Ko‘proq ayollar va bolalarda kuzatiladi
— Sovuqqa allergiya ko‘proq ayollar va bolalarda kuzatiladi, — deydi mutaxassis. — U, birinchi navbatda, immunitet tizimi zaiflashishi oqibatida yuzaga keladi. Allergiyaning bu turiga moyil kishilar sovuq bilan yuzlashganda, organizm noyob patologik oqsil — krioglobulin ishlab chiqara boshlaydi.
Bu modda immunitet hujayralari tomonidan begona unsur sifatida qabul qilinib, hujumga uchraydi. Mazkur jarayonda faol ishlab chiqariladigan gistamin moddasi esa allergik reaksiyaga sabab bo‘ladi.
Kasallik qanday ko‘rinishlarda namoyon bo‘ladi?
Kasallik turli ko‘rinish va shakllarda namoyon bo‘ladi. Eshakemi, rinit, konyunktivit, dermatit, astma shular jumlasidan. Hatto ayrim bemorlarda Kvinke shishi ham hosil bo‘lishi mumkin. Ular orasida eng keng tarqalgani eshakemi bo‘lib, tanada pufakchalar paydo bo‘lishi bilan kechadi.
Sovuqqa allergiya belgilari izg‘irin harorat ta’siridan 3—5 daqiqa o‘tib paydo bo‘ladi va simptomlar 1-2 soatdan bir necha kungacha kuztilishi mumkin.
Kasallikning o‘tkir va surunkali shaklida qo‘l, yuz, yonoq va oyoqlarlarda kuchli qichishish yuzaga kelib, so‘ng terida qizil dog‘ va pufakchalar yuzaga keladi. Ba’zida titroq, umumiy holsizlik, yurak urishi tezlashishi va bo‘g‘imlarda og‘riq kuzatiladi. Nafas qisishi, taxikardiya, qon bosimi pasayishi, ko‘ngil aynishi, qusish, qorin og‘rig‘i bezovta qilishi mumkin.
Kimlar ko‘proq sezgir?
O‘tkir respirator virusli kasallikka chalingan, allergiyaga nasliy moyilligi bor, oshqozon-ichak yo‘llari va jigar xastaliklaridan aziyat chekayotgan bemorlarda sovuq harorat ta’siriga ko‘proq sezgirlik paydo bo‘ladi.

Холодная погода зимой может вызывать аллергические реакции
Первый зимний месяц в нашей стране начался с холодных дней. С будущей недели ожидается дальнейшее снижение температуры. Такие погодные условия могут вызывать аллергические реакции у некоторых людей. Директор Республиканского специализированного центра аллергологии и клинической иммунологии Илмира Разикова рассказала об этом заболевании.
Чаще встречается у женщин и детей
— Аллергия на холод чаще наблюдается у женщин и детей, — отмечает специалист. — Она возникает в первую очередь из-за ослабленной иммунной системы. У людей, склонных к этому типу аллергии, при контакте с холодом организм начинает вырабатывать уникальный патологический белок — криоглобулин.
Этот белок воспринимается клетками иммунной системы как чужеродный элемент, подвергаясь атаке. В ходе этого процесса активно вырабатывается гистамин, который вызывает аллергическую реакцию.
Как проявляется заболевание?
Заболевание проявляется в различных формах, таких как крапивница, ринит, конъюнктивит, дерматит, астма. У некоторых пациентов может развиваться отёк Квинке. Наиболее распространённой формой является крапивница, сопровождающаяся появлением волдырей на коже.
Симптомы аллергии на холод появляются через 3–5 минут после воздействия низких температур и могут сохраняться от 1–2 часов до нескольких дней.
При острой и хронической форме заболевания на руках, лице, щеках и ногах появляется сильный зуд, затем на коже возникают красные пятна и волдыри. В некоторых случаях наблюдаются озноб, общая слабость, учащённое сердцебиение, боли в суставах. Также возможны одышка, тахикардия, снижение артериального давления, тошнота, рвота и боли в животе.
Кто наиболее подвержен?
Наиболее чувствительны к воздействию низких температур пациенты с острыми респираторными вирусными инфекциями, наследственной предрасположенностью к аллергии, заболеваниями желудочно-кишечного тракта и печени.