AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati BMTga 725 million dollar ajratishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Kongress ham xabardor qilingan. BMT hisob-kitobiga ko‘ra, AQShning tashkilot oldidagi qarzi 4 milliard dollardan oshgan. Shu sabab rejalashtirilayotgan 725 million dollar qarzning 20 foizini ham qoplamaydi. 21-avgust holatiga ko‘ra, mablag‘ hali BMT hisobiga o‘tkazilmagan.
725 million dollar ajratilishi islohotlarga bog‘liq
AQSh prezidenti Donald Tramp kelasi oy Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tadigan BMT Bosh Assambleyasida nutq so‘zlashi kutilmoqda. BMTga 725 million dollar ajratish rejasi ham aynan shu tadbir arafasida ma’lum bo‘ldi. Hozircha Vashington bu mablag‘ni tashkilotga o‘tkazmagan.
AQSh rasmiysining aytishicha, pul shunchaki ajratib berilmaydi. To‘lov BMTda boshlangan islohotlar davom etishiga bog‘liq bo‘ladi. Tramp ma’muriyati avval ham tashkilot faoliyatini tanqid qilib, uning xarajatlarini kamaytirish kerakligini bir necha bor ta’kidlagan. Shu siyosat doirasida BMTning ayrim agentliklariga ajratiladigan mablag‘lar ham qisqartirilgan.
Davlat departamenti rasmiysiga ko‘ra, AQSh so‘nggi olti oy ichida BMTda muhim o‘zgarishlarga erishgan. U ilgari amalga oshirish qiyin deb hisoblangan islohotlar boshlanganini va ular orasida BMT tarixidagi birinchi real byudjet qisqartirilishi ham borligini aytdi. Natijada tashkilot xarajatlari qariyb bir milliard dollarga kamaygan.
Aprel oyida Devex media platformasi ham AQSh BMTga pul ajratish uchun bir qator shartlar qo‘yganini yozgan edi. Ular orasida tashkilot xarajatlarini yanada qisqartirish va BMTdagi Xitoy ta’siriga qarshi kurashish kabi talablar ham bo‘lgan.
AQShning BMT oldidagi qarzi 4 milliard dollardan oshgan
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh tashkilotga 4 milliard dollardan ortiq mablag‘ to‘lashi kerak. Agar Vashington rejalashtirilgan 725 million dollarni to‘liq o‘tkazsa ham, bu umumiy qarzning 20 foiziga yetmaydi.
AQSh tomoni esa BMT keltirayotgan raqamlarga to‘liq qo‘shilmaydi. Vashington qarzdorlik miqdori aslida ancha kam ekanini va ayrim to‘lovlar allaqachon amalga oshirilganini ta’kidlab keladi. Shunga qaramay, ekspertlar 725 million dollarning ajratilishini mavjud qarzlarni kamaytirish yo‘lidagi ijobiy qadam deb hisoblamoqda.
AQSh BMT byudjetiga eng katta hissa qo‘shadigan davlat hisoblanadi. Shu sabab Vashington tomonidan to‘lovlarning kamayishi yoki kechiktirilishi tashkilotning moliyaviy holatiga sezilarli ta’sir qiladi. Tramp ma’muriyati esa majburiy badallarning ayrimlarini to‘lashdan bosh tortgan, bundan tashqari, o‘z byudjetiga ega bo‘lgan BMT agentliklariga beriladigan ixtiyoriy moliyaviy yordamni ham qisqartirgan.
BMTda xodimlarga maosh to‘lash ham muammoga aylanishi mumkin
BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish tashkilotning moliyaviy ahvoli og‘irlashayotganidan avvalroq ogohlantirgan edi. Uning aytishicha, a’zo davlatlar o‘z badallarini vaqtida to‘lamayotgani sabab BMT “yaqinlashib kelayotgan moliyaviy inqiroz”ga duch kelgan.
BMTning sobiq xodimi Yujin Chenning fikricha, AQShdan 725 million dollar kelib tushishi tashkilotga bir muddat yengillik beradi. Bu pul, jumladan, BMT xodimlarining maoshlarini to‘lashga yordam berishi mumkin. Biroq mablag‘ barcha xarajatlarni qoplash uchun yetmasligi ehtimoli bor.
Germaniyaning IDOS tahlil markazi eksperti Ronni Pats ham BMTning moliyaviy imkoniyatlari cheklanganini aytgan. Uning hisobicha, AQSh qarzining katta qismini to‘lasa, tashkilot deyarli zaxirasiz ishlashda davom etsa-da, yil oxirigacha faoliyatini olib borishi mumkin.
Agar katta miqdordagi to‘lovlar amalga oshirilmasa, vaziyat ancha qiyinlashishi mumkin. Ronni Patsning fikricha, bunday holatda yilning so‘nggi ikki-uch oyida BMT xodimlariga maosh to‘lash va kundalik faoliyatni davom ettirishda jiddiy muammolar paydo bo‘lishi ehtimoli bor.
AQSh BMTda ovoz berish huquqidan ayrilishi mumkin
AQSh uchun masala faqat qarzdorlik yoki BMTning moliyaviy ahvoli bilan cheklanmaydi. Agar Vashington to‘lovlarni yetarli darajada amalga oshirmasa, Bosh Assambleyada ovoz berish huquqi ham xavf ostida qolishi mumkin.
Yujin Chenning aytishicha, AQSh qo‘shimcha to‘lovlarni amalga oshirmasa, kelasi yil yanvar oyida ovoz berish huquqidan mahrum bo‘lish ehtimoli mavjud.
