Markaziy bank 8 ta bank va 7 ta to‘lov tashkilotiga sanksiya qo‘lladi
O‘zbekiston Markaziy banki tomonidan o‘tkazilgan o‘rganish va tekshiruvlar davomida banklar, to‘lov va mikromoliya tashkilotlarining iqtisodiy me’yorlarga rioya etish holati ko‘rib chiqildi. Natijada aniqlangan qoidabuzarliklar uchun qator moliyaviy institutlarga jarima sanksiyalari qo‘llandi, ayrimlari esa ogohlantirish bilan cheklanishdi. Bank nazorati qo‘mitasi o‘tgan oylik yig‘ilishlarda jami 32 ta masalani ko‘rib chiqdi va tegishli qarorlar qabul qildi.
Tizimli ahamiyatga ega banklar ro‘yxati tasdiqlandi
Regulyator nazorati qo‘mitasi qaroriga binoan, 2025-yil uchun 7 ta bank tizimli ahamiyatga ega banklar sifatida belgilandi. Bu banklar mamlakat moliyaviy tizimining barqarorligini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.
Bank nazorati qo‘mitasi faoliyati
Bank nazorati qo‘mitasi noyabr oyida ro‘yxatga olish va ruxsat berish bo‘yicha 13 ta, nazorat tadbirlari va tekshiruvlar natijalari bo‘yicha esa 19 ta masalani muhokama qildi. Xususan:
• Kredit tashkilotlari ustaviga o‘zgartirishlarni ro‘yxatdan o‘tkazish;
• Banklarda audit o‘tkazish uchun malaka sertifikatini taqdim etish;
• Kredit tashkilotlari ustav fondiga ulush kiritish bo‘yicha ruxsatnomalar berish.
Tekshiruvlar davomida 8 bank, 7 to‘lov tashkiloti, 12 mikromoliya tashkilotiga jarima sanksiyalari qo‘llanildi.
Shuningdek, 22 bank va 3 to‘lov tashkiloti turli choralar qo‘llanilishi haqida ogohlantirildi.
Rahbariyatdagi o‘zgarishlar
Eslatib o‘tamiz, 11-dekabr kuni O‘zbekiston Markaziy banki boshqaruvi raisi lavozimiga Timur Ishmetov tayinlangandi. Avvalgi rahbar Mamarizo Nurmuratov esa prezident taqdimnomasiga asosan lavozimidan ozod etildi.

Центральный банк применил санкции к 8 банкам и 7 платежным организациям
В ходе проверок и исследований, проведённых Центральным банком Узбекистана, было изучено соблюдение экономических норм банками, платежными и микрофинансовыми организациями. В результате выявленных нарушений к ряду финансовых институтов были применены штрафные санкции, а некоторые ограничились предупреждением. На заседаниях Комитета банковского надзора в ноябре было рассмотрено 32 вопроса и приняты соответствующие решения.
Утверждён список системно значимых банков
Согласно решению Комитета банковского надзора, на 2025 год 7 банков были определены как системно значимые. Эти банки играют ключевую роль в обеспечении стабильности финансовой системы страны.
Деятельность Комитета банковского надзора
В ноябре Комитет банковского надзора рассмотрел:
• 13 вопросов, связанных с регистрацией и выдачей разрешений;
• 19 вопросов, касающихся контрольных мероприятий и результатов проверок.
В частности, были обсуждены:
• регистрация изменений в уставы кредитных организаций;
• выдача квалификационных сертификатов для проведения аудита в банках;
• разрешение на участие в уставном капитале кредитных организаций.
В результате проверок штрафные санкции были применены к 8 банкам, 7 платежным организациям и 12 микрофинансовым организациям.
Кроме того, 22 банка и 3 платежные организации были предупреждены о возможном применении различных мер.
Изменения в руководстве
Напомним, 11 декабря Тимур Ишметов был назначен на должность председателя правления Центрального банка Узбекистана. Его предшественник, Мамаризо Нурмуратов, был освобождён от должности по представлению президента.