Astma xurujlari uchun yangi dori vositasi ishlab chiqildi
Ma’lum qilinishicha, benralizumab preparati kasallikning og‘ir shakllari bo‘lgan odamlarda nafas olish muammolarini davolashda an’anaviy steroid tabletkalariga qaraganda ancha samarali.
Uning tarkibidagi monoklonal antitelalar, ayniqsa, eozinofil astma bo‘lgan odamlarning o‘pkasiga kirib, havo yo‘llarining shishishi va yopilishiga olib keladigan oq qon hujayralarining bir turi- eozinofillarga qaratilgan.
Shuningdek, astmaning ushbu shakli kasallik xurujlarini yarmini tashkil qiladi. Xuddi shu biologik mexanizm surunkali obstruktiv o‘pka kasalligining barcha og‘ir xurujlarining uchdan bir qismini tashkil qiladi.
London Qirollik kolleji tadqiqotchilari astma yoki surunkali obstruktiv o‘pka kasalligi bo‘lgan bemorlar xuruj paytida preparatni inyeksiya qilganlaridan to‘rt hafta o‘tgach, xirillash, nafas qisilishi va boshqa alomatlardan kamroq azob chekishini aniqladi.
Preparatdan muntazam foydalanish mumkin
Agar bunday hujumni - nafas olish qiyinlishuvi, xirillash, yo‘tal va ko‘krak qafasidagi siqilish - oddiy ingalyatorlar bilan nazorat qilish imkoni bo‘lmasa, shifokorlar endi steroidlar kursini belgilaydilar.
Oxirgi tadqiqotlar Benralizumabni faqatgina eng og‘ir holatlarda emas, balki uni muntazam ravishda ishlatish mumkinligini ko‘rsatdi.
Shuning bilan birga, olimlar barcha astma yoki surunkali obstruktiv o‘pka kasalligi xurujlari bir xil emasligini tushunishdi. Bemorlarda immunitet tizimining turli qismlari turlicha javob beradi.
“Biz yallig‘lanishning turli shakllari mavjudligini ko‘rdik va kerakli vaqtda bemorga to‘g‘ri davolanishni buyurishimiz mumkin” - deydi Qirollik kolleji professori Mona Bafadxel.
Dori vositasini qabul qilgandan keyin bemorlarda hayot sifati yaxshilangan
158 kishi ishtirok etgan tadqiqotda, bemorlar preparat bilan davolanishgach uch oy davomida kuzatilgan. The Lancet Respiratory Medicine jurnalida chop etilgan natijalar shuni ko‘rsatdiki davolash muvaffaqiyatsizligi darajasi steroidlar bilan 74% ni va yangi terapiya bilan 45% ni tashkil qiladi. Yangi terapiyani olgan odamlarda kasalxonaga yotqizish, takroriy davolanishni olish va o‘lish ehtimoli kamroq bo‘lgan.
Ko‘ngillilar, shuningdek, yangi dori-darmonlarni qabul qilgandan keyin simptomlar va hayot sifati yaxshilangani haqida xabar berishdi.
“Biz 50 yil davomida davolanishni o‘zgartirmadik - bu preparat davolanishga bo‘lgan yondashuvni o‘zgartiradi”, deydi professor Bafadxel.

Разработано новое средство для лечения астматических приступов
По словам исследователей из Великобритании, впервые за полвека был найден новый способ лечения астматических приступов. Согласно этому, новое средство можно использовать не только в самых тяжелых случаях, но и на постоянной основе.
Новое средство эффективно даже при самой тяжелой форме астмы
Согласно информации, препарат бенрализумаб оказался значительно более эффективным в лечении проблем с дыханием у людей с тяжелыми формами астмы, чем традиционные стероидами таблетки. Моноклональные антитела, содержащиеся в его составе, нацелены, в частности, на эозинофилы — тип белых кровяных клеток, которые проникают в легкие людей с эозинофильной астмой и вызывают отек и сужение дыхательных путей. Кроме того, этот тип астмы составляет половину всех астматических приступов. Тот же биологический механизм ответственен за треть всех тяжелых приступов хронической обструктивной болезни легких. Исследователи из Лондонского королевского колледжа обнаружили, что пациенты с астмой или хронической обструктивной болезнью легких, которым вводили препарат во время приступа, через четыре недели после инъекции испытывали меньше симптомов, таких как свистящее дыхание, одышка и другие признаки заболевания.
Препарат можно использовать на постоянной основе
Если приступ — затрудненное дыхание, свистящее дыхание, кашель и ощущение сдавленности в грудной клетке — невозможно контролировать с помощью обычных ингаляторов, врачи теперь назначают курс стероидов. Последние исследования показали, что бенрализумаб можно использовать не только в самых тяжелых случаях, но и на постоянной основе. При этом ученые поняли, что не все приступы астмы или хронической обструктивной болезни легких одинаковы. Разные части иммунной системы у пациентов реагируют по-разному.
«Мы увидели, что существует несколько форм воспаления, и теперь можем назначить пациентам правильное лечение в нужное время», — говорит профессор Королевского колледжа Мона Бафадхел. После приема препарата качество жизни пациентов улучшилось В исследовании, в котором участвовало 158 человек, пациенты наблюдались в течение трех месяцев после лечения препаратом. Результаты, опубликованные в журнале The Lancet Respiratory Medicine, показали, что уровень неудач в лечении составил 74% при использовании стероидов и 45% при новой терапии. У людей, получавших новую терапию, вероятность госпитализации, повторного лечения и смерти была ниже. Добровольцы также сообщили об улучшении симптомов и качества жизни после приема нового лекарства.
«Мы не меняли подход к лечению в течение 50 лет — этот препарат изменит наш подход к лечению», — говорит профессор Бафадхел.