Hayot va o‘lim o‘rtasida 14 daqiqa: Britaniyada homilador ayol klinik o‘limdan keyin hayotga qaytdi
Mirror nashrining xabariga ko‘ra, Natasha homlidorlikning 37-haftada o‘zini yomon his qila boshlagan – ko‘krak sohasida kuchli og‘riq va nafas olishda qiyinchilik yuzaga kelgan. U shoshilinch yordam bo‘limiga borganida hushidan ketgan va yuragi to‘xtagan.
Buyuk Britaniyaning Royal Stoke University Hospital klinikasi shifokorlari ayol va uning homilasini qutqarib qoldi. Tezkor kesarcha kesish amaliyoti o‘tkazilib, yurakni ishga tushirish uchun jonlantirish (reanimatsiya) ishlari olib borildi. 30 daqiqa davom etgan tinimsiz harakatlardan so‘ng, Natashaning ahvoli barqarorlashtirildi va u sun’iy koma holatiga kiritildi.
Hayotga qaytish va kutilmagan ona bo‘lish xabari
Natasha ertasiga hushiga kelganida 2 kilo 900 gramm vaznli qiz farzandini dunyoga keltirganini bildi. Qayd etilishicha, u va turmush o‘rtog‘i avvaldan chaqaloqning jinsini bilmaslikka qaror qilgan. Ular qiziga Bo deb ism qo‘yishdi.
Yangi tug‘ilgan chaqaloq bir necha kun maxsus bo‘limda shifokorlar nazorati ostida qoldi. Natashaga shifokorlar uning yuragi 14 daqiqa davomida urmaganini, bolasi deyarli “o‘lik tanadan” olib chiqilganini tushuntirishdi.
Ayol umumiy hisobda kasalxonada uch hafta davomida davolandi, shifokorlar esa yurak faoliyatining to‘xtash xavfini oldini olish uchun unga kardiostimulyator o‘rnatishdi.
Klinik o‘lim nima?
Ma’lumot uchun, klinik o‘lim – bu yurak va nafas olish faoliyati to‘xtagan vaqtdan boshlab yuzaga keladigan, qaytarilishi mumkin bo‘lgan o‘lim bosqichi hisoblanadi. Bunday holatda insonning hushidan ketishi, nafas olmay qolishi, yurak urishi sezilmasligi va qorachig‘ining kengayishi kuzatiladi. Tashqi belgilarga qaramay, reanimatsiya choralarini o‘z vaqtida qo‘llash orqali hayotiy funksiyalarni tiklash imkoniyati mavjud bo‘ladi.
Donor yuragi bilan ona bo‘lgan ayol
2024-yilning aprel oyida Rossiyaning Tolyatti shahrida yurak transplantatsiyasi qilingan ayol ikki yildan so‘ng farzandli bo‘lgan edi. Ayolga dilatatsion kardiomiopatiya tashxisi qo‘yilgan bo‘lib, yuragi eng yengil jismoniy harakatlarni ham bajara olmay qolgandi.
@minzdrav_ru / Telegram
Shifokorlar uni Samara viloyatidan Moskva shahridagi V.I. Shumakov nomidagi transplantatsiya va sun’iy organlar milliy tibbiy markaziga yetkazib, yurak transplantatsiyasi amaliyotini o‘tkazganlar.
O‘tkazilgan jiddiy operatsiyadan 12 oy o‘tmasdan ayol homiladorlik bo‘yicha hisobga olingan va butun homiladorlik davomida shifokorlar nazorati ostida bo‘lgan. Chunki donor yurak rad etilishi va homiladorlikni davom ettirish bilan bog‘liq xavflar mavjud edi. Ammo u barcha qiyinchiliklarga qaramay, farzandini dunyoga keltirishga muvaffaq bo‘ldi.

Женщина выжила после 14-минутной клинической смерти и стала матерью
30-летняя гражданка Великобритании Наташа Сокунби пережила клиническую смерть на 37-й неделе беременности. Женщина вернулась к жизни благодаря самоотверженности врачей.
Жизнь и смерть на грани 14 минут
По сообщению издания Mirror, Наташа начала чувствовать себя плохо на 37-й неделе беременности — у неё возникли сильные боли в области груди и трудности с дыханием. Когда она прибыла в отделение неотложной помощи, она потеряла сознание, и её сердце остановилось.
Врачи клиники Royal Stoke University Hospital в Великобритании спасли женщину и её ребёнка. Была проведена срочная кесарева операция, и начаты реанимационные мероприятия для восстановления работы сердца. После 30 минут интенсивных действий состояние Наташи стабилизировалось, и её ввели в искусственную кому.
Возвращение к жизни и неожиданная новость о материнстве
Когда Наташа пришла в себя на следующий день, она узнала, что стала матерью девочки весом 2 килограмма 900 граммов. Согласно сообщениям, она и её муж заранее решили не узнавать пол ребёнка. Они назвали свою дочь Бо.
Новорождённый ребёнок провёл несколько дней под наблюдением врачей в специальном отделении. Наташа узнала от врачей, что её сердце не билось в течение 14 минут, и что её ребёнка извлекли почти из "мёртвого тела".
Женщина провела в больнице в общей сложности три недели, и врачи установили ей кардиостимулятор, чтобы предотвратить риск остановки сердца.
Что такое клиническая смерть?
Клиническая смерть — это стадия, которая наступает после прекращения работы сердца и дыхания, но при этом может быть обратимой. В этом состоянии наблюдаются потеря сознания, прекращение дыхания, незаметное сердцебиение и расширение зрачков. Несмотря на внешние признаки, существует возможность восстановления жизненных функций при своевременном применении реанимационных мероприятий.
Женщина, ставшая матерью с донорским сердцем
В апреле 2024 года в российском городе Тольятти была проведена пересадка сердца женщине, которая спустя два года стала матерью. У женщины был диагностирован дилатационный кардиомиопатия, и её сердце не справлялось даже с самыми лёгкими физическими нагрузками.
Врачи доставили её из Самарской области в Москву, в Национальный медицинский центр трансплантологии и искусственных органов имени В.И. Шумакова, где была проведена операция по пересадке сердца.
Через 12 месяцев после сложной операции женщина была учтена по беременности и находилась под наблюдением врачей на протяжении всей беременности. Это было связано с рисками отторжения донорского сердца и возможными осложнениями, связанными с беременностью. Однако несмотря на все трудности, она успешно родила ребёнка.