Har bir dasturxondagi pinhona tahdid: Sifatsiz mahsulotlar har yili 1,5 million kishining umriga zomin bo‘lmoqda
Ovqatdan zaharlanish
Butunjahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko‘ra, xavfsizlik talablariga javob bermaydigan oziq-ovqat mahsulotlari tufayli dunyo bo‘ylab har yili qariyb 866 million kishi kasallikka chalinadi va 1,5 millionga yaqin odam hayotdan ko‘z yumadi. Yangi tadqiqotlar shuni ko‘rsatmoqdaki, inson salomatligiga faqatgina bakteriya va viruslar emas, balki sezdirmasdan taomga qo‘shilib, o‘limga olib keluvchi og‘ir metallar ham jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Eng katta xavf ostida — bolalar
Besh yoshgacha bo‘lgan bolalar aholining eng himoyasiz qatlami bo‘lib qolmoqda. Ular sayyoramiz aholisining bor-yo‘g‘i 9 foizini tashkil etsa-da, oziq-ovqatdan zaharlanish bilan bog‘liq barcha xastaliklarning deyarli uchdan biri aynan kichkintoylar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Ayniqsa, og‘ir kechganda o‘limga olib kelishi mumkin bo‘lgan diareya (ichketish) infeksiyalari g‘oyat xavflidir. Bundan tashqari, mahsulotlar tarkibidagi zaharli moddalar bola miyasining rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, umrbod nevrologik va kognitiv (aqliy) nuqsonlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Bakteriyalar, viruslar va parazitlar
BSST hisob-kitoblariga ko‘ra, 2021-yilda qariyb 860 million kasallanish holatiga biologik ifloslantiruvchilar — bakteriyalar, viruslar va parazitlar sabab bo‘lgan.
Ko‘p hollarda mahsulotlarni ishlab chiqarish, saqlash va tashish paytida sanitariya me’yorlarining buzilishi kasallik yuqishiga zamin yaratadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, oziq-ovqat xavfsizligi standartlariga rioya qilish, toza ichimlik suvi hamda sifatli tibbiy yordamdan foydalanish imkoniyati mavjud bo‘lsa, bunday holatlarning salmoqli qismini oldini olish mumkin.
Og‘ir metallarning qatliom xavfi
Eng ko‘p o‘lim holatlari aynan kimyoviy ifloslantiruvchilar bilan bog‘liq.
BSST ilk bor oziq-ovqat orqali organizmga og‘ir metallar tushishi oqibatida kelib chiqadigan kasalliklar ko‘lamini baholadi. Tashkilot ma’lumotlariga ko‘ra, anorganik mishyak (asbob) va qo‘rg‘oshin ta’sirida har yili bir milliondan ortiq odam vafot etishi mumkin.
Faqatgina 2021-yilning o‘zida sifatsiz oziq-ovqat tufayli yuz bergan o‘lim holatlarining 73 foiziga kimyoviy moddalar sabab bo‘lgan. Buning asosiy qismi anorganik mishyak (42 foiz) va qo‘rg‘oshin (31 foiz) hissasiga to‘g‘ri keldi.
Ushbu moddalar yurak-qon tomir, onkologik (saraton) kasalliklari hamda aqliy rivojlanishdan ortda qolish xavfini keskin oshiradi.
Zarar yuzlab milliard dollarni tashkil etmoqda
Xavfsiz bo‘lmagan oziq-ovqat muammosi nafaqat aholi salomatligiga, balki jahon iqtisodiyotiga ham jiddiy zarba bermoqda.
Tadqiqotga ko‘ra, birgina 2021-yilning o‘zida oziq-ovqatdan zaharlanish oqibatida mehnat unumdorligining yo‘qolishi tufayli qariyb 310 milliard dollar zarar ko‘rilgan. Turli mamlakatlardagi yashash qiymati farqini inobatga olib qayta hisoblanganda esa, bu zarar miqdori naqd 647 milliard dollarga yetadi.
Bu muammo O‘zbekiston uchun nega dolzarb?
