Oʻzbekiston narkodispanserlariga kelgan bemorlarning bor-yoʻgʻi 8-10 foizigina toʻliq davo topadi
Soʻngi besh yilda noqonuniy narkotiklar musodarasi 67 foizga, sintetik giyohvandlik vositalari musodarasi 80 foizga oshdi. Bu haqda giyohvandlikka qarshi kurashda qanday choralar koʻrilayotgani boʻyicha oʻtkazilgan matbuot anjumanida aytib oʻtildi.
Ayollar va yoshlar orasida koʻpaymoqda
Ichki ishlar vazirligi boshqarma boshligʻi oʻrinbosari Asatilla Qurbonovning taʼkidlashicha, giyohvandlik balosi yoshlar va xotin-qizlarda koʻproq uchray boshlagani xavotirli.
“Soʻngi besh yilda noqonuniy narkotiklar musodarasi 67 foizga, sintetik giyohvandlik vositalari musodarasi 80 foizga oshdi. 2025-yilning 10 oyida 12 248 ta narkojinoyat sodir etildi. Uch tonnaga yaqin narkotik moddalar musodara qilindi”, dedi vazirlik masʼuli.
Narkojinoyatlar soni
Maʼlumotlarga koʻra:
— 2021-yilda 7142 ta,
— 2022-yilda 8681 ta,
— 2023-yilda 10011 ta,
— 2024-yilda 12278 ta narkojinoyat aniqlangan.
2024-yilda narkojinoyat boʻyicha 7330 kishi, 2025-yilning oʻtgan davrida 8433 kishi ushlangan. Mazkur turdagi jinoyatni sodir etganlar soni bir yilda 16 foizga ortgan.
Giyohvand moddalarni olib kirishning yangi usullari
Bojxona qoʻmitasi boshqarma boshligʻi Akromjon Ahlimirzayev yangi turdagi narkotiklar va kuchli taʼsir qiluvchi vositalar paydo boʻlayotganiga urgʻu berdi. Shu bilan birga, narkojinoyatchilar Oʻzbekistonga giyohvandlik vositalarini olib kirishning yangi usullarini qoʻllayotganini bildirildi.
“Masalan, yaqinda vodiydagi chegara bojxona posti orqali qoʻshni davlatdan kirib kelayotgan mashina toʻxtatilib tekshirilgan. Uning gaz balloni ichidan 58 kilogramm giyohvand moddalar topilgan. Surxondaryoda qoʻshni davlatdan import boʻlayotgan mayiz koʻrinishidagi gashish giyohvandlik vositasi aniqlandi. Hattoki, ayollar kiyimlariga shimdirilgan, suyuq holatdagi giyohvandlik vositalari, shampun, kosmetika, kir yuvish kukunlari ichida narkotiklar aniqlanmoqda. Internet tarmogʻida narkotiklar savdosi faollashgan. Birgina bojxona organlarida mazkur yoʻnalishda 2025-yilning 11 oyi davomida 15 ta internet narkodoʻkon aʼzolari fosh etildi. Ular giyohvandlik vositalari tarqatayotgan kanallar faoliyati toʻxtatildi”, dedi qoʻmita vakili.
Mutaxassislar eng koʻp narkojinoyatlar Toshkent shahri, Toshkent va Fargʻona viloyatlarida sodir etilayotganini maʼlum qildi.
Narkodispanserlardagi vaziyat
Matbuot anjumanida narkodispanserda davolanayotgan narkomanlar soni ortib borayotgani ham aytildi. Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori Zarifjon Ashurov vaziyat boʻyicha ayrim maʼlumotlarni ochiqladi.
“Hozirda narkodispanser hisobida 8500 ga yaqin giyohvandlikka chalingan bemorlar bor. Bir yil ilgari ular 5300 nafar edi. Toʻrt yil oldin esa bundan ancha kam boʻlgan. Ayniqsa, giyohvand yoshlar soni keskin oshib bormoqda. Masalan, besh yil oldin ular 60 kishi boʻlsa, hozir 700 nafarga yaqinlashgan. Oxirgi besh yilda giyohvandlik bilan kasallanganlar soni 53 foizga oshdi. Sintetik narkotik isteʼmol qilishi ortidan dispanser roʻyxatiga olinganlar toʻrt barobarga koʻpaydi. Opiyli narkomaniya ikki baravar oʻsdi”, dedi markazi direktori.
Davolash xarajatlari
Zarifjon Ashurov dispanser filiallarida 2400 ta koyka borligini maʼlum qildi. Ularda narkomaniyadan ixtiyoriy va majburiy davolanish mumkin. Ixtiyoriy davolanishda navbatlar yoʻq. Sud qarori bilan majburiy davolanishi kerak boʻlganlar uchun esa joy yetishmaydi.
“Giyohvandlikka chalingan bir bemor davolanishiga davlat byudjetidan yiliga 60 million soʻmgacha sarflanadi. Dispanser roʻyxatiga olingan bu toifadagi barcha kasallar davolanishiga esa bir yilda jami 300 milliard soʻmdan ortiq mablagʻ ajratiladi”, dedi markaz masʼuli.
Tibbiy salohiyat
Zarifjon Ashurovning aytishicha, dispanserga aksar narkomanlar ahvoli oʻta yomonlashgandagina keladi. Shu bois, ularni hayotga qaytarish juda mushkul. Dispanserda giyohvandlikka chalinganlardan bor-yoʻgʻi 8-10 foizigina toʻliq davo topadi.
“Besh yil ilgari narkomaniyani davolash boʻyicha tibbiy salohiyatimiz 10 foiz boʻlgan. Hozir bu 48 foizga yetdi deyish mumkin. Chunki besh yil ichida 120 nafar mutaxassislarimiz chet elda malaka oshirib keldi. Natijada salohiyat sezilarli oshdi”, dedi markaz direktori.
