Markaziy Osiyo mamlakatlari mustaqillikka erishgach, ularning barchasida ilk prezidentlar davlatni odatiy hisoblab bo‘lmas darajada ko‘p muddat davomida boshqarib kelgan. Ushbu maqolada ularni ketma-ketlik asosida birma-bir ko‘rib chiqamiz.
Imomali Rahmon — 30 yil 3 oy
Imomali Rahmon — 1952-yilning 5-oktyabrida tug‘ilgan. 1994-yilning 16-noyabridan buyon Tojikiston Respublikasi Prezidenti hisoblanadi. 1992-yil 27-noyabrda fuqarolar urushi boshlangan vaqt (1992-1997-yillar) Tojikistonda prezidentlik lavozimi bekor qilingandan so‘ng, u bir tomondan kommunistlar va neo-kommunistlar, ikkinchi tomondan esa islom, millatchi va tojik liberal kuchlari o‘rtasida murosa nomzodi sifatida Tojikiston Respublikasi Oliy Kengashining raisi bo‘ladi. U bu lavozimda 1994-yil 16-noyabrgacha, Tojikiston prezidenti lavozimi tiklangunga qadar qoladi. U besh marta (1994, 1999, 2006, 2013 va 2020) prezidentlik saylovlarida g‘alaba qozongan, shuningdek, 1999 va 2003-yillardagi umumxalq konstitutsiyaviy referendumlari natijalariga ko‘ra o‘z vakolatlarini kengaytirgan. 2016-yil 22-may kuni bo‘lib o‘tgan so‘nggi umumxalq konstitutsiyaviy referendumida, Tojikiston prezidenti lavozimiga bir shaxsning qayta saylanishiga doir cheklovlarni olib tashlash va prezidentlikka da’vogarlar uchun yosh chegarasini 35 yoshdan 30 yoshga tushirishga qaratilgan tuzatishlar qabul qilingan. Siyosiy ekspertlar prezidentning davrini Tojikistonda shaxsga sig‘inish, siyosiy raqiblarni repressiya qilish, inson huquqlarining jiddiy buzilishi, erkin va adolatsiz saylovlar, keng tarqalgan korrupsiya va qarindosh-urug‘chilik bilan tavsiflangan avtoritar rejim hukmronlik qilgani bilan tavsiflaydi. Imomali Rahmon hamon mamlakat prezidenti sifatida o‘z faoliyatini davom ettirmoqda.
Nursultan Nazarboyev — 27 yil 3 oy
Nursultan Nazarboyev — 1940-yilning 6-iyulida tug‘ilgan. U Qozog‘iston Respublikasining birinchi Prezidenti hisoblanadi. Nazarboyev 1991-yilning 16-dekabridan 2019-yilning 20-martigacha bo‘lgan muddatda “taxtda” bo‘lgan. U ham xuddi Imomali Rahmon kabi 5 marta, 1991, 1999, 2005, 2011 va 2015-yillarda davlat rahbari etib saylangan. Siyosiy tahlilchilar Nazarboyev hukmronligi davrida Qozog‘iston avtoritar rejimga yaqinlashganini ko‘p bor ta’kidlashgan. 2010-yildan boshlab u Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti — Elbasi (Millat yetakchisi) rasmiy unvoniga ega bo‘ladi va 2023-yilga kelib, Qozog‘iston Respublikasi parlamentining yig‘ilishidan so‘ng undan mahrum bo‘ladi.
