Yandex Uzbekistan: “Ta’lim — xavfsizlikning asosidir. Ta’limsiz yo‘llarga hech bir mopedni chiqarish mumkin emas”
Yandex
Bugungi kunda O‘zbekistonda qariyb 30 ming moped mavjud bo‘lib, 46 mingga yaqin odam ular orqali tirikchilik qiladi. Lekin mopedlar soni oshgani sari yo‘l-transport hodisalari ham ko‘paymoqda. Faqat shu yilning o‘zida 300 dan ortiq YTH qayd etilgan, ularning 53 tasi o‘lim bilan yakunlangan.
Asosiy muammo — bilim va tajriba yetishmasligi
GR Yandex Uzbekistan rahbari Sardor Qodirov bu kabi holatlarning asosiy sababi bilim va tajribaning yetishmasligi ekanini aytib, moped haydovchilarini o‘qitish va shlem kabi himoya vositalarini majburiy qilish zarurligini urg‘uladi:
“Yuzaga kelgan vaziyat shuni aniq ko‘rsatmoqdaki, kichik mexanik transport vositalaridan foydalanish sohasi yanada tizimli tartibga solinishi, unda band bo‘lgan odamlar esa albatta tegishli ta’lim olishi kerak. Aks holda ahvol yanada yomonlashadi, chunki bilimsiz va tajribasiz har qanday texnika o‘lim xavfi manbaiga aylanadi.”
Yangi talablar
1-oktyabrdan boshlab mamlakatda yangi talablar kuchga kirmoqda. Moped va skuterlar majburiy ro‘yxatga olinadi, ularni boshqarish uchun esa “A” toifali haydovchilik guvohnomasi talab qilinadi. Qodirovning so‘zlariga ko‘ra, bu choralar xavfsizlikni oshirish va inson hayotini asrash uchun muhim.
Xavfsizlik — eng ustuvor masala
Qodirovning qayd etishicha, davlat bu orqali mopedlar ortidan tirikchilik qilayotgan minglab odamlarning manfaatini ham inobatga olmoqda.Biroq xavfsizlik va yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish masalasi baribir eng ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda.
“Tа’lim — bu xavfsizlikning asosi. Tа’limsiz yo‘llarga birorta ham mopedni chiqarish mumkin emas. Shuningdek, shaxsiy himoya vositalariga ham e’tibor kuchaytiriladi. Masalan, shlem taqish oddiy rasmiyatchilik emas, balki hayot-mamot masalasidir”, — deya ta’kidlaydi Yandex Uzbekistan vakili.
Hamma birdek manfaatdor
Uning so‘zlariga ko‘ra, mazkur vaziyatda davlat va biznesning maqsadlari bir-biriga mos:
“Bugun davlat ham, biznes ham bir maqsadda — yo‘llardagi fojealarni kamaytirish va odamlarning hayotini asrashda manfaatdor. Bunga esa faqat ta’lim va qoidalarga qat’iy rioya qilish orqali erishish mumkin”, — deydi Sardor Qodirov.

Yandex Uzbekistan: "Образование — основа безопасности. Без соответствующего обучения мопеды не должны выходить на дороги".
На сегодняшний день в Узбекистане зарегистрировано около 30 тысяч мопедов, на которых зарабатывают около 46 тысяч человек. Однако с ростом числа мопедов увеличивается и количество дорожно-транспортных происшествий. В этом году уже зафиксировано более 300 аварий, из которых 53 завершились летальным исходом.
Основная проблема — нехватка знаний и опыта
Глава GR Yandex Uzbekistan Сардор Кодиров отметил, что основная причина подобных происшествий заключается в недостаточном уровне знаний и опыта у водителей мопедов. Он подчеркнул необходимость введения обязательного обучения для водителей мопедов и обязательного использования защитных средств, таких как шлемы.
«Сложившаяся ситуация ясно показывает, что использование малогабаритных механических транспортных средств должно быть более системно регулируемым, а люди, работающие в этой сфере, обязаны проходить соответствующее обучение. В противном случае ситуация ухудшится, ведь любое транспортное средство, управляемое без должных знаний и опыта, становится источником смертельной опасности», — сказал Сардор Кодиров.
Новые требования
С 1 октября в Узбекистане вступают в силу новые требования. Мопеды и скутеры должны быть обязательным образом зарегистрированы, а для управления ими потребуется водительское удостоверение категории «А». По словам Кодирова, эти меры необходимы для повышения безопасности и сохранения жизни людей.
Безопасность — главный приоритет
Кодиров подчеркнул, что данные изменения также принимают во внимание интересы тысяч людей, зарабатывающих на жизнь с помощью мопедов. Однако вопросы безопасности и соблюдения правил дорожного движения остаются приоритетными.
«Образование — основа безопасности. Без соответствующего обучения мопеды не должны выходить на дороги. Кроме того, усиливается внимание к средствам индивидуальной защиты. Например, ношение шлема — это не формальность, а жизненно важный вопрос», — отметил представитель Yandex Uzbekistan.
Государство и бизнес преследуют общую цель
По словам Кодирова, в данной ситуации цели государства и бизнеса совпадают.
«Сегодня и государство, и бизнес преследуют одну цель — сокращение числа трагедий на дорогах и сохранение человеческих жизней. Это возможно только через обучение водителей и строгое соблюдение правил дорожного движения», — заключил он.