5-dekabrda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi qonuni bilan “Maxsus iqtisodiy zonalar to‘g‘risida”gi qonunga maxsus iqtisodiy zonalar faoliyatini muvofiqlashtirish va ularni boshqarish tizimini soddalashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi. Unga ko‘ra, MIZ ma’muriy kengashlari tugatilib, ularning vazifalari direksiyalar zimmasiga yuklatiladi.
Investorlar MIZ hududida faoliyat olib borishlari uchun hamkorlikni avtomatlashtirishlari kerak
Ma’lum qilinishicha, MIZ direksiyalari yer uchastkalarini elektron onlayn-auksion orqali ajratish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha yaratilgan shart-sharoitlardan to‘liq foydalanish imkoniyatiga ega emas. Bundan tashqari, MIZ hududida faoliyat yuritish istagini bildirgan investorlar uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish ularning direksiya va davlat organlari bilan hamkorlik jarayonlarini avtomatlashtirishni taqozo etadi.
Shuningdek qonun bilan “Maxsus iqtisodiy zonalar to‘g‘risida”gi qonunga maxsus iqtisodiy zonalar ma’muriy kengashlarini tugatish va ularning vazifalarini direksiyalar zimmasiga yuklashni nazarda tutuvchi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Loyihalarning qonun talablariga muvofiqligi to‘g‘risidagi xulosani direksiyalar tomonidan qabul qilinadi
Xususan, qonunda MIZ hududida investitsiya loyihalarini joylashtirish bo‘yicha qarorlar qabul qilish muddatlarini maqbullashtirish va biznes-reja ekspertizasining xulosasini yoki investitsiya loyihasining texnik-iqtisodiy asoslanishini olish bo‘yicha talablarni bekor qilish, loyihalarning qonun talablariga muvofiqligi to‘g‘risidagi xulosani direksiyalar tomonidan mustaqil ravishda qabul qilinishi to‘g‘risidagi normani belgilash nazarda tutilmoqda.

Административные советы особых экономических зон упраздняются
Законом Республики Узбекистан, подписанным 5 декабря, в закон «О специальных экономических зонах» внесены изменения и дополнения, направленные на упрощение системы координации и управления деятельностью специальных экономических зон (СЭЗ). Согласно изменениям, административные советы СЭЗ упраздняются, а их функции передаются дирекциям.
Инвесторы должны автоматизировать сотрудничество для работы в зонах
Сообщается, что дирекции СЭЗ не обладают полным доступом к возможностям предоставления земельных участков через электронные онлайн-аукционы и создания условий для реализации инвестиционных проектов. Более того, создание дополнительных условий для инвесторов, желающих работать на территории СЭЗ, требует автоматизации процессов их взаимодействия с дирекциями и государственными органами.
Закон также предусматривает внесение изменений, упраздняющих административные советы СЭЗ и передающих их функции дирекциям.
Заключения о соответствии проектов требованиям закона будут приниматься дирекциями
В частности, закон предусматривает оптимизацию сроков принятия решений о размещении инвестиционных проектов на территории СЭЗ, отмену требований о получении заключения по бизнес-плану или технико-экономическому обоснованию инвестиционного проекта, а также закрепляет норму, согласно которой дирекции самостоятельно принимают заключения о соответствии проектов требованиям законодательства.