Islom Karimov — 24 yil 8 oy
Islom Karimov — 1938-yilning 30-yanvarida tug‘ilgan. O‘zbekistonning birinchi prezidenti 1991-yilning 29-dekabrida bo‘lib o‘tgan prezidentlik saylovida 86% ovoz bilan g‘alaba qozonadi va umrining oxiriga qadar mamlakatni boshqaradi. Karimovning birinchi prezidentlik muddati mintaqaning qolgan mamlakatlarida bo‘lgani kabi referendum yo‘li bilan 2000-yilgacha uzaytiriladi. U 2000, 2007 va 2015-yillardagi saylovlarning har birida 90 foizdan ortiq ovoz olib, qayta saylanadi. U 25 yil davomida mamlakat prezidenti maqomini o‘zida saqlagan. Xorijlik ekspertlar Islom Karimov davriga nisbatan ham yuqoridagi kabi fikrlarni bayon qilgan.
Saparmurat Niyozov — 15 yil 2 oy
Saparmurat Niyozov — 1940-yilning 19-fevralida tug‘ilgan. U 1991-yilda Sovet Ittifoqidan mustaqillikka erishgan Turkmanistonni 15 yil davomida prezident sifatida boshqargan. Yuqoridagilardan farqli, 1999-yilda Turkmaniston Assambleyasi Niyozovni umrbod prezident deb e’lon qiladi. U o‘z davrining dunyodagi eng totalitar, despotik va repressiv diktatorlardan biri deya tan olingan. 2006-yil 21-dekabr kuni tushdan keyin Turkmaniston davlat televideniyesi prezident Saparmurod Niyozov mahalliy vaqt bilan soat 01:10 atrofida o‘z qarorgohida, 66 yoshida, to‘satdan yurak xurujidan vafot etganini e’lon qilgan. Xorijiy xabarlarda, Niyozov ortiqcha vazn va spirtli ichimliklarni haddan tashqari ko‘p iste’mol qilish tufayli yurak ishemik kasalligi va buyrak yetishmovchiligidan aziyat chekkanligi haqida yozgan.
Gurbanguli Berdimuhammedov — 15 yil 3 oy
Gurbanguli Berdimuhammedov — 1957-yilning 29-iyunida tug‘ilgan. U Turkmanistonning 2-prezidenti hisoblanadi. Berdimuhammedov 2006-yildan 2022-yilga qadar mamlakatni boshqargan. 2006-yil dekabr oyidagi Niyozov vafotidan keyin Turkmaniston Davlat xavfsizlik kengashi Berdimuhamedovni prezident vazifasini bajaruvchi etib tayinlaydi. Turkmaniston Konstitutsiyasining 60-moddasida prezident vazifasini bajaruvchi “prezidentlikka saylanishi mumkin emas”, deb belgilagani Berdimuhamedovning 2007-yilgi prezidentlik saylovlarida ishtirok etishini taqiqlab qo‘yadi. Biroq 2006-yil 24-dekabrda Xalq Kengashi ushbu qoidani olib tashlash uchun ovoz beradi va u Turkmaniston Demokratik partiyasining barcha a’zolari bo‘lgan oltita nomzoddan biri sifatida saylanish huquqiga ega bo‘ladi. Berdimuhamedov 2022-yil 19-martda prezidentlik lavozimini tark etadi va uning o‘rniga o‘g‘li Serdar keladi. Bu Turkmanistonni zamonaviy davrda sulolaviy tizim tomonidan boshqariladigan birinchi Markaziy Osiyo davlatiga aylantirdi. 2017-yil fevral oyida u Turkmaniston Prezidenti etib uchinchi 7 yillik muddatga qayta saylanadi. Berdimuhamedov o‘zidan oldingi prezident kabi avtoritar rejimni boshqargan. Huquq tashkilotlari Berdimuhamedov davridagi Turkmanistonni dunyodagi eng repressiv mamlakatlardan biri deb ta’riflab, Berdimuhamedov, uning qarindoshlari va sheriklarini jamiyat hayotining barcha jabhalarida cheksiz hokimiyatga egalik qilishda ayblagan.