Maʼlum qilinishicha, oʻlimlarning koʻp qismi giyohvand moddani ortiqcha dozada isteʼmol qilish ortidan kelib chiqadi. Shu bilan birga, giyohvandlik taʼsirida inson organizmida immunitet tushib ketadi. Oqibatda oʻlimga olib keluvchi qator oʻgir darajali kasalliklar avj olishi mumkin. Masalan, OITS, gepatit, infarkt, insult, jigar sirrozi kasalliklariga chalinish ehtimoli yuqori.
Matbuot anjumanida bugungi kunda Oʻzbekistonda 46-60 yoshli narkomanlar ulushi 25-30 foizni tashkil etishi aytildi. Umuman olganda, 60 foiz giyohvandlar katta yoshlilar hisoblanadi. Biroq soʻngi yillarda 25-30 yoshlilar ulushi ortmoqda. Toshkent shahri, Toshkent, Andijon, Samarqand va Fargʻona viloyatlarida giyohvandlik bilan kasallanganlar eng koʻp aniqlangan.

Пациенты наркодиспансеров в Узбекистане проходят полное лечение всего в 8-10% случаев
За последние пять лет изъятие незаконных наркотиков выросло на 67%, а синтетических психоактивных веществ — на 80%. Об этом было сообщено на пресс-конференции, посвящённой мерам борьбы с наркозависимостью.
Рост среди женщин и молодежи
Заместитель начальника управления Министерства внутренних дел Асатилла Курбонов отметил, что наркомания всё чаще затрагивает именно молодёжь и женщин, что вызывает серьёзное беспокойство.
«За последние пять лет изъятие незаконных наркотиков увеличилось на 67%, а синтетических веществ — на 80%. За 10 месяцев 2025 года зарегистрировано 12 248 наркопреступлений. Изъято почти три тонны наркотиков», — сообщил представитель министерства.
Количество наркопреступлений
По данным:
— в 2021 году — 7 142,
— в 2022 году — 8 681,
— в 2023 году — 10 011,
— в 2024 году — 12 278 случаев наркопреступлений.
В 2024 году по этим преступлениям были задержаны 7 330 человек, а за 10 месяцев 2025 года — 8 433. Количество совершённых преступлений выросло за год на 16%.
Новые методы контрабанды наркотиков
Начальник управления таможенного комитета Акромжон Ахлимирзаев отметил появление новых видов наркотиков и сильнодействующих веществ, а также использование наркопреступниками новых способов ввоза наркотиков в Узбекистан.
«Например, недавно на таможенном посту в долине был остановлен автомобиль, прибывший из соседнего государства. В газовом баллоне нашли 58 килограммов наркотиков. В Сурхандарье обнаружили наркотик в виде изюма — гашиш. Также выявлены наркотики, спрятанные в женской одежде, в жидкой форме в шампуне, косметике и стиральном порошке. В интернете активизировалась торговля наркотиками. В таможенных органах за 11 месяцев 2025 года раскрыто 15 интернет-магазинов наркотиков. Их каналы распространения были заблокированы», — сообщил представитель комитета.
По словам специалистов, наибольшее число наркопреступлений происходит в Ташкенте, Ташкентской и Ферганской областях.
Ситуация в наркодиспансерах
На пресс-конференции также сообщили об увеличении числа пациентов, проходящих лечение в наркодиспансерах. Директор Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психического здоровья Зарифжон Ашуров поделился некоторыми данными.
«Сейчас на учёте в наркодиспансерах около 8 500 пациентов с наркозависимостью. Год назад их было 5 300, а четыре года назад — значительно меньше. Особенно резко растёт число молодых наркозависимых. Пять лет назад их было 60, сейчас почти 700. За последние пять лет число наркобольных выросло на 53%. Пациентов с синтетической наркоманией в четыре раза больше, чем раньше, а с опийной — в два раза», — рассказал директор центра.
Затраты на лечение
Зарифжон Ашуров сообщил, что в филиалах диспансера имеется 2 400 коек для добровольного и принудительного лечения наркозависимых. Для добровольного лечения очередей нет, а для принудительного лечения по решению суда мест недостаточно.
«На лечение одного пациента государственный бюджет тратит до 60 миллионов сумов в год. В общей сложности на лечение всех пациентов из диспансеров ежегодно выделяется свыше 300 миллиардов сумов», — отметил представитель центра.
Медицинский потенциал
По словам Зарифжона Ашурова, большинство наркозависимых попадают в диспансеры в очень тяжёлом состоянии, поэтому вернуть их к нормальной жизни очень сложно. Полное излечение достигают только 8-10% пациентов.
«Пять лет назад медицинский потенциал по лечению наркомании составлял 10%. Сейчас можно говорить о достижении 48%, так как за последние пять лет 120 специалистов прошли обучение за рубежом, что значительно повысило уровень», — отметил директор.
Причины смертности
По данным, большинство смертей связано с передозировкой наркотиками. Кроме того, под воздействием наркотиков снижается иммунитет, что приводит к развитию тяжёлых сопутствующих заболеваний — ВИЧ, гепатит, инфаркт, инсульт, цирроз печени и другие.
На пресс-конференции также сообщили, что в Узбекистане доля наркозависимых в возрасте 46-60 лет составляет 25-30%. В целом 60% наркозависимых — это люди старшего возраста, однако в последние годы растёт доля лиц в возрасте 25-30 лет. Наибольшее число больных выявлено в Ташкенте, Ташкентской, Андижанской, Самаркандской и Ферганской областях.