2030-yilgacha O‘zbekistonda har uchta mashinaning biri elektromobil bo‘lishi mumkin — BCG
Boston Consulting Group (BCG) tahlillariga ko‘ra, 2030 yilga borib O‘zbekistonda avtomobil bozori har yili o‘rtacha 6 foizga o‘sib boradi.
Kelgusi yillardagi asosiy yo‘nalishlar
Tahlillarda yaqin 3–5 yil ichida bozorda quyidagi asosiy tendensiyalar ustun bo‘lishi aytilmoqda:
• elektromobillar va gibrid mashinalarga bo‘lgan talab keskin oshadi;
• premium toifadagi avtomobillarga bo‘lgan qiziqish kuchayadi;
• krossover va SUV modellari o‘z mashhurligini saqlab qoladi.
Yillar davomida avtomobil bozori asosan taklifga asoslangan bo‘lgan bo‘lsa, hozirda u bosqichma-bosqich talab asosida shakllanayotgan modelga o‘tyapti. Raqobat kuchayayotgani esa ishlab chiqaruvchilar, dilerlar, banklar, texnologik hamkorlar va davlat idoralari o‘rtasida yanada yaqin hamkorlikni talab qiladi.
Elektromobillarning joriy holati
Bugungi kunda elektromobillar O‘zbekiston avtomobil bozorida taxminan 10 foiz ulushni tashkil qiladi. Bu hali nisbatan kam ko‘rsatkich bo‘lsa-da, BCG ekspertlariga ko‘ra, yaqin yillarda bu raqam 20–30 foizgacha yetishi mumkin.
Elektromobillarning xarajat jihatdan afzalligi yaqqol ko‘rinmoqda. Ularning umumiy egallik xarajatlari (ya’ni xarid, ekspluatatsiya va servis xarajatlari) benzinga yuradigan mashinalarnikiga qaraganda pastroq. Buning asosiy sabablari sifatida O‘zbekistonda elektr energiyasi narxi nisbatan arzonlig, elektromobillar uchun bojxona imtiyozlari mavjudligi korsatilmoqda. Ya’ni xaridor elektromobilni sotib olayotganda nafaqat ekologik, balki iqtisodiy jihatdan ham foyda ko‘radi.
Uy sharoitida quvvatlash imkoniyati
O‘zbekistonda aholining taxminan 70 foizi xususiy uy-joylarda yashaydi. Bu esa ularga elektromobillarni tun davomida uyda qulay tarzda quvvatlash imkonini beradi. Shahar infratuzilmasida ham asta-sekin quvvatlash shoxobchalari soni ko‘paymoqda. BCG hisob-kitoblariga asoslanib aytish mumkinki, O‘zbekiston avtomobil bozorida elektromobillar tez orada sezilarli o‘ringa ega bo‘ladi. Aholining yashash tarzi, infratuzilma imkoniyatlari va hukumat tomonidan ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlovlar bu jarayonni tezlashtiradi. Hatto 2030-yilga borib, har uchta yangi sotilayotgan avtomobilning biri elektromobil bo‘lishi ehtimoldan yiroq emas.

К 2030 году каждый третий автомобиль в Узбекистане может быть электромобилем — BCG
По данным аналитиков Boston Consulting Group (BCG), к 2030 году автомобильный рынок Узбекистана будет ежегодно расти в среднем на 6%.
Основные направления в ближайшие годы
В анализах говорится, что в ближайшие 3–5 лет на рынке будут доминировать следующие ключевые тенденции:
• резкий рост спроса на электромобили и гибридные автомобили;
• усиление интереса к автомобилям премиум-класса;
• кроссоверы и внедорожники (SUV) сохранят свою популярность.
Если ранее автомобильный рынок в основном формировался под влиянием предложения, то сейчас он постепенно переходит к модели, основанной на спросе. Усиление конкуренции требует более тесного сотрудничества между производителями, дилерами, банками, технологическими партнерами и государственными органами.
Текущее состояние электромобилей
Сегодня электромобили занимают примерно 10% от всего автомобильного рынка Узбекистана. Хотя этот показатель пока сравнительно невысок, эксперты BCG считают, что в ближайшие годы эта доля может достигнуть 20–30%.
Очевидным преимуществом электромобилей является их экономическая выгода. Совокупные затраты на владение (покупка, эксплуатация и обслуживание) у них ниже, чем у автомобилей с бензиновым двигателем. Главными причинами этого являются относительно низкая цена на электроэнергию в Узбекистане и наличие таможенных льгот для электромобилей. Таким образом, покупатель получает выгоду не только с экологической, но и с экономической точки зрения.
Возможность зарядки дома
Около 70% населения Узбекистана проживает в частных домах, что позволяет удобно заряжать электромобили дома в течение ночи. В городской инфраструктуре постепенно увеличивается количество зарядных станций. По расчетам BCG, электромобили скоро займут заметную долю на автомобильном рынке страны. Стиль жизни населения, возможности инфраструктуры и поддержка со стороны правительства будут способствовать ускорению этого процесса. К 2030 году вполне вероятно, что каждая третья новая проданная машина будет электромобилем.