Askar Akayev — 13 yil 5 oy
Askar Akayev — 1944-yilning 10-noyabrida tug‘ilgan. Akayev 1991-yil 12-oktyabrda Qirg‘iziston Respublikasining prezidenti etib saylangan. U 1995-yil 24-dekabr va 2000-yil 29-oktyabrda saylov byulletenlarini soxtalashtirilganlikda ayblanib, ikki marta qayta saylangan. 2005-yil 24-martda namoyishchilar Bishkekning markaziy maydonidagi prezident qarorgohiga bostirib kirib, muxolifatning yirik mitingi chog‘ida tartibsizlik politsiyasi bilan to‘qnashib, davlat hokimiyati qarorgohini egallab oladilar. Muxolifat tarafdorlari Akayevning iste’foga chiqishini talab qilish uchun janubdagi muhim shahar va qishloqlar ustidan nazoratni qo‘lga kiritadi. O‘sha kuni Akayev oilasi bilan mamlakatni tark etib, avval Qozog‘istonga, so‘ngra Rossiyaga qochib ketgani xabar qilingan. Rossiya prezidenti Vladimir Putin Akayevni Rossiyada qolishni taklif qiladi. U ketishidan oldin muxolifat yetakchilariga iste’foga chiqish haqida ariza bergani haqida dastlabki xabarlar tarqalgan, biroq uning rasmiy iste’fosi shu yilning 4-apreliga to‘g‘ri kelgan. Qirg‘iziston parlamenti 2005-yil 11-aprelda uning va uning oila a’zolarini avvalgi parlament tomonidan unga berilgan maxsus imtiyozlardan mahrum qilib, iste’foni qabul qiladi. Shuningdek, u “Qirg‘izistonning birinchi prezidenti” unvonidan ham rasman mahrum qilingan.

Топ-6: Президенты Центральной Азии с самым долгим сроком правления
После обретения независимости странами Центральной Азии все первые президенты этих стран  управляли государством необычно долго. В этой статье мы рассмотрим их по порядку, один за другим.
Эмомали Рахмон — 30 лет 3 месяца
Эмомали Рахмон родился 5 октября 1952 года. С 16 ноября 1994 года он является Президентом Республики Таджикистан.
После начала гражданской войны (1992–1997) 27 ноября 1992 года в Таджикистане была упразднена должность президента. В этот период Рахмон, будучи компромиссной фигурой между коммунистами и неокоммунистами, с одной стороны, и исламскими, националистическими и либеральными таджикскими силами, с другой стороны, стал председателем Верховного Совета Республики Таджикистан. Он занимал этот пост до 16 ноября 1994 года, когда была восстановлена должность президента.
Рахмон одержал победу на президентских выборах пять раз (в 1994, 1999, 2006, 2013 и 2020 годах), а также расширил свои полномочия в результате всенародных конституционных референдумов 1999 и 2003 годов. На последнем конституционном референдуме, состоявшемся 22 мая 2016 года, были приняты поправки, отменяющие ограничения на повторное избрание одного и того же лица на пост президента, а также снижающие возрастной ценз для кандидатов в президенты с 35 до 30 лет.
Политические эксперты характеризуют его правление как авторитарный режим, в котором доминируют культ личности, репрессии против политических оппонентов, серьезные нарушения прав человека, несвободные и несправедливые выборы, широко распространенная коррупция и клановость. Эмомали Рахмон продолжает занимать пост президента Таджикистана.
Нурсултан Назарбаев — 27 лет 3 месяца
Нурсултан Назарбаев родился 6 июля 1940 года. Он является первым Президентом Республики Казахстан. Назарбаев находился у власти с 16 декабря 1991 года по 20 марта 2019 года.
Так же, как и Эмомали Рахмон, он пять раз выигрывал президентские выборы — в 1991, 1999, 2005, 2011 и 2015 годах. Политические аналитики неоднократно отмечали, что за время его правления Казахстан приблизился к авторитарному режиму.
С 2010 года Назарбаев имел официальный титул Первого Президента Республики Казахстан — Елбасы (Лидер нации), однако в 2023 году, после заседания парламента Казахстана, он был лишен этого статуса.
Ислам Каримов — 24 года 8 месяцев
Ислам Каримов родился 30 января 1938 года. Первый президент Узбекистана одержал победу на президентских выборах 29 декабря 1991 года, набрав 86% голосов, и управлял страной до конца своей жизни.
Как и в других странах региона, первый президентский срок Каримова был продлен путем референдума до 2000 года. В последующие годы он переизбирался на выборах 2000, 2007 и 2015 годов, каждый раз набирая более 90% голосов. В общей сложности он оставался президентом страны в течение 25 лет. Зарубежные эксперты высказывали схожие оценки в отношении периода правления Ислама Каримова.
Сапармурат Ниязов — 15 лет 2 месяца
Picture background
Сапармурат Ниязов родился 19 февраля 1940 года. Он был президентом Туркменистана в течение 15 лет после того, как страна стала независимой в 1991 году. В отличие от других лидеров, в 1999 году Туркменистанская Ассамблея объявила Ниязова президентом пожизненно. Он стал одним из самых тоталитарных, деспотичных и репрессивных диктаторов своего времени. 21 декабря 2006 года в обеденное время государственное телевидение Туркменистана объявило, что Сапармурат Ниязов скончался от сердечного приступа в своем резиденции в возрасте 66 лет. В зарубежных новостях сообщалось, что Ниязов страдал от ишемической болезни сердца и почечной недостаточности, вызванных избыточным весом и чрезмерным употреблением алкоголя.
Гурбангулы Бердымухамедов — 15 лет 3 месяца
Гурбангулы Бердымухамедов родился 29 июня 1957 года. Он стал вторым президентом Туркменистана. Бердымухамедов руководил страной с 2006 по 2022 год. После смерти Ниязова в декабре 2006 года Государственный совет безопасности Туркменистана назначил его исполняющим обязанности президента. Согласно статье 60 Конституции Туркменистана, исполняющий обязанности президента не может баллотироваться на пост президента, что запрещало Бердымухамедову участвовать в выборах 2007 года. Однако 24 декабря 2006 года Халк Маслахаты проголосовал за отмену этого правила, и Бердымухамедов получил право участвовать в выборах как кандидат от Туркменистана Демократической партии. 19 марта 2022 года он покинул пост президента, передав его своему сыну Сердару, что сделало Туркменистан первым государством Центральной Азии, управляемым династической системой в современную эпоху. В феврале 2017 года Бердымухамедов был вновь избран президентом на третий срок. Как и его предшественник, он управлял страной авторитарно. Правозащитные организации описывали Туркменистан под его руководством как одно из самых репрессивных государств, обвиняя Бердымухамедова, его семью и соратников в беспрецедентной концентрации власти в руках одной группы в разных сферах общества.
Аскар Акаев — 13 лет 5 месяцев
Аскар Акаев родился 10 ноября 1944 года. Он был избран президентом Кыргызской Республики 12 октября 1991 года. Он дважды был переизбран в 1995 году 24 декабря и 29 октября 2000 года, однако оба раза выборы были обвинены в фальсификациях.
24 марта 2005 года демонстранты захватили президентскую резиденцию в центре Бишкека, и в ходе массовых протестов противников власти, столкнувшихся с полицией, они взяли под контроль здания государственной власти. Сторонники оппозиции захватили ключевые города и села на юге страны, требуя отставки Акаева. В тот же день он покинул страну, сначала отправившись в Казахстан, а затем в Россию. Президент России Владимир Путин предложил Акаеву остаться в России. До своего ухода Акаев направил в оппозицию письмо с просьбой об отставке, однако его официальная отставка состоялась 4 апреля того же года. 11 апреля 2005 года парламент Киргизстана лишил его и членов его семьи ранее предоставленных привилегий и официально принял его отставку. Также он был лишен титула «Первый президент Кыргызстана».