформой для талантливых молодых специалистов в области искусственного интеллекта со всей страны, предоставляя им возможность проявить себя и поработать над реальными задачами.
Текущий этап национального хакатона проводится для участников из Самаркандской области. В течение года AI Hackathon проходит во всех регионах республики, а по его итогам лучшие команды из каждой области выходят в финал.
Что такое AI Hackathon?
AI Hackathon — это краткосрочное инновационное соревнование (обычно продолжительностью от 24 до 72 часов), в рамках которого участники разрабатывают практические решения реальных проблем с использованием технологий искусственного интеллекта.
В рамках самаркандского этапа участники при поддержке экспертов ведущих IT-компаний страны, включая Uzum, будут работать над проектами в таких сферах, как медицина, кибербезопасность, образование, предпринимательство, а также контроль над оборотом запрещённых веществ с помощью AI-технологий.
Путь к финалу
Согласно регламенту Национального AI Hackathon, соревнование проходит в три этапа:
• Check Point 1
• Check Point 2
• Финал
На первом этапе команды разрабатывают начальные версии проектов и получают оценки от менторов по установленным критериям. На втором этапе участники дорабатывают свои решения и борются за выход в финал. В течение двух дней команды набирают баллы и в финале защищают свои проекты. По итогам отбора 25 команд проходят в финал регионального этапа, а только 5 лучших команд получают путёвку на республиканский этап.
От министерств до национальной цифровой экосистемы
Проект реализуется при участии Министерства цифровых технологий, Министерства здравоохранения, Министерства внутренних дел, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Агентства по делам молодёжи, IT Park Uzbekistan, AICA, ML Community и Uzinfocom. Генеральным спонсором и партнёром хакатона выступает национальная цифровая экосистема Uzum, а также другие IT-компании страны.
Национальная миссия хакатона
National AI Hackathon служит платформой для системного развития сферы искусственного интеллекта в Узбекистане, выявления талантливых молодых специалистов и их вовлечения в решение реальных задач государства и бизнеса. В результате хакатон становится источником новых технологических идей, конкурентоспособных кадров и инновационных продуктов, которые в будущем могут быть внедрены в стране. Cсылка на сайт: https://ai-hackathon.uz/