Odamlar nega oʻz uylarini tark etmoqda? Urush va mojarolar keltirib chiqarayotgan global migratsiya inqirozi
urush migratsiyasi
Davlatlar oʻrtasidagi yoki hukumat va fuqarolar oʻrtasidagi nizoli vaziyatlar tobora keskinlashib bormoqda. Bu nafaqat siyosat va iqtisodiyotga, balki aholining tinch va osuda hayotiga jiddiy xavf solmoqda. Ushbu tahliliy materialda soʻnggi vaqtlarda davom etayotgan qonli mojarolarning global migratsiyaga qanday taʼsir oʻtkazayotgani koʻrib chiqiladi.
Myanma: Roxinja inqirozi va gumanitar falokat
1948-yilda Buyuk Britaniya mustamlakachiligidan mustaqillikka erishganidan beri Myanma oʻzining koʻp millatli jamiyatini boshqarishda jiddiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. 1962-yilgi davlat toʻntarishidan soʻng, mamlakat nazoratini harbiy xunta oʻz qoʻliga oldi va kengroq muxtoriyat talab qilayotgan etnik guruhlar bilan doimiy mojarolarga kirishdi. AQSH Tashqi Aloqalar Kengashining xabar berishicha, 2021-yilgi harbiy toʻntarishdan soʻng boshlangan fuqarolar urushi 2026-yilga kelib mamlakatni misli koʻrilmagan gumanitar falokat yoqasiga olib keldi.
Mamlakatdagi vaziyat qanchalik ogʻirligini quyidagi raqamlar orqali koʻrish mumkin:
• Bugungi kunda mamlakat aholisining qariyb 45 foizi, yaʼni 16 milliondan ortiq inson hayotiy zaruriy yordamga muhtoj boʻlib qolgan.
• Davomli harbiy harakatlar va aviazarbalar natijasida 3,7 milliondan ortiq inson oʻz uy-joyini tashlab, mamlakat ichkarisida qochqinga aylandi.
• Qurbon boʻlganlarning umumiy soni 89 000 dan oshdi.
Mojaroning eng ogʻir qurbonlari roxinjalardir. Roxinjalar – Myanmada asrlar davomida yashab kelgan musulmon etnik ozchilik guruhidir. 1982-yildan beri davlat ularga fuqarolik berishni rad etib kelmoqda va bu ularni dunyodagi eng yirik fuqaroligi boʻlmagan (stateless) aholiga aylantirdi. Fuqaroligi boʻlmagan aholi sifatida roxinja oilalari asosiy huquqlar va himoyadan mahrum etilgan hamda zoʻravonlik va kamsitishlar oldida oʻta himoyasiz qolmoqda. Bu holat ularni Bangladesh lagerlariga koʻchib oʻtishga majbur qilmoqda.
Hozirda 1,3 millionga yaqin roxinja qochqinlari Bangladeshdagi Coxʼs Bazaar lagerlarida oʻta ogʻir sharoitda yashamoqda. Bangladesh hukumati lagerlarni zich simlar bilan oʻragan va nazorat punktlari qochqinlarning tashqariga chiqishini qatʼiy taqiqlaydi. Lagerlardagilarning yarmidan koʻpi 18 yoshga toʻlmagan yoshlardir. Bangladeshdagi roxinja oilalarining 95 foizi gumanitar koʻmakka bogʻlanib qolgan. Chorasizlikdan roxinja qochqinlari Indoneziya va Malayziyaga boradigan dunyodagi eng xavfli dengiz yoʻllarida oʻz hayotlarini xavf ostiga qoʻymoqdalar.
Sudan fuqarolik urushi: Dunyo eʼtiboridan chetdagi qirgʻin
Unutilgan va beparvo qoldirilgan Sudan fuqarolik urushi dunyodagi eng katta va eng tez oʻsayotgan qochqinlik muammosini yaratdi, biroq bu inqiroz dunyodagi boshqa mojaro va ziddiyatlar soyasida qolib ketdi. Urush 2023-yil aprel oyida Sudan Qurolli Kuchlari (SAF) va Tezkor koʻmakchi kuchlar (RSF) oʻrtasidagi hokimiyat kurashidan avj oldi.
Migrationpolicy.org saytining xabar berishicha, inqiroz koʻlami ulkan:
• 2024-yil iyun oyiga kelib zoʻravonliklar oqibatida taxminan 150 000 nafar inson qurbon boʻldi.
• 2025-yil iyul holatiga koʻra, qariyb 12 million kishi uylarini tark etishga majbur boʻldi.
• Shundan 7,7 millioni ichki koʻchirilgan shaxslar boʻlib, ularning yarmidan koʻprogʻini bolalar tashkil qiladi.
