2026-yilda qaysi soliq stavkalari oshiriladi?
Kelasi yilda Oʻzbekistonda qator soliq stavkalarida oʻzgarishlar boʻladi, ayrim mahsulotlarga yangi soliqlar joriy etiladi. Bu haqda 18-dekabr kuni oʻtgan Senat majlisida bosh vazir oʻrinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qoʻchqorov maʼlum qildi.
Asosiy soliq turlari
Jamshid Qoʻchqorovning aytishicha, kelasi yili mamlakatda asosiy turdagi soliqlar stavkalari oʻzgarmaydi.
“2026-yilda foyda soligʻining bazaviy stavkasi 15 foiz, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad soligʻi 12 foiz, ijtimoiy soliq 12 foiz miqdorida saqlanib qoladi. Aylanmadan olinadigan soliq (4 foiz), qoʻshilgan qiymat soligʻi (12 foiz), yuridik shaxslar mol-mulkiga solinadigan soliq stavkasi (1,5 foiz) ham oʻzgarmaydi”, dedi bosh vazir oʻrinbosari.
Qaysi soliqlar oshadi?
2026—2028-yillarga moʻljallangan Byudjetnomada qator soliqlar stavkalariga oʻzgartirishlar kiritilishi qayd etilgan. Xususan, 2026-yil 1-yanvardan yer, mol-mulk, suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkalari 7 foizga oshiriladi. Yer qaʼridan foydalanganlik uchun qatʼiy soliq stavkalari hamda mol-mulkni ijaraga beruvchi jismoniy va yuridik shaxslarga soliq solish maqsadida qoʻllanadigan ijara toʻlovining eng kam stavkalari ham 7 foiz koʻtariladi.
2026-yil 1-yanvardan tovarlar (ishlar, xizmatlar) elektron savdosi bilan shugʻullanuvchilar uchun foyda soligʻi 15 foiz (amalda 10 foiz), aylanmadan olinadigan soliq 4 foiz (amalda 3 foiz) stavkada belgilanadi.
Jamshid Qoʻchqorov 2026-yil 1-apreldan tarkibida shakar yoki shirinlashtiruvchi modda boʻlgan energetik va tetiklashtiruvchi ichimliklar uchun progressiv soliq stavkalari joriy etilishini aytdi. Yaʼni ichimlik tarkibidagi shakar miqdori oshgani sari koʻproq soliq toʻlashga oʻtiladi. Agar 100 ml ichimlikda 5 grammgacha shakar boʻlsa, 1 litr uchun 500 soʻm (amalda ham shuncha) toʻlanadi. Yangi tartibga koʻra, miqdor 5–10 grammni tashkil etsa, har litrga 515 soʻmdan, 10 grammdan koʻp shakar uchun litriga 535 soʻmdan soliq toʻlanadi.
Tarkibida shakardan boshqa shirinlashtiruvchi moddalar boʻlgan ichimliklarga 1 litri uchun 500 soʻm, energetik va tetiklashtiruvchi ichimliklarga aksiz soligʻi stavkasi 1 litriga 2 150 soʻm etib belgilandi.
2026-yil 1-apreldan neft mahsulotlarini ishlab chiqarish va yakuniy isteʼmolchilarga sotishda belgilangan aksiz soligʻi stavkasi 7 foizga oshiriladi.
Vazir 2026-yil 1-apreldan isteʼmolga tayyor 1 kilogramm kartoshka chipslari uchun 15 ming soʻm miqdorda aksiz soligʻi joriy etilishini bildirdi. Ushbu aksiz soligʻi kartoshka chipslarini ishlab chiqaruvchi yuridik shaxslar va Oʻzbekiston hududiga tovarlarni olib kiruvchilar tomonidan toʻlanishi belgilandi.
2016-yil 1-yanvardan aylanmadan olinadigan soliq toʻlashdan QQS va foyda soligʻi toʻlashga oʻtayotgan korxonalar 1 yilga foyda soligʻi toʻlashdan ozod qilinadi. Shu bilan birga, ularning buxgalteriya xarajatlarini 6 oy davomida soliq toʻlovlari hisobidan chegirib tashlash tartibi joriy etiladi. Mazkur chegirma oylik buxgalteriya xarajatlari mehnatga haq toʻlashdagi eng kam miqdorning 3,5 baravaridan oshmagan qismiga tegishli.
Kelasi yildan foyda soligʻi boʻyicha har oy boʻnak toʻlovlarini toʻlashi lozim boʻlgan tadbirkorlik subyektlari daromadining chegaraviy miqdori 10 mlrd soʻmdan 20 mlrd soʻmgacha oshiriladi.