O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligi masalasi 2025-yil sentyabr oyida Toshkent viloyatidagi davlat bog‘chalari tarbiyalanuvchilarining ommaviy zaharlanishi ortidan qo‘zg‘atilgan jinoiy ish sababli jamoatchilik orasida keng aks sado berdi.
Oliy sud ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur ish jinoyat ishlari bo‘yicha Bo‘ka tuman sudi ish yurituviga kelib tushgan. Sud qarshisida 11 kishi — “Shark Milk Product” kompaniyasi rahbarlari, texnologlari va xodimlari, shuningdek, maktabgacha ta’lim muassasalariga oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berish bilan shug‘ullangan to‘rtta autsorsing kompaniyasi direktorlari javob beradi.
Tergov jarayonlari Toshkent viloyatining beshta tumani — Pskent, Oqqo‘rg‘on, Bo‘ka, Quyi Chirchiq va Bekobod tumanlaridagi 123 ta davlat bog‘chasiga taom yetkazib berish tizimini qamrab olgan.
Tergov talqiniga ko‘ra, sut mahsulotlarini ishlab chiqarish, saqlash va yetkazib berish jarayonida sanitariya me’yorlari hamda shartnoma shartlari, jumladan, harorat rejimiga rioya qilgan holda tashish talablari buzilgan. Mahsulotlar, xususan, sut mahsulotlari (jumladan, qatiq va boshqa nordon sut mahsulotlari) belgilangan xavfsizlik qoidalariga zid ravishda yetkazib berilgan bo‘lishi mumkin.
Ko‘rilgan zarar ko‘lami juda katta: shifoxonalarga oziq-ovqatdan zaharlanish belgilari bilan jami 1922 nafar bola murojaat qilgan. Kasallik avj olgan pallada o‘nlab bolalar shifoxonalarga yotqizilgan, qolganlari esa ambulatoriya sharoitida shifokorlar nazoratida bo‘lgan.
Mazkur ish doirasida xavfsizlik talablariga javob bermaydigan mahsulotlarni ishlab chiqarish va o‘tkazish, shuningdek, sanitariya qonunchiligini buzish moddalari bo‘yicha ayblovlar qo‘yilgan. 10 nafar ayblanuvchiga nisbatan qamoqqa olish, bir nafariga esa uy qamog‘i ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Ushbu voqea so‘nggi yillarda mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi eng yirik tergovlardan biriga aylandi va davlat ta’minoti tizimidagi mahsulotlar sifatini nazorat qilish masalasiga yana bir bor jiddiy e’tibor qaratish lozimligini ko‘rsatdi.
Iqlim o‘zgarishi vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda
BSST iqlim o‘zgarishi, atrof-muhitning ifloslanishi, ta’minot zanjirining globallashuvi hamda mikroorganizmlarning antibiotiklarga chidamliligi ortishi oziq-ovqat orqali kasallik yuqish xavfini tobora oshirayotganidan ogohlantirmoqda.
Ekspertlar hukumatlarni oziq-ovqat zanjirining barcha bosqichlarida — qishloq xo‘jaligi va qayta ishlashdan tortib, mahsulotlarni tashish va saqlashgacha bo‘lgan jarayonda nazoratni kuchaytirishga chaqirmoqda.

Невидимая угроза на каждом столе: почему некачественные продукты ежегодно убивают 1,5 миллиона человек
По данным Всемирной организации здравоохранения, небезопасные продукты питания ежегодно становятся причиной около 866 миллионов случаев заболеваний и почти 1,5 миллиона смертей по всему миру. Новое исследование показывает, что опасность представляют не только бактерии и вирусы, но и тяжелые металлы, которые могут незаметно попадать в пищу и вызывать смертельно опасные заболевания.
Дети оказались главной группой риска
Наиболее уязвимой категорией населения остаются дети младше пяти лет. Несмотря на то что они составляют лишь 9 процентов населения планеты, на них приходится почти треть всех заболеваний пищевого происхождения.