• Taxminan 4,1 million koʻchirilgan shaxs himoya izlab Sudandan chiqib ketgan.
Qonli toʻqnashuvlar bilan birga kasallik va ocharchilik mamlakatni xarob qilmoqda. Darhaqiqat, toʻqnashuvlardan koʻra koʻproq odamlar ochlik va kasalliklardan vafot etayotgani taxmin qilinmoqda. Sudanning Shifokorlar Uyushmasi urush boshlanganidan 2025-yil yanvargacha oziq-ovqat yetishmovchiligi oqibatida 522 000 dan ortiq chaqaloq vafot etganini maʼlum qildi. 2025-yil fevral oyiga kelib, Sudanning 11 ga yaqin shtatlarida xolera, dengue, malariya, qizamiq va difteriya epidemiyalari yuzaga keldi. Hududlardagi 80 foiz shifoxonalarning ishlamasligi sababli surunkali kasalligi boʻlgan bemorlar parvarish yetishmasligidan vafot etmoqda.
BMTning faktlarni aniqlash missiyasi har ikki tomon ham fuqarolarga qarshi hujumlar, zoʻrlash, qiynoqlar va sudsiz qotilliklar kabi xalqaro jinoyatlarni sodir etganini aniqladi. AQSh hukumati RSFni Darfurdagi etnik guruhlarga qarshi genotsidda, SAFni esa kimyoviy qurollardan foydalanganlikda aybladi. Bu kabi xavflar sudanliklarni qoʻshni mamlakatlarga qochoq sifatida chiqib ketishga majbur qilmoqda. Ammo qoʻshni davlatlarning iqtisodiy holati yaxshi emasligi sababli qochqinlarni qabul qilish qiyinlashmoqda, bu esa oʻz navbatida Afrikadagi migratsiya bosimini kuchaytirib, Yevropaga yangi migratsion yoʻnalishlarning ochilishiga sabab boʻlmoqda.
Falastin migratsiya inqirozi: Gʻazo va Gʻarbiy Sohildagi halokat
Yaqin Sharqdagi vaziyat ham misli koʻrilmagan inqirozni boshdan kechirmoqda. BMTning Gumanitar Ishlarni Muvofiqlashtirish Ofisi (OCHA)ning Gʻazo Sogʻliqni Saqlash vazirligi statistikasiga tayangan holda bergan maʼlumotlariga koʻra, 2023-yil 7-oktyabrdan beri 69 000 dan ortiq falastinlik halok boʻldi va 170 000 dan ortiq kishi jarohatlandi.
• Ikki yildan ortiq davom etgan mojarolar ikki milliondan ortiq falastinlikni (jumladan ularning yarmini bolalar tashkil qiladi) yetarli miqdorda suv, oziq-ovqat yoki tibbiy yordam olish imkoniyatidan mahrum qildi.
• Ocharchilik sharoitlari Gʻazoda hanuzgacha oʻlimli haqiqat boʻlib qolmoqda.
• BMT maʼlumotlariga koʻra, 7-oktyabrdan keyingi ikki yil ichida bosib olingan Gʻarbiy Sohilda Isroil kuchlari va qurollangan aholiga joylashgan yahudiylar 1 000 dan ortiq falastinlikni oʻldirgan va 10 000 dan ortiq kishini jarohatlagan.
• Gʻarbiy Sohilda aholiga joylashgan yahudiylar falastinliklarga deyarli 3 000 marta hujum qilgan.
Bugungi kunda butun dunyo boʻylab 7 milliondan ortiq falastinlik qochqinlar bor. Roʻyxatga olingan Falastin qochqinlarining deyarli uchdan bir qismi, yaʼni 1,5 milliondan ortiq kishi Iordaniya, Livan, Suriya Arab Respublikasi, Gʻazo sektori va Gʻarbiy Sohildagi 58 ta tan olingan qochqinlar lagerlarida yashaydi. Qochqinlikning asosiy qurbonlari yana oʻsha urushda eng zaif boʻlgan qatlam — bolalardir. Yozuvchi Nadejda Kerkova taʼriflaganidek, Falastinlik yosh bolalar “shafqatsiz dunyoning kameralari va obyektivlariga qarab kulishadi. Zero, ular adolat oʻzlari tomonida, dunyo esa aldayotganini bilishadi”.

Почему люди покидают свои дома? Глобальный миграционный кризис, вызванный войнами и конфликтами
Конфликты между государствами или между властями и населением становятся всё более острыми. Это представляет серьёзную угрозу не только для политики и экономики, но и для мирной жизни людей. В данном аналитическом материале рассматривается, как продолжающиеся в последнее время кровопролитные конфликты влияют на глобальную миграцию.