“Korxonalar oʻz mablagʻlari hisobidan ijtimoiy infratuzilma, yaʼni elektr, gaz, issiqlik taʼminoti, suv taʼminoti, kanalizatsiya va yoʻl qurib, tegishli tarmoq tashkilotlariga bepul bersa, qilgan xarajatlarini foyda soligʻidan chegirish imkoniyati yaratiladi”, dedi Jamshid Qoʻchqorov.
Yanvardan yillik aylanmasi 1 milliard soʻmgacha boʻlgan yakka tartibdagi tadbirkorlar va oʻzini oʻzi band qilganlar uchun aylanmadan olinadigan soliq stavkasi 1 foiz etib belgilandi (amalda 4 foiz). Kelasi yildan qishloq xoʻjaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar tomonidan yetishtirilgan mahsulotlar realizatsiyasi uchun QQS nol stavkasi joriy etiladi. Ularga QQSning salbiy farq summasi uch kun muddatda avtomatik tarzda qaytarib berilishi koʻzda tutilmoqda.

Какие налоговые ставки повысятся в 2026 году?
В следующем году в Узбекистане произойдут изменения по ряду налоговых ставок, а также будут введены новые налоги на отдельные виды продукции. Об этом 18 декабря на заседании Сената сообщил заместитель премьер-министра — министр экономики и финансов Жамшид Кучкаров.
Основные виды налогов
По словам Жамшида Кучкарова, в 2026 году ставки основных налогов останутся без изменений.
«В 2026 году базовая ставка налога на прибыль сохранится на уровне 15%, налог на доходы физических лиц — 12%, социальный налог — 12%. Также не изменятся ставка налога с оборота (4%), налога на добавленную стоимость (12%) и налога на имущество юридических лиц (1,5%)», — отметил заместитель премьер-министра.
Какие налоги повысятся?
В Бюджетном послании на 2026–2028 годы предусмотрено повышение ставок по ряду налогов. В частности, с 1 января 2026 года ставки налога на землю, имущество и пользование водными ресурсами увеличатся на 7%. Также на 7% вырастут фиксированные ставки налога за пользование недрами и минимальные ставки арендной платы, применяемые для налогообложения доходов физических и юридических лиц, сдающих имущество в аренду.
С 1 января 2026 года для субъектов, занимающихся электронной торговлей товарами (работами, услугами), ставка налога на прибыль составит 15% (в настоящее время — 10%), а ставка налога с оборота — 4% (сейчас — 3%).
С 1 апреля 2026 года вводятся прогрессивные налоговые ставки на энергетические и тонизирующие напитки, содержащие сахар или подсластители. Чем выше содержание сахара, тем больше налог. Так, при содержании до 5 граммов сахара на 100 мл напитка ставка составит 500 сумов за литр (как и сейчас). Если содержание сахара — от 5 до 10 граммов, налог составит 515 сумов за литр, при более чем 10 граммах — 535 сумов за литр.
Для напитков, содержащих подсластители, отличные от сахара, ставка составит 500 сумов за литр. Акцизный налог на энергетические и тонизирующие напитки установлен в размере 2 150 сумов за 1 литр.
С 1 апреля 2026 года акцизный налог на производство и реализацию нефтепродуктов конечным потребителям увеличится на 7%.
Также с 1 апреля 2026 года вводится акцизный налог в размере 15 тысяч сумов за 1 килограмм готовых к употреблению картофельных чипсов. Его будут уплачивать юридические лица — производители чипсов, а также импортеры данной продукции.
С 1 января 2026 года предприятия, переходящие с уплаты налога с оборота на уплату НДС и налога на прибыль, освобождаются от налога на прибыль сроком на один год. Кроме того, в течение 6 месяцев им будет разрешено вычитать бухгалтерские расходы за счёт налоговых обязательств. Размер вычета не должен превышать 3,5-кратный размер минимальной заработной платы в месяц.
Со следующего года предельный уровень дохода для предпринимательских субъектов, обязанных ежемесячно уплачивать авансовые платежи по налогу на прибыль, увеличивается с 10 млрд до 20 млрд сумов.
«Если предприятия за счёт собственных средств строят объекты социальной инфраструктуры — электроснабжение, газо- и теплоснабжение, водоснабжение, канализацию и дороги — и безвозмездно передают их профильным организациям, такие расходы можно будет вычесть из налога на прибыль», — отметил Жамшид Кучкаров.
С января 2026 года для индивидуальных предпринимателей и самозанятых с годовым оборотом до 1 млрд сумов ставка налога с оборота устанавливается в размере 1% (в настоящее время — 4%).
Кроме того, со следующего года для реализации сельскохозяйственной продукции собственного производства вводится нулевая ставка НДС. Отрицательная разница по НДС будет возвращаться производителям автоматически в течение трёх дней.