Davlat organlari va tashkilotlarining ichki audit xizmati xodimlarining faoliyati samaradorligini baholash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizom mamlakat hududidagi barcha hokimliklar xodimlari uchun amal qiladi
Ma’lum bo‘lishicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 10-iyuldagi PF–100-sonli “Byudjet mablag‘laridan foydalanish ustidan moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan Iqtisodiyot va moliya vazirining 2024-yil 2-dekabrdagi 198-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan Davlat organlari va tashkilotlarining ichki audit xizmati xodimlarining faoliyati samaradorligini baholash tartibi to‘g‘risidagi nizom Adliya vazirligidan 2024-yil 12-dekabrda 3583-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Ushbu Nizom ichki audit xizmati tashkil etilgan vazirlik va idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklarining ichki audit xizmatlari rahbari va xodimlari faoliyatining samaradorligini eng muhim ko‘rsatkichlar asosida baholash, ularni rag‘batlantirish va reytingini yuritish tartibini belgilaydi.
Baholash natijalari mas’ul tarkibiy tuzilma Iqtisodiyot va moliya vazirligiga taqdim etiladi
Nizomda:
Ichki audit xizmati xodimlari faoliyatining eng muhim samaradorlik ko‘rsatkichlarini belgilash;
Ko‘rsatkichlar asosida xodimlar faoliyati samaradorligini baholash, bunda, xodimning budjet to‘g‘risidagi qonunchilik buzilishi holatlarining oldini olish va masofaviy nazoratni amalga oshirishdagi natijalariga ustuvorlik berish;
Ichki audit xizmati rahbari tomonidan baholash natijalarini davlat organi va tashkilotidagi mas’ul tarkibiy tuzilma hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligiga taqdim etib borish;
Baholash natijalaridan kelib chiqib, “yaxshi” va “a’lo” deb baholangan ichki audit xizmati rahbari va xodimlarini rag‘batlantirish choralarini ko‘rish;
Shuningdek, Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan rasmiy veb-saytida ichki audit xizmati rahbari va xodimlari faoliyati samaradorligining reytingini yuritish va jamoatchilikka e’lon qilib borish nazarda tutilgan.

Утверждено Положение об оценке сотрудников службы внутреннего аудита в государственных органах
Утверждено Положение об оценке эффективности деятельности сотрудников службы внутреннего аудита государственных органов и организаций. Документ распространяется на всех сотрудников служб внутреннего аудита хокимиятов на территории страны.
Как стало известно, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № PF-100 от 10 июля 2024 года «О дополнительных мерах по усилению финансового контроля за использованием бюджетных средств» и приказом Министра экономики и финансов № 198 от 2 декабря 2024 года, данное Положение было зарегистрировано в Министерстве юстиции 12 декабря 2024 года под номером 3583.
Цели и задачи Положения
Положение определяет порядок оценки эффективности деятельности руководителей и сотрудников служб внутреннего аудита министерств, ведомств, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента. Оценка основывается на ключевых показателях эффективности, а также предусматривает систему поощрения и ведение рейтингов.
Основные положения:
1. Установление ключевых показателей эффективности деятельности сотрудников службы внутреннего аудита.
2. Оценка эффективности работы на основе этих показателей, при этом приоритет отдается результатам предотвращения нарушений бюджетного законодательства и дистанционного контроля.
3. Подача результатов оценки руководителем службы внутреннего аудита в ответственную структурную единицу государственного органа или организации, а также в Министерство экономики и финансов.
4. Принятие мер поощрения для сотрудников, получивших оценки «хорошо» и «отлично».
5. Ведение рейтинга эффективности деятельности сотрудников службы внутреннего аудита на официальном веб-сайте Министерства экономики и финансов с его регулярным обновлением и публикацией для общественности.