BMT Ustavining 19-moddasida bu borada alohida qoida belgilangan. Unga ko‘ra, a’zo davlatning to‘lanmagan badallari oldingi ikki yil uchun to‘lashi kerak bo‘lgan badallar miqdoriga teng yoki undan ko‘p bo‘lsa, mamlakat Bosh Assambleyada ovoz berish huquqidan mahrum bo‘lishi mumkin.
Shu sabab 725 million dollarlik to‘lov AQSh uchun ham, BMT uchun ham muhim. Mablag‘ tashkilotning hozirgi moliyaviy bosimini biroz kamaytirishi mumkin, ammo milliardlab dollarlik qarzdorlik va BMTning umumiy moliyaviy muammolarini to‘liq hal qilish uchun buning o‘zi yetarli bo‘lmaydi.

ООН на грани финансового кризиса: США планируют выделить 725 миллионов долларов
Администрация президента США Дональда Трампа планирует выделить ООН 725 миллионов долларов. Конгресс уже уведомлён об этом. По подсчётам ООН, задолженность США перед организацией превышает 4 миллиарда долларов. Таким образом, планируемая выплата в размере 725 миллионов долларов не покроет даже 20% долга. По состоянию на 21 августа средства на счета ООН ещё не поступили.
Выделение 725 миллионов долларов зависит от продолжения реформ
Ожидается, что президент США Дональд Трамп в следующем месяце выступит на Генеральной Ассамблее ООН в Нью-Йорке. О планах выделить организации 725 миллионов долларов стало известно именно в преддверии этого мероприятия. Пока Вашингтон эти средства не перечислил.
По словам американского чиновника, выделение средств будет зависеть от продолжения начатых в ООН реформ. Администрация Трампа и ранее критиковала деятельность организации и неоднократно заявляла о необходимости сокращения её расходов. В рамках этой политики было также сокращено финансирование ряда агентств ООН.
По словам представителя Госдепартамента США, за последние шесть месяцев Соединённым Штатам удалось добиться значительных изменений в ООН. Он заявил, что были начаты реформы, которые ранее считались практически невозможными. Среди них — первое в истории ООН реальное сокращение бюджета, благодаря которому расходы организации уменьшились почти на миллиард долларов.
В апреле медиаплатформа Devex сообщала, что США выдвинули ряд условий для выделения средств ООН. Среди них — дальнейшее сокращение расходов организации и противодействие влиянию Китая в ООН.
Долг США перед ООН превышает 4 миллиарда долларов
По данным ООН, Соединённые Штаты должны организации более 4 миллиардов долларов. Даже если Вашингтон перечислит все запланированные 725 миллионов долларов, эта сумма не покроет и 20% общей задолженности.
Американская сторона, однако, не полностью согласна с цифрами, которые приводит ООН. Вашингтон утверждает, что реальный размер задолженности значительно ниже и что часть платежей уже была произведена. Несмотря на это, эксперты считают возможное выделение 725 миллионов долларов позитивным шагом на пути к сокращению накопившегося долга.
США являются крупнейшим плательщиком в бюджет ООН. Поэтому сокращение или задержка выплат со стороны Вашингтона заметно отражаются на финансовом положении организации. При этом администрация Трампа отказалась от уплаты некоторых обязательных взносов, а также сократила добровольное финансирование агентств ООН, имеющих собственные бюджеты.
У ООН могут возникнуть проблемы с выплатой зарплат
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш ранее предупреждал об ухудшении финансового положения организации. По его словам, из-за несвоевременной уплаты взносов государствами-членами ООН оказалась перед угрозой надвигающегося финансового кризиса.
По мнению бывшего сотрудника ООН Юджина Чена, поступление 725 миллионов долларов из США сможет на некоторое время облегчить финансовое положение организации. Эти средства, в частности, могут помочь с выплатой зарплат сотрудникам ООН. Однако денег может оказаться недостаточно для покрытия всех расходов.
Эксперт немецкого аналитического центра IDOS Ронни Патц также отметил ограниченные финансовые возможности ООН. По его оценке, если США выплатят значительную часть задолженности, организация сможет продолжить работу до конца года, хотя её финансовые резервы останутся практически на нулевом уровне.
Если крупные платежи не поступят, ситуация может значительно ухудшиться. По мнению Ронни Патца, в таком случае в последние два-три месяца года ООН может столкнуться с серьёзными проблемами при выплате зарплат сотрудникам и обеспечении своей повседневной деятельности.
США могут лишиться права голоса в ООН
Для США вопрос не ограничивается только задолженностью и финансовым положением ООН. Если Вашингтон не произведёт достаточные выплаты, под угрозой может оказаться и право страны голосовать в Генеральной Ассамблее. По словам Юджина Чена, если США не произведут дополнительные выплаты, уже в январе следующего года страна может лишиться права голоса.
Согласно статье 19 Устава ООН, государство-член, задолженность которого по взносам равна или превышает сумму взносов, причитающихся с него за два предыдущих полных года, лишается права голоса в Генеральной Ассамблее. При этом Генеральная Ассамблея может разрешить такому государству участвовать в голосовании, если признает, что просрочка платежей произошла по независящим от него обстоятельствам.
Таким образом, выплата 725 миллионов долларов важна как для США, так и для ООН. Эти средства могут несколько снизить нынешнее финансовое давление на организацию, однако их будет недостаточно, чтобы полностью решить проблему многомиллиардной задолженности и общие финансовые трудности ООН.