Genotek olimlarning o‘rganishlari natijasida qaysi xalqlarda tromboz xavfi yuqori ekanini ma’lum qilindi. Ta’kidlanishicha, F5 genida mutatsiyaga uchragan yoki Leyden mutatsiyasi bo‘lgan odamlar tromboz va o‘pka emboliyasi rivojlanishiga ko‘proq moyil bo‘lishi mumkin.
Dog‘istonliklar va armanlarda trombozga chalinish foizi yuqori
Genotek olimlari turli etnoslarga mansub 40 mingdan ortiq Rossiya aholisining genomini o‘rganib, dog‘istonliklar va armanlarda tromboz xavfi yuqori ekanligini aniqladilar.
F5 (ivish omili 5) genida mutatsiyaga uchragan yoki Leyden mutatsiyasi bo‘lgan odamlar tromboz va o‘pka emboliyasi rivojlanishiga ko‘proq moyil bo‘ladi - rivojlanish xavfi 7 baravar yuqori bo‘lishi mumkin.
Bundan tashqari, mutatsiya homiladorlik kechishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Bu davrda ayollarda qon ivishi ortadi, bu esa tug‘ruq paytida qon ketish xavfini kamaytiradi. Biroq, Leyden mutatsiyasi bo‘lgan ayollarda homiladorlik asoratlari xavfi yuqori.
Leyden mutatsiyasi tromboz xavfini oshiradi
Shuningdek, genotek tibbiy-genetik markazi olimlari tadqiqotda F5 genidagi mutatsiya Rossiya aholisida o‘rtacha 3% chastotada uchrashini aniqladi. Ammo Rossiyaning ba’zi etnoslarida trombozlarning genetik xavfi yuqori: dog‘istonliklar (18,6%) va armanlar (12,5%). Shu bilan birga, F5 dagi mutatsiya yakutlarning birorta vakilida aniqlanmadi.
“Tadqiqotimiz ushbu mutatsiya chastotasidagi sezilarli etnik va geografik farqlarni tasdiqlaydi. Ushbu bilimlar shifokorlarga xavflarni yaxshiroq bashorat qilish va individual profilaktika choralarini tavsiya qilishga yordam beradi,” - dedi Genotek tibbiy-genetik markazi ilmiy direktori Aleksandr Rakitko.
Shuning bilan birga, Leyden mutatsiyasining tarqalishini tushunish turli populyatsiyalar uchun xavflarni baholash va trombozlarning oldini olish bo‘yicha milliy strategiyalarni ishlab chiqish imkonini beradi. Leyden mutatsiyasi tromboz xavfini oshirsa-da, o‘z vaqtida tashxis qo‘yish va to‘g‘ri tibbiy yordam ko‘rsatish bu xavflarni minimallashtirishga yordam beradi.
Mutatsiya nega Yevropada ko‘p tarqaladi?
Ma’lumot uchun, Leyden mutatsiyasi taxminan 20-30 ming yil oldin paydo bo‘lgan va Yevropaga ko‘chib kelgan aholi orasida tarqalgan. Shuning uchun hozir u yevropaliklarning taxminan 3-7% da uchraydi, Sharqiy va Markaziy Yevropa kabi ba’zi mintaqalarda 10% ga yetadi. Yaqin Sharq aholisida chastota mamlakatga qarab 2% dan 7% gacha o‘zgarib turadi. Osiyo, Afrika va Avstraliya populyatsiyalarida mutatsiya kam va odamlarning 1% dan kamrog‘ida uchraydi.

Исследование: Учёные сообщили, у каких народов повышен риск тромбоза
Учёные из Genotek сообщили, у каких народов риск тромбоза повышен. Согласно их исследованиям, люди с мутацией в гене F5 или с мутацией Лейдена могут быть более склонны к развитию тромбоза и лёгочной эмболии.
Высокий процент тромбозов среди дагестанцев и армян
Учёные из Genotek, изучив геномы более 40 тысяч человек разных этносов России, выявили, что среди дагестанцев и армян риск тромбоза выше.
Люди с мутацией в гене F5 (фактор свёртывания 5) или с мутацией Лейдена имеют в 7 раз более высокий риск развития тромбоза и лёгочной эмболии.
Кроме того, мутация может существенно повлиять на течение беременности. В этот период у женщин увеличивается свертываемость крови, что снижает риск кровотечений при родах. Однако у женщин с мутацией Лейдена риск осложнений беременности повышен.
Мутация Лейдена увеличивает риск тромбоза
Кроме того, учёные медицинско-генетического центра Genotek в ходе исследования выяснили, что мутация в гене F5 встречается у 3% населения России. Однако среди некоторых этносов России генетический риск тромбозов выше: у дагестанцев (18,6%) и армян (12,5%). В то же время, мутация в гене F5 не была обнаружена у представителей якутов.
«Наше исследование подтверждает наличие значительных этнических и географических различий в частоте этой мутации. Эти данные помогут врачам лучше прогнозировать риски и рекомендовать индивидуальные меры профилактики», — отметил научный директор медицинско-генетического центра Genotek Александр Ракитко.
Кроме того, понимание распространения мутации Лейдена позволяет оценивать риски для различных популяций и разрабатывать национальные стратегии по профилактике тромбозов. Несмотря на то, что мутация Лейдена увеличивает риск тромбоза, своевременная диагностика и правильная медицинская помощь помогут минимизировать эти риски.
Почему мутация Лейдена так распространена в Европе?
Для справки, мутация Лейдена возникла около 20-30 тысяч лет назад и распространилась среди населения, переселившегося в Европу. Поэтому сегодня она встречается у примерно 3-7% европейцев, а в некоторых регионах, таких как Восточная и Центральная Европа, частота достигает 10%. В странах Ближнего Востока частота варьируется от 2% до 7% в зависимости от страны. В популяциях Азии, Африки и Австралии мутация встречается редко и присутствует у менее чем 1% людей.