Toshkentda o‘tkazilgan Xalqaro informatika olimpiadasida isroillik ishtirokchining yutug‘i bekor qilindi
IOI
9-16-avgust kunlari Toshkentda o‘tkazilgan Xalqaro informatika olimpiadasi (IOI) atrofida kutilmagan mojaro yuzaga keldi. Isroillik 17 yoshli ishtirokchi Yotam Budnik musobaqada oltin medalni qo‘lga kiritdi, biroq taqdirlash marosimida Isroil bayrog‘ini namoyish qilganidan keyin uning natijasi bekor qilindi va ismi rasmiy reytingdan olib tashlandi.
Nega Isroil bayrog‘ini ko‘rsatish taqiqlangan?
Bu cheklov aynan 2026-yilgi Toshkent olimpiadasi uchun o‘ylab topilgan qoida emas. 2024-yil sentabrida IOI Bosh Assambleyasi G‘azodagi urush bilan bog‘liq vaziyat yuzasidan Isroilga nisbatan sanksiya joriy etishga qaror qilgan. Qarorni delegatsiyalarning uchdan ikki qismidan ko‘prog‘i qo‘llab-quvvatlagan. Qarorga ko‘ra, 2025-yildan boshlab Isroil olimpiadada alohida milliy delegatsiya sifatida tan olinmaydi. Bundan tashqari, Isroildan to‘rt nafargacha o‘quvchi musobaqada qatnashishi mumkin, biroq ular Isroil nomi va bayrog‘i ostida emas, IOI bayrog‘i ostida ishtirok etadi.
Isroilliklarning mustaqil ishtiroki
Shu sababli Budnik va boshqa isroillik o‘quvchilar Toshkentdagi musobaqada mustaqil ishtirokchilar sifatida qatnashgan. Shunga qaramay, Budnik Isroil bayrog‘ini o‘zi bilan olib kelgan. Taqdirlash marosimida podiumga chiqqanidan keyin bayroqni ochib, yelkasiga tashlagan. U bu qoidani buzayotganini bilganini yashirmagan. Tashkilotchilar Budnikdan oltin medalini qaytarishni so‘ragan. U esa medalni bermagan.
Keyin uning natijasi rasmiy reytingdan olib tashlangan va ko‘rsatkichi o‘chirilgan. Hozirda u rasmiy IOI reytingida oltin medal sohibi sifatida ko‘rsatilmayapti.

На Международной олимпиаде по информатике в Ташкенте аннулировали результат израильского участника
Вокруг Международной олимпиады по информатике (IOI), проходившей в Ташкенте с 9 по 16 августа, возникла неожиданная спорная ситуация. 17-летний участник из Израиля Йотам Будник завоевал на соревновании золотую медаль, однако после того, как во время церемонии награждения он продемонстрировал флаг Израиля, его результат был аннулирован, а имя удалено из официального рейтинга.
Почему было запрещено демонстрировать флаг Израиля?
Это ограничение не было введено специально для олимпиады 2026 года в Ташкенте. В сентябре 2024 года Генеральная ассамблея IOI приняла решение ввести санкции в отношении Израиля в связи с гуманитарным кризисом в Газе на фоне продолжающегося конфликта. Решение поддержали более двух третей делегаций.
Согласно принятому решению, с 2025 года Израиль не признаётся на олимпиаде в качестве отдельной национальной делегации. При этом в соревновании могут участвовать до четырёх школьников из Израиля, однако они выступают не как представители Израиля и не под израильским флагом, а под флагом IOI.
Независимое участие израильских школьников
По этой причине Будник и другие израильские школьники участвовали в соревновании в Ташкенте в качестве независимых участников. Несмотря на это, Будник привёз с собой флаг Израиля. Во время церемонии награждения, поднявшись на пьедестал, он развернул флаг и накинул его на плечи. Он не скрывал, что понимал: этим он нарушает установленное правило.
После этого организаторы попросили Будника вернуть золотую медаль, однако он отказался её отдавать.
Впоследствии его результат был удалён из официального рейтинга. В настоящее время Будник не значится обладателем золотой медали в официальном рейтинге IOI.