Особенно опасными считаются диарейные инфекции, которые в тяжелых случаях могут приводить к летальному исходу. Кроме того, содержащиеся в продуктах токсичные вещества способны негативно влиять на развитие мозга ребенка, вызывая пожизненные неврологические и когнитивные нарушения.
Бактерии, вирусы и паразиты
По оценкам ВОЗ, в 2021 году около 860 миллионов случаев заболеваний были вызваны биологическими загрязнителями — бактериями, вирусами и паразитами.
Причиной заражения зачастую становятся нарушения санитарных норм при производстве, хранении и транспортировке продуктов. Эксперты отмечают, что значительную часть подобных случаев можно предотвратить благодаря соблюдению стандартов безопасности пищевой продукции, доступу к чистой воде и качественной медицинской помощи.
Смертельная опасность тяжелых металлов
Наибольшее число смертей связано именно с химическими загрязнителями.
Впервые ВОЗ оценила масштабы заболеваний, вызванных попаданием тяжелых металлов в организм через продукты питания. По данным организации, воздействие неорганического мышьяка и свинца может быть связано более чем с одним миллионом смертей ежегодно.
Только в 2021 году химические вещества стали причиной 73 процентов всех смертей, связанных с загрязненными продуктами питания. Основная доля пришлась на неорганический мышьяк (42 процента) и свинец (31 процент).
Эти вещества способны повышать риск сердечно-сосудистых заболеваний, онкологии и нарушений интеллектуального развития.
Ущерб исчисляется сотнями миллиардов долларов
Проблема небезопасных продуктов оказывает серьезное влияние не только на здоровье населения, но и на мировую экономику.
Согласно исследованию, только в 2021 году заболевания пищевого происхождения привели к потерям производительности труда на сумму около 310 миллиардов долларов. После пересчета с учетом различий в стоимости жизни между странами ущерб достигает 647 миллиардов долларов.
Почему это актуально для Узбекистана
Проблема безопасности пищевых продуктов в Узбекистане получила широкий общественный резонанс после уголовного дела о массовом отравлении воспитанников государственных детских садов Ташкентской области, произошедшего в сентябре 2025 года.
По данным Верховного суда, дело поступило в производство Букинского районного суда по уголовным делам. Перед судом предстанут 11 человек — руководители, технологи и сотрудники компании Shark Milk Product, а также директора четырёх аутсорсинговых компаний, обеспечивавших поставки продуктов питания в дошкольные учреждения.
Расследование охватывает систему поставок питания в 123 государственных детских сада пяти районов Ташкентской области — Пскентского, Аккурганского, Букинского, Куйичирчикского и Бекабадского.
По версии следствия, в процессе производства, хранения и доставки молочной продукции были допущены нарушения санитарных норм и условий договоров, включая требования к транспортировке с соблюдением температурного режима. Продукция, включая молочные изделия (в том числе кефир и другие кисломолочные продукты), могла поставляться с нарушением установленных правил безопасности.
Масштаб последствий оказался значительным: в медицинские учреждения с симптомами пищевого отравления обратились 1922 ребёнка. На пике вспышки в больницах находились десятки госпитализированных детей, остальные проходили амбулаторное наблюдение.
В рамках дела обвинения предъявлены по статьям, связанным с производством и реализацией продукции, не отвечающей требованиям безопасности, а также нарушением санитарного законодательства. В отношении 10 обвиняемых избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, один находится под домашним арестом.
Дело стало одним из крупнейших расследований в сфере пищевой безопасности в стране за последние годы и вновь усилило внимание к контролю качества продуктов питания в системе государственных поставок.
Изменение климата усугубляет ситуацию
В ВОЗ предупреждают, что изменение климата, загрязнение окружающей среды, глобализация поставок и устойчивость микроорганизмов к антибиотикам продолжают повышать риски заражения через продукты питания.
Эксперты призывают правительства усиливать контроль на всех этапах пищевой цепочки — от сельского хозяйства и переработки до транспортировки и хранения продукции.
Новые данные ВОЗ показывают: безопасность продуктов питания — это не только вопрос качества еды, но и один из ключевых факторов здоровья населения, экономической стабильности и безопасности будущих поколений.