Мьянма: кризис рохинджа и гуманитарная катастрофа
С момента обретения независимости от Великобритании в 1948 году Мьянма сталкивается с серьёзными трудностями в управлении многонациональным обществом. После военного переворота 1962 года власть в стране перешла к военной хунте, которая вступила в затяжные конфликты с этническими группами, требующими большей автономии. По данным Совета по международным отношениям США, гражданская война, начавшаяся после военного переворота 2021 года, к 2026 году привела страну на грань беспрецедентной гуманитарной катастрофы.
Масштабы кризиса можно оценить по следующим данным:
Сегодня около 45% населения страны, то есть более 16 миллионов человек, нуждаются в жизненно важной помощи.
В результате продолжающихся боевых действий и авиаударов более 3,7 миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома и стали внутренне перемещёнными лицами.
Общее число погибших превысило 89 000 человек.
Наиболее тяжёлые последствия конфликта испытывают рохинджа — мусульманское этническое меньшинство, проживающее в Мьянме на протяжении веков. С 1982 года государство отказывает им в гражданстве, что сделало их одной из крупнейших групп лиц без гражданства в мире. Лишённые гражданства, рохинджа не имеют базовых прав и защиты, оставаясь крайне уязвимыми перед насилием и дискриминацией. Это вынуждает их искать убежище в лагерях Бангладеш.
В настоящее время около 1,3 миллиона рохинджа проживают в лагерях Кокс-Базар в Бангладеш в крайне тяжёлых условиях. Лагеря окружены колючей проволокой, а контрольные пункты строго ограничивают передвижение беженцев. Более половины жителей лагерей — дети младше 18 лет. Около 95% семей рохинджа зависят от гуманитарной помощи. От безысходности многие из них рискуют жизнью, отправляясь по одним из самых опасных морских маршрутов в Индонезию и Малайзию.
Гражданская война в Судане: забытая трагедия
Гражданская война в Судане, оставшаяся вне внимания мировой общественности, стала причиной крупнейшего и самого быстрорастущего кризиса беженцев в мире. Конфликт вспыхнул в апреле 2023 года в результате борьбы за власть между Вооружёнными силами Судана (SAF) и Силами быстрого реагирования (RSF).
По данным Migrationpolicy.org, масштабы кризиса колоссальны:
• К июню 2024 года в результате насилия погибли около 150 000 человек.
• По состоянию на июль 2025 года почти 12 миллионов человек были вынуждены покинуть свои дома.
• Из них 7,7 миллиона — внутренне перемещённые лица, более половины которых составляют дети.
• Около 4,1 миллиона человек покинули страну в поисках защиты.
Помимо боевых действий страну разрушают болезни и голод. Предполагается, что от голода и заболеваний погибает больше людей, чем от самих столкновений. Суданская ассоциация врачей сообщила, что с начала войны до января 2025 года более 522 000 младенцев умерли от недоедания. К февралю 2025 года в 11 штатах Судана были зафиксированы вспышки холеры, денге, малярии, кори и дифтерии. Около 80% больниц не функционируют, и пациенты с хроническими заболеваниями умирают из-за отсутствия медицинской помощи.
Миссия ООН по установлению фактов выявила, что обе стороны конфликта совершали международные преступления, включая нападения на гражданских, изнасилования, пытки и внесудебные казни. Правительство США обвинило RSF в геноциде против этнических групп в Дарфуре, а SAF — в применении химического оружия. Эти угрозы вынуждают суданцев бежать в соседние страны, однако их ограниченные экономические возможности затрудняют приём беженцев. Это усиливает миграционное давление в Африке и способствует формированию новых маршрутов миграции в Европу.
Палестинский миграционный кризис: трагедия Газы и Западного берега
Ситуация на Ближнем Востоке также достигла беспрецедентного уровня кризиса. По данным Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (OCHA), с 7 октября 2023 года погибло более 69 000 палестинцев, а свыше 170 000 получили ранения.
Более двух лет продолжающегося конфликта лишили более двух миллионов палестинцев (половина из которых — дети) доступа к достаточному количеству воды, продовольствия и медицинской помощи.
Голод в Газе остаётся суровой реальностью.
По данным ООН, за два года после 7 октября на оккупированном Западном берегу израильские силы и вооружённые поселенцы убили более 1 000 палестинцев и ранили свыше 10 000 человек.
Поселенцы совершили почти 3 000 нападений на палестинцев.
Сегодня в мире насчитывается более 7 миллионов палестинских беженцев. Около трети из них — более 1,5 миллиона человек — проживают в 58 официально признанных лагерях беженцев в Иордании, Ливане, Сирии, секторе Газа и на Западном берегу. Главными жертвами остаются самые уязвимые — дети. Как отмечает писательница Надежда Керкова, палестинские дети «улыбаются в объективы жестокого мира, зная, что правда на их стороне, а мир их